Tavo LRT

2017.05.16 18:30

Kultūros pasaulio įdomybės: danai kviečia į povandeninės muzikos koncertą

Penki Danijos muzikantai nusprendė pasinerti į pilnus vandens akvariumus ir sukurti povandeninės muzikos koncertą. Panardinti buvo ir jų instrumentai – smuikas, varpai, cimbolai, būgnai. Į akvariumus buvo įtaisyti ir specialūs mikrofonai, kurie pagauna po vandeniu sklindančius garsus ir taip padeda kurti muziką, kuri primena banginių skleidžiamus garsus.

Muzikantai net ir dainuoja po vandeniu. Grupė bendradarbiauja su instrumentų kūrėjais, nes koncertams po vandeniu reikalingi vandeniui atsparūs muzikos instrumentai.

Muzikantai teigia, kad vis dėlto vanduo juos gerokai riboja ir jie negali sugroti daugybės kūrinių, kuriuos galėtų groti virš vandens. Tačiau, pasak kūrėjų, vanduo garsui suteikia specifinį tembrą, kurio nebūtų galima išgauti sausumoje. Vanduo taip pat sulėtina garso sklidimo greitį, vandens suteikiamas garso efektas primena tarsi sulėtintai atliekamą „Pink Floyd“ muziką.

Grupė visą 50 minučių pasirodymą praleidžia po vandeniu, išnirdami tik įkvėpti oro. Būtent įkvėpimas yra koncerto choreografijos dalis. Vandens temperatūra siekia 37 °C.

Ruošdamiesi savo pasaulinei premjerai, muzikantai treniravosi nardyti, mokėsi sustabdyti kvėpavimą po vandeniu ir dainuoti po vandeniu neišleidžiant pernelyg daug burbulų. Dabar grupė su koncertu „AquaSonic“ gastroliuoja po visą Europą.

Ženevos etnografijos muziejui – prestižinis apdovanojimas

Prestižinį metų Europos muziejaus apdovanojimą šiemet pelnė daugiau nei šimtmetį skaičiuojantis Ženevos etnografijos muziejus. Jis laikomas vienu reikšmingiausių etnografijos muziejų Šveicarijoje, jame saugomi daugiau nei 100 tūkst. etnografinių objektų iš viso pasaulio.

Muziejus atidarytas po trejus metus trukusios rekonstrukcijos 2014 m., bet duris pirmą kartą lankytojams atvėrė dar 1901 m. Komisija Ženevoje veikiantį muziejų pavadino tobulu pavyzdžiu muziejaus, kuris nėra užsikonservavęs, tačiau nuolat auga ir gyvena šiandienos rimtu.

Po rekonstrukcijos muziejus virtu moderniu ir patraukiančiu daugybės lankytojų akį. Jis prisitaikė ir prie šiuolaikinių naujovių – kaip pastebėjo komisija, Ženevos etnologijos muziejus visam pasauliui suteikė galimybę susipažinti su kolekcija internete.

Muziejus teigia esantis įsitikinęs, kad jo saugomas kultūrinis paveldas turi būti pasiekiamas kaip įmanoma daugiau žmonių, o kolekcija turi būti apsaugota – įkelta ir į virtualiąją erdvę.

Europos metų muziejaus apdovanojimas – svarbiausias apdovanojimas, kokį galį pelnyti Europos muziejus. Nuo 1977 m. šis apdovanojimas įteikiamas kasmet. Būtent šiuo apdovanojimu siekiama Europos muziejus eiti modernumo ir inovatyvumo keliu ir ieškoti būdų, kaip įdomiai pateikti sukauptą medžiagą.

Šį Europos metų muziejaus apdovanojimą yra pelnę tokio ryškumo muziejai, kaip Guggenheimo muziejus Bilbao ar pernai apdovanojimą atsiėmęs Varšuvoje veikiantis Lenkijos žydų istorijos muziejus POLIN.