Naujienų srautas

Tavo LRT2017.05.10 10:04

Per daug kofeino gali veikti kaip narkotikas

Apskaičiuota, kad mirtinos kofeino dozės realiai gauti negalima – tam reikėtų iš karto išgerti 75 puodelius kavos arba 125 puodelius arbatos, LRT RADIJUI sako Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos instituto vadovas Rimantas Stukas. Vis dėlto, profesoriaus teigimu, sveikam suaugusiam žmogui per dieną užtektų dviejų puodelių kavos: „Jei kas išgeria aštuonis puodelius, jau nurodoma, kad kofeinas įgyja narkotiko požymių, gali atsirasti tolerancija, fizinis poreikis, pasireiškiantis bendru diskomfortu, galvos skausmu, irzlumu, dirglumu, nerimu.“

– Kiek kavos gali būti per daug?

– Pasaulio sveikatos organizacija yra paskelbusi informaciją, kad du puodeliai kavos per dieną sveikatai nekelia įrodytos rizikos. Bet tai yra vidurkis. Geriant daugiau, jau gali atsirasti vienoks arba kitoks nepageidaujamas poveikis. Jei kas išgeria aštuonis puodelius per dieną, jau nurodoma, kad kofeinas įgyja narkotiko požymių ir gali atsirasti tolerancija, fizinis poreikis, pasireiškiantis bendru diskomfortu, galvos skausmu, irzlumu, dirglumu, nerimu. Du puodeliai sveikam žmogui rizikos neturėtų kelti.

– Ar yra skirtumas, ar tie puodeliai kavos su pienu, ar be?

– Kofeino kiekis būtų toks pats – jei žmogus pasidarė kavos puodelį ir įpylė pieno, kofeino nuo to nei sumažėjo, nei padaugėjo.

– Kiek puodelių arbatos yra saugus kofeino kiekis?

– Arbatos puodelyje kofeino tikrai nėra daug.  100 ml arbatos puodelyje kofeino būtų 41 mg, o plikytos kavos – apie 112 mg (kone tris kartus daugiau). Kita vertus, 1 kg arbatžolių kofeino gerokai daugiau nei 1 kg kavos, bet ruošdami arbatą arbatžolių imame tikrai nedaug. Taigi kalbėti apie arbatžolėse esančio kofeino poveikį, kuris galėtų kelti riziką, tikrai nereikėtų.

Apie kavą – taip, mes galime kalbėti, nes žmogus su kava kofeino gali gauti tikrai gana daug. Beje, yra apskaičiuota, kad mirtinos kofeino dozės realiai gauti negalima. Norint gauti mirtiną dozę, reikėtų išgerti iš karto 75 puodelius kavos arba 125 puodelius arbatos.

– Ar kofeinas mūsų sveikatai turi naudos?

– Gali turėti ir teigiamos, ir neigiamos įtakos, tad reikia vertinti ir privalumus, ir trūkumus. Kofeinas praplečia bronchus – kaip ir visai neblogai. Bet jei kavos išgeria praktiškai jos nevartojantis žmogus, tada kvėpavimas padažnėja, kas jau nėra visai gerai. Kofeinas stimuliuoja šlapimo išsiskyrimą – kai kuriais atvejais tai tikrai gerai. Kalbant apie centrinę nervų sistemą, jis kelia nuotaiką, didina protinį darbingumą, stiprina psichomotorinę koordinaciją. Jei reikia, mažina ir miego trukmę.

Bet, kalbant apie nėščias moteris, reikia pasakyti, kad kofeinas įveikia placentos barjerą, pakliūva į vaisiaus kraujotaką ir gali jam pakenkti, stimuliuoti širdį. Be to, šiuo atveju kofeino skilimo periodas labai ilgas, nes nei vaisius, nei naujagimis neturi pakankamai fermentų, kurie mažina kofeino veikimą.

Pavyzdžiui, į naujagimio ar kūdikio organizmą su motinos pienu patekęs kofeinas suskyla maždaug per 32–149 val. Tai labai individualu. Tad jei toks kofeino kiekis cirkuliuos naujagimio organizme ir nuolatos jį dirgins, bus negerai.

– Ar yra koks nors saugus kavos kiekis nėščiosioms ir maitinančioms mamoms?

– Rekomendacijų, kiek būtų saugu, nėra, tiesiog reikėtų riboti. Bet retkarčiais išgertas puodelis kavos reikšmingos įtakos neturės. Taip pat reikia žinoti, kad, jei suaugęs žmogus išgeria kavos arba suvalgo produktą, kurio sudėtyje yra kofeino, virškinamajame trakte 99 proc. jo rezorbuojama maždaug per 15–45 min. ir per kelias minutes pakliūva į visus audinius ir organus. Tad žindančios motinos ir nėščiosios, kurios rūpinasi savo vaiko sveikata, turėtų į tai atsižvelgti.

Juo labiau net suaugusio sveiko žmogaus kepenyse pusė įsiurbto kofeino pakinta maždaug per 2,5–7,5 val. Tai reiškia, kofeino skaldymas ir poveikis labai priklauso nuo žmogaus organizmo. Todėl vienam puodelio kavos užtenka ilgam ir antroje dienos pusėje jis nebegali gerti, nes nemiegos. O kitas gali išgerti, ir nieko.

– Ar yra tiesos, kad, geriant tiek pat puodelių vandens, kiek ir kavos, galima neigiamą poveikį kavos sumažinti ar neutralizuoti?

– Kadangi kofeinas stimuliuoja šlapimo išsiskyrimą, mes iš organizmo prarandame vandenį, kurį sugrąžinti būtina. Todėl, išgėrus kavos, reikėtų išgerti ir vandens. Beje, Lietuvos gyventojai vandens apskritai išgeria per mažai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą