Naujienų srautas

Tavo LRT2017.05.05 14:16

Klausiate – atsakome. Teigia užfiksavę neįprastą gamtos reiškinį: kas tai?

LRT.lt skaitytojai teigia užfiksavę neįprastą gamtos reiškinį. Mokslininkai sako, kad žmonės užfiksavo vadinamąjį Saulės lanką – halą.

„Sveiki, šiandien su šeima pastebėjome neįprastą saulės reiškinį. Gal galėtumėte pasakyti, kas tai yra?“ – LRT parašė skaitytoja Digma ir atsiuntė keletą nuotraukų.

Etnokosmologijos muziejaus direktorius astronomas Gunaras Kakaras sako, kad tai – ne astronominis, o meteorologinis reiškinys. „Aukštutiniuose atmosferos sluoksniuose susidarę ledo kristalėliai, lauždami saulės šviesą, sudaro saulės halą. Tai – pakankamai dažnas meteorologinis reiškinys. Gražu tai, kad skaitytoja užfiksavo pilno rato halą dieną. Dažniausiai ratas būna nepilnas, tekant ar leidžiantis saulei. O čia – gražus ir pilnas ratas“, – paaiškino mokslininkas.

Savo ruožtu Fizinių ir technologijos mokslų centro astrofizikas Kastytis Zubovas teigia, kad halas gali susiformuoti ir aplink Mėnulį, o iš principo šis reiškinys esą panašus į vaivorykštę, tik šiek tiek skiriasi spindulių kryptis.

„Halų yra labai įvairių, o šis, kurį užfiksavo LRT.lt skaitytoja, matomas dažniausiai. Jis vadinamas 22 laipsnių halu, nes regimasis apskritimo spindulys yra būtent 22 laipsnių. Apskritai būna ir kitokių panašių reiškinių, kurie susidaro todėl, kad saulės šviesa įvairiai lūžta, eidama pro ledo kristalus aukštai atmosferoje“, – teigė K. Zubovas.

Vasarą halui susidaryti yra mažiau galimybių, nes aukštai atmosferoje nėra ledo kristalų. „Žiemą, taip pat ir pavasarį, priklausomai nuo oro masių judėjimo, gali susidaryti tinkamos sąlygos matytis halui“, – pridūrė K. Zubovas.

Mokslininko teigimu, halai buvo matomi ir senovėje.

LRT.lt dėkoja skaitytojai Digmai už atsiųstas nuotraukas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą