Tavo LRT

2017.05.05 10:37

Išrinkti „Kalbos grynuoliai 2017“

LRT.lt2017.05.05 10:37

LRT RADIJAS ir LRT TELEVIZIJA dešimtus metus rinko „Kalbos grynuolį“ – LRT.lt portalo lankytojai iš 20 klausomiausių ir žiūrimiausių šio sezono LRT laidų išrinko po vieną LRT RADIJO ir LRT TELEVIZIJOS laidą.

Kalbos specialistų komisijos sprendimu, „Kalbos grynuoliais“ šiemet tapo LRT RADIJO laida „Ką man skaityti?“ ir LRT TELEVIZIJOS laida „Dėmesio centre“.

Klausytojai ir žiūrovai balsavo LRT.lt portale ir išrinko televizijos „Grynuolį“ – „Panoramą“, radijo – „Ryto garsus“.

Renkant kalbos grynuolį, buvo atsižvelgiama į laidų vedėjų ir žurnalistų kalbos taisyklingumą, žodyno turtingumą, prestižinę tartį, intonacijas, sugebėjimą pateikti tikslius, logiškus klausimus.

„Grynuolius“ balandžio 25 d.–gegužės 5 d. rinko visuomenė ir kompetentinga kalbos specialistų komisija: prof. dr. Irena Smetonienė, prof. dr. Irena Kruopienė ir Donatas Smalinskas.

Visuomenė savo favoritus rinko portale LRT.lt balsuodama už vieną televizijos ir vieną radijo laidą.

Viena iš LRT RADIJO laidos „Ką man skaityti?“ vedėjų Austėja Kuskienė sako, kad taisyklingai ir kultūringai kalbėti įkvepia laidos pašnekovai.

„Mūsų, laidos vedėjų, yra labai daug. Tai Raminta Jonykaitė, Birutė Rutkauskaitė, Juta Liutkevičiūtė, aš ir daugybė kitų vedėjų, tad noriu padėkoti už visus. Šią laidą yra vedusi ir Živilė Kropaitė, Mindaugas Nastaravičius. Galvojau, kodėl išrinkta būtent mūsų laida, nes radijuje visi kalba taisyklingai. Supratau, kad mūsų pašnekovai yra labai apsiskaitę. Taisyklingą, rišlų, stilingą sakinį reikia pritaikyti daug skaičiusiam pašnekovui, tad pašnekovas ir įkvepia mus taisyklingai ir kultūringai kalbėti“ , – kalba A. Kuskienė. Šios laidos sumanytoja – LRT Kultūros laidų redakcijos vyriausioji redaktorė Jolanta Kryževičienė.

„Dėmesio centre“ vedėjas Edmundas Jakilaitis mini, kad laidoje dažniausiai tenka kalbėti spontaniškai.

„Nors kadre esu vienas, yra komanda žmonių, kurie man padeda ruoštis laidoms. Rengiame laidą kartu su Milda Vilikanskyte, Lina Antanavičiūte ir Egle Matoniene. Tiesą sakant, kai per radiją girdėdavau einant pranešimus apie šį apdovanojimą, manydavau, kad tai tikrai ne apie mane, nes dirbu be suflerio, be teksto, kuris parašytas iš anksto. Pasirašau klausimus, turiu juos, bet dažniausiai atsitinka taip, kad užduodu pirmą ir daugiau nei vieno. Atrodo, kai kalbi iš galvos, o ne iš rašto, nebus taip, kad kalba visuomet taisyklinga“, – sako E. Jakilaitis.

Nugalėtojai buvo apdovanoti „Kalbos grynuolio“ statulėlėmis.

Pernai televizijos „Grynuole“ komisija išrinko Justę Navickaitę, radijo – Aistę Plaipaitę. Visuomenė išsirinko Loretą Mačiulienę ir Rūtą Kupetytę.