Tavo LRT

2017.04.28 13:57

Indijoje pristatytas E. Mildažytės filmas iš LRT ciklo „Lietuvos kolumbai“

Editos Mildažytės filmas iš LRT ciklo „Lietuvos kolumbai“ pristatytas Indijoje minint šios šalies ir Lietuvos diplomatinių santykių 25-metį. Tiesa, ryšių būta šimtmečiais. Gražiame minėjime buvo pristatyta ir šiai progai skirta knyga.

Lietuvos ir Indijos ryšys – ypatingas. Pradedant sanskritu ir baigiant baltų ir dalies indų bendra kilme. Apie tai kalbėjo Vydūnas, tyrinėjo Antanas Poška, tai akcentuojama ir filme, skirtame Lietuvos ir Indijos santykiams, iš LRT serijos „Lietuvos kolumbai“, kuris parodytas Indijoje minint ketvirtį amžiaus, kai abi šalys užmezgė diplomatinius santykius. Beje, iškilmių būta rimtų. Lietuvos ir Indijos ryšiams skirta knyga pristatyta Kalkutoje, seniausiame, daugiau nei 100-metį skaičiuojančiame, knygyne.

Antrasis iškilmių renginys vyko Delyje, viename prestižinių uždarų klubų. Čia ne tik pristatyta knyga ir filmas, čia pasisakė ir viena knygos autorių, diplomatė, indologė Diana Mickevičienė.

Laidos „Labas rytas, Lietuva“ stop kadras

Lietuvos ambasadorius Indijoje Laimonas Talat-Kelpša sakė regintis, kad tarp Lietuvos ir Indijos verčiamas naujas puslapis – tvirtėja šių šalių ryšys.

„Mes matome, kad susidomėjimas Indija Lietuvoje visada buvo, bet dabar įgauna naują pagreitį. Taip pat ir susidomėjimas Lietuva Indijoje, kas taip pat yra labai džiugu ir tarsi atverčiamas naujas puslapis. Matome, kad Indijos žmonės labai pozityviai priima informaciją apie Lietuvą, juos labai žavi mistinis ryšys, kuris yra tarp sanskrito ir lietuvių kalbos. Juos labai domina kultūriniai projektai, kuriuos Lietuva pristato Indijoje. Manome, kad asmeniniai ryšiai, kurie mezgasi, iš tiesų yra verti dėmesio“, – sakė ambasadorius Indijoje L. Talat-Kelpša.

Žurnalistas Vidyja Shankaras Aiyaras minėjo, kad ryšys su Lietuva indams be galo svarbus.

„Tai nuostabios istorijos apie žmones, kurie atvyko į Indiją prieš daugybę metų. Tokios gyvos ir svarbios mums kaip indams. Ir nuostabu, kad randamos jungtys, siejančios mus su mažyte šalimi Žemės rutulyje – Lietuva. Ir kai aš skaitau ir žiūriu tuos pasakojimus, tai matau puikų vėrinį, kuris jungia abi tautas kaip perlų karoliai“, – kalbėjo V. Shankaras Aiyaras.

Trečiasis miestas, kuriame paminėta graži data, – Indijos aukštųjų technologijų sostinė Bangaloras. Čia iškilmės surengtos viename įspūdingiausių miesto viešbučių.

Per pastaruosius ketverius metus žymenų apie Lietuvos žmonių buvimą Indijoje stipriai padaugėjo. Prieš keletą metų atidengtas paminklas pagrindinės Goa katalikų katedros šventoriuje. Pirmajam jėzuitui, išsilaipinusiam Indijos žemėje, – Andriui Rudaminai. Prieš metus basajam karmelitui Mykolui Šostakui Kočyje, kur jis vyskupavo daugiau nei 20 metų, atidengta atminimo lenta pačioje katedroje.

Laidos „Labas rytas, Lietuva“ stop kadras

Beje, tikinčiųjų eisena nusidriekė daugiau nei du kilometrus. Ne tokia įspūdinga eisena pasižymėjo ir monumento Rusnėje Mahatmai Gandhi ir jo bičiuliui iš Lietuvos Hermanui Kalenbachui paminklo atidengimo ceremonija. Ją vainikavo M. Gandhi proanūkio ir istorinių asmenybių biografų vizitai. Beje, šiose iškilmėse dalyvavo ir Yusufas Hamiedas. Šis mecenatas, Lietuvos žydaitės ir Indijos musulmono sūnus, – ne tik vienas paminklo fundatorių, jis yra ir galingiausios Indijoje farmacijos kompanijos „Cimpla“ savininkas, beje, gimęs Vilniuje. Šį faktą netrukus įamžins ir atminimo lenta.

Laidos „Labas rytas, Lietuva“ stop kadras

Indams didžiulį įspūdį daro A. Poškos asmenybė. Tarpukariu šis vyras ne tik motociklu nuvyko į egzotišką Rytų šalį studijuoti, jis buvo ir didžiulis Indijos nepriklausomybės rėmėjas, taip pat bendravo ir su M. Gandhi. O prieš keletą metų jo Alma Mater, Kalkutos universitetas, atidengta atminimo lenta, o pačiam A. Poškai suteiktas honoris causa – garbės daktaro vardas.

Apie visa tai ir daug daugiau kalbėta minint diplomatinių santykių 25-metį ne diplomatine, o paprasta žmonių kalba.