Tavo LRT

2017.04.27 09:39

Parodoje „60 metų kaip 60 akimirkų“ atgyja žmonių prisiminimai

Monika Visockytė, LRT.lt 2017.04.27 09:39

Šį trečiadienį LRT galerijoje atidaryta paroda „60 metų kaip 60 akimirkų“, ji skirta prisiminti ryškiausius anuometinės televizijos momentus ir parodyti su televizija susijusius eksponatus, kaip pavyzdžiui, kone šeštąją dešimtį skaičiuojančius televizorius.

Renginį atidaręs LRT generalinis direktorius Audrius Siaurusevičius minėjo, kad parodos tikslas – priminti visus televizijos metus.

„Televizija iki šiol išliko vienu svarbiausių reiškinių Lietuvos gyvenime. Šis prieš 60 metų gimęs fenomenas gyvuoja iki šiol, manau, kad jis yra amžinas“, – sakė A. Siaurusevičius.

Jis atskleidė, kad ne vienas iš senųjų parodoje eksponuojamų televizorių vis dar veikia. Visi jie turi didelę išliekamąją vertę, tačiau vieno istorija – ypatinga.

„Prabangiausias turbūt yra Maskvos olimpiados ženkliuku pažymėtas televizorius. Nuvykus į spekuliantų mugę, kurioje prekiaujama įvairiais olimpiados suvenyrais, manau, šį televizorių už nemenką sumą būtų galima parduoti“, – juokavo A. Siaurusevičius.

LRT muziejaus vadybininkė Raimonda Impolevičienė sakė, kad pristatomi televizoriai turėtų sudominti ne tik savo kitoniškumu, kai kurie iš jų taip pat dar ir transliuos.

„Kai kuriuos televizorius, padedant inžinieriams, pavyko atgaivinti. Per juos bus rodomi 1957-ųjų vaizdai, kai prasidėjo televizijos istorija, ir 1975-ųjų, kai atėjo spalvotosios televizijos era“, – sakė R. Impolevičienė ir padėkojo visiems parodą kartu padėjusiems rengti kolegoms.

Rengiant parodą pagalvota ir apie mažuosius žiūrovus.

„Norėjome surinkti kuo daugiau legendinių televizorių „Šilelis“. LRT lankosi daug moksleivių ir jiems labai įdomūs šie televizoriai. Visų pirma įdomus dydis. Moksleiviai klausia: „Ar žmonės ką nors per tokį televizorių matydavo?“ Dabar juk visi įpratę prie plokščiaekranių televizorių, namuose turime kone namų kiną“, – pasakojo R. Impolevičienė.

R. Impolevičienė taip pat prisiminė, kad rengiant parodą LRT TELEVIZIJOS darbuotojai atgaivino daugybę prisiminimų.

„Statant ekspoziciją priėjo vienas mūsų režisierių ir papasakojo istoriją, kaip jis 1957-aisiais balandžio 30 dieną matė televizijos transliaciją. Jis tuo metu buvo vaikas, bet pamena, kad vyko labai didelis pasiruošimas. Televizorių turėjo kaimynai. Namuose buvo užtrauktos užuolaidos, padaryta tamsi salė, žiūrėti transliacijos atėjo ir vaikai, ir suaugę – laukė, kada ekrane pasirodys vaizdas“, – pasakojo R. Impolevičienė.

Parodos atidaryme dalyvavo ilgametė Lietuvos televizijos darbuotoja, buvusi televizijos programų ir naujienų direktorė Birutė Kierienė, ji prisiminė, kad, atsiradus televizijai, taip norėdavo ją žiūrėti, kad studijuodavo netgi programas.

„Prisimenu bėgdavome televizoriaus pažiūrėti pas kaimynus. Labai gerai pamenu vieną pirmųjų indų filmų, kurį mačiau. Pamenu, net ir programą studijuodavau mintinai“, – sakė ji.

Kita parodos dalis – išskirtinės nuotraukos, užfiksuotos kuriant televiziją ir pirmąsias jos laidas.

„Stengėmės, kad nuotraukose būtų atvaizduoti populiarūs ir išskirtiniai projektai, visi pirmieji darbuotojai, 1991-ųjų įvykiai ar tokie momentai kaip pirmojo spalvoto vaizdo spektaklio nuotrauka“, – sakė R. Impolevičienė. Žavingų kadrų parodai ieškota ne tik LRT archyvuose, jais pasidalino ir žmonės.

Parodoje galima pamatyti ir anuometinės televizijos technikos.

„Kai televizija pradėjo daryti įrašus, atsirado video juostos: 30 minučių, 60 minučių ir 90 minučių. Pastarosios buvo pačios sunkiausios, sverdavo 10 kilogramų. Šias juostas reikėdavo pristatyti į aparatines: vienas atvežti įrašams, kitas – eteriui, dar kitas – montažui. Veikdavo liftas, į kurį juostos būdavo sudedamos ir pakeliamos į reikiamą aukštį, išnešiojamos po aparatines ir studijas“, – prisiminė R. Impolevičienė.

Parodos „60 metų kaip 60 akimirkų“ atidaryme taip pat buvo pristatomos ir Algirdo Šeškaus fotografijos. Buvusio televizijos operatoriaus A. Šeškaus fotografijų paroda „TV“ veikia Šiuolaikinio meno centre.