Tavo LRT

2017.04.14 10:00

Advokatas: pašalindami žmones, dirbančius ne valstybei, o koncernui, prokurorai daro gerą darbą

Gintarui Steponavičiui ši situacija yra tarsi reikšmingas apsisprendimas – ar jis savo buvimu partijoje po pareikštų įtarimų toliau naikins liberalizmo idėją, ar leis jai gyventi, nepriklausomai nuo jo asmenybės. Taip LRT RADIJUI sako advokatas Algimantas Šindeikis, kalbėdamas apie prokuratūros žinią, kad koncernas „MG Baltic“ finansiškai rėmė Liberalų sąjūdį. Anot jo, situacija rodo, kad Lietuvoje vyksta pozityvios permainos: „Prokurorai, vien išdrįsę sekti tokio rango politikus, daro labai gerą darbą valstybei skaidrindami veiklą ir pašalindami asmenis, kurie prisiekė dirbti valstybei, bet dirba koncernui.“

– Ar galima įtarti, kad Liberalų sąjūdis pasipelnė?

– Tam tikrą naudą gauna ne tik asmenys, apie kuriuos šnekame, bet ir politinė partija. Neužmirškime mūsų rinkimų sistemos. Rinkimuose dalyvauja tiek parlamentarai asmeniškai vienmandatėse apygardose, tiek politinės partijos, dalyvaujančios proporcinėje sistemoje. Tie balsai, laimimi rinkimuose, laimimi tiek partijos, tiek asmenų.

– G. Steponavičius ketvirtadienį pasakojo aplankęs apie 300 mokyklų, už fondo pinigus kvietęs žinomus asmenis, kad šie bendrautų su moksleiviais. Jis sakė norintis daryti gera, šviesti jaunimą. Ar galima čia įžvelgti interesų konfliktą tarp šio politiko ir verslo?

– Manau, kad šioje stadijoje prokuroro prašymas kol kas yra prokurorinė taktika. Mes nežinome to tikslaus straipsnio, pagal kurį bus pareikšti įtarimai ir kaltinimai. Kol kas išgirdome apie piktnaudžiavimo straipsnį, esame girdėję apie prekybos poveikiu straipsnį. Politiko veikla susideda iš to, kad jis daro gerus darbus Lietuvai, tik štai prokurorams iškilo klausimas, kas už tai sumokėjęs, ar Seimo narys, politinės kampanijos dalyvis, veikia laisvai, remdamasis valstybės interesais ar tam tikrų asmenų interesais.

Pagrindinis tyrimo objektas yra „MG Baltic“ komerciniai interesai ir Seimo narių, politinės kampanijos dalyvių nepriklausomumas. Mes, piliečiai, turime teisę, kad šie asmenys tarnautų Lietuvos valstybei. Reikia priminti, kad buvo padidintas politinių partijų finansavimas iš biudžeto. Taigi mes norime, kad šie asmenys dirbtų mums – piliečiams ir valstybei, o ne koncernams, kurie turi tam tikrų interesų. Aš nesakau, kad tie interesai absoliučiai prieštarauja valstybės interesams, bet yra požymių, kad kai kuriais atvejais jie skiriasi.

Manau, kad gera naujiena yra tai, jog prokurorai turi tiek drąsos ir gali pareikšti tokio rango politikams šiuos įtarimus, prašyti Parlamento leisti patraukti juos į atsakomybę. Čia buvo daug kalbėta apie parlamentaro imunitetą. Reikia neužmiršti jo funkcijos. Ji yra vienintelė – neleisti persekioti politikų už jų politinę veiklą. Kol kas neišgirdau nė vieno argumento iš G. Steponavičiaus, kad jis šiais prokurorų veiksmais būtų persekiojamas už savo politinę veiklą. Tiriama jo politinė veikla – kaip jis veikia ir ką jis daro.

– Koks sprendimas būtų etiškiausias G. Steponavičiaus atveju?

– Sudėtingas klausimas, nes kol kas nežinome, kokius įrodymus turi prokurorai. Apie tuos įrodymus sužinosime tada, kai bus panaikintas imunitetas ir pareikšti įtarimai G. Steponavičiui, o jo advokatas susipažins su surinkta medžiaga.

Mano asmenine nuomone, prokuratūros ir prokurorų, kurie dalyvauja šių nusikalstamų veikų tyrime, kvalifikacija yra labai aukšta. Tai labai patyrę ir kvalifikuoti žmonės. Manau, kad tie žmonės labai principingi. Tai, ką jie turi, yra reikšminga informacija. G. Steponavičiui tai bus asmeninis apsisprendimas – ar jis savo prievartiniu buvimu šioje partijoje po tokių pareikštų įtarimų toliau naikins liberalizmo idėją, ar kaip Eligijus Masiulis leis jai gyventi, nepriklausomai nuo jo asmenybės. Bet tai žmogiška, apsisprendimas labai sudėtingas.

– Ar ši partija ar konkretūs asmenys gali sulaukti pelnytos atsakomybės?

– Aš esu advokatas ir mano profesija yra ginti žmones, bet turime neužmiršti mūsų konstitucinės sandaros. Prokurorai nepriklausomi. Jie prašo Parlamentą panaikinti imunitetą, leisti pareikšti įtarimus, toliau tirti šią bylą. Manau, kad tai rodo, jog Lietuvos valstybėje yra labai pozityvių permainų. Prokurorai, vien išdrįsę sekti tokio rango politikus, daro labai gerą darbą valstybei skaidrindami veiklą ir pašalindami asmenis, kurie prisiekė dirbti valstybei, bet dirba koncernui.

Kita vertus, visų šių faktų, aplinkybių, nusikalstamų veikų patikra vyks teisme. Teismai nuspręs, ar tie įrodymai pakankami. Ar prokurorams pavyks įrodyti tuos veiksmus, apie kuriuos jie kalba, priklausys nuo jų kompetencijos, apie kurią kalbėjau. Noriu tikėti, kad teismai yra nepriklausomi ir galės tokią bylą išspręsti objektyviai. Tai pozityvus dalykas, nepriklausomai nuo to, kaip pasibaigs procesas. Politikai nėra neliečiami, nepriklausomai, kokioje partijoje jie būtų.