Tavo LRT

2017.04.12 09:27

I. Pivoriūnienė: po 20 m. televizijoje – tikslas vis dar tas pats

„Einu per onkologijos institutą, pribėga moteris, apsikabina mane: „Ačiū, daktare, jūs išgelbėjote man gyvybę.“ Galvoju, gal ji sumaišė. Sakau jai, kad labai atsiprašau, bet čia nedirbu, atėjau laidos daryti. Moteris sako: „Bet po jūsų laidos atėjau [pasitikrinti], gydytojai nustatė pirmą krūties vėžio stadiją, aš jau išoperuota“, – kuriant LRT TELEVIZIJOS laidą „Sveikata“ atmintin įstrigusias akimirkas prisimena gydytoja Irena Pivoriūnienė.

Prieš beveik 40 metų darbą Lietuvos televizijoje pradėjusi gydytoja I. Pivoriūnienė pirmąsias dienas prisimena kaip streso ir baimės metą. Būtent apie tokią būseną vėliau medikės laidose daug kalbėta – visos ligos kyla dėl nervų. Žinomos moters karjera televizijoje prasidėjo nuo pašnekovės kėdės.

„Laikas nuo laiko ateidavau į televiziją pas Stasį Vitkų, kuris iki šiol dirba, ir mes su juo bendromis jėgomis kūrėme laidas jaunimui tam, kad apsaugotume nuo šitų ligų. Kokius metus vaikščiojau [į tas laidas]. Paskui buvęs komiteto pirmininkas šviesios atminties Jonas Janutis paskambino sveikatos apsaugos ministrui ir pasakė, kad nori, kad būčiau čia nuolatos. Ligų daug, apie jas reikia kalbėti vien tik tam, kad mažiau sirgtume“, – sako gyd. I. Pivoriūnienė, laidų apie sveikatą vedėja.

Vilniaus universiteto medicinos fakultetą baigusi I. Pivoriūnienė į televiziją atėjo, kai vadovybė, remdamasi Australijos televizijų pavyzdžiu, laidas nusprendė patikėti konkrečių sričių – ekonomikos, medicinos, veterinarijos – specialistams. Iki šiol įvairiuose televizijos kanaluose laidas apie sveikatą vedanti gydytoja sako, kad pagrindinis tikslas nepasikeitė – dar ir dabar lietuvius reikia skatinti profilaktiškai tikrintis sveikatą.

Laidos „Labas rytas, Lietuva“ stop kadras

„Nesu tokia naivi, kad galėčiau pasakyti, kad televizija gydo, jei po laidos bent vienas žmogus laiku nuėjo pas gydytoją pasitikrinti, aš jau laiminga. Einu per onkologijos institutą, pribėga moteris, apsikabina mane: „Ačiū, daktare, jūs išgelbėjote man gyvybę.“ Galvoju, gal ji sumaišė. Sakau jai, kad labai atsiprašau, bet čia nedirbu, atėjau laidos daryti. Moteris sako: „Bet po jūsų laidos aš atėjau [pasitikrinti], gydytojai  man nustatė pirmą krūties vėžio stadiją, aš jau išoperuota“, – pasakoja I. Pivoriūnienė.

Kurį laiką laida „Sveikata“ Lietuvos televizijoje buvo rodoma ir tiesiogiai – žiūrovai galėdavo skambinti ir užduoti klausimus. Per vieną tiesioginę laidą, kurioje dalyvavo garsūs pramoginių šokių treneriai, pagal išsilavinimą, medikai Jūratė ir Česlovas Norvaišos, būta ir juokingų atsitikimų.

„Sėdime su profesoriumi, staiga pakeliu akis, o ten – Č. Norvaiša man duoda ranką ir pakviečia šokti. Man kojos buvo paralyžuotos, nes aš tikrai ne tokia šokėja, kad galėčiau šokti su Č. Norvaiša, o J. Norvaišienė pakvietė profesorių Sadauską, jis irgi jautėsi taip pat. Režisierė apžaidė, nes, pasirodo, buvo sutarusi: nerodė mūsų kojų, tokių nelabai šokėjiškų“, – su šypsena prisimena I. Pivoriūnienė.

Kuriant laidą buvo ir sunkių akimirkų. 1991 m., Radijo ir Televizijos rūmus užėmus okupantams, darbas persikėlė į Kauną. Ten mėginta redakciją apnuodyti cheminėmis medžiagomis.

„Ateinu vakare į studiją, žiūriu – visi operatoriai vaikšto raudonomis akimis ir trina jas, kosėja, čiaudėja. Paskambinau į Kauno medicinos institutą profesoriui Viliui Grabauskui. Sakau: Viliau, kažką daryk, kažkas vyksta, kažkokia toksinė medžiaga yra redakcijoje. Greitai visus išvežė ir rado chlorpikriną – medžiagą, kuri nepaprastai kenksminga. Vadinasi, buvo paberta prie įėjimo, o visi su batais ją išnešiojo po visą redakciją“, – prisimena gydytoja.

Du dešimtmečiai praleisti Lietuvos televizijoje, anot I. Pivoriūnienės, buvo patys įsimintiniausi ir šauniausi. Čia sutikti žmonės draugais tapo visam gyvenimui.

Daugiau – vaizdo įraše.