Tavo LRT

2017.04.10 19:21

Jaunų ukrainiečių filme – unikali medžiaga, užfiksuota per Krymo aneksiją

Birutė Vyšniauskaitė, LRT.lt2017.04.10 19:21

Kaip atsitiko, kad Ukraina, turėdama ir armiją, ir karinio jūrų laivyno padalinius Kryme, jį prarado? Į šį klausimą bando atsakyti jaunas ukrainiečių režisierius Konstantinas Kliatskinas, kartu su kolegomis sukūręs filmą „Krymas. Įvykių kronikos“. Jame naudojama unikali Ukrainos karių Kryme mėgėjiškai filmuota medžiaga, taip pat kadrai, kuriuos nufilmavo susivienijimo „Babilonas 13“ operatoriai ir kurią pavyko išsaugoti, nepaisant jų suėmimo. Šį filmą pirmadienio vakarą, 22:10 val., išvys LRT TELEVIZIJOS žiūrovai.  

„Filmuoti ir fiksuoti, kas darosi Ukrainoje, su draugais pradėjome Kijeve 2013 m., kai Michailo aikštėje buvo sumušti studentai. Tada buvo susirinkę labai daug jaunų žmonių, kurie savo kameromis fiksavo įvykius. Kartu su tais bendraminčiais sukūrėme dokumentinio kino susivienijimą „Babilonas 13“, kuris savanoriškais pagrindais svarbius įvykius fiksuoja iki šiol“, – LRT.lt pasakojo K. Kliatskinas.

Būtent jam kilo mintis užfiksuoti ir tai, kaip buvo aneksuotas Krymas, kaip elgėsi ten tarnavę Ukrainos kariškiai ir kaip šiame pusiasalyje žmonių gyvenimas klostosi po Rusijos okupacijos.

Operatorius Kryme buvo suėmę rusai

„Babilono 13“ operatoriams pavyko 2015 m., prasidėjus Krymo aneksijai, užfiksuoti tai, kas darėsi per Rusijos suorganizuotą referendumą, kurio metu neva tai pusiasalio gyventojai išreiškė valią, kad įsigaliotų Rusijos valdžia.

Už tai du susivienijimo operatoriai buvo priversti kelias savaites praleisti belangėje, kur juos rusai tardė. Tačiau vaikinus pavyko išvaduoti, o jų nufilmuota medžiaga stebuklingu būdu išliko.

Jos pagrindu K. Kliatskinas ir pradėjo kurti filmą apie Krymo aneksiją. Be to, unikalios informacijos ir paliudijimų jis gavo iš vienos savanorės, kuri aneksijos metu padėjo Kryme buvusiems Ukrainos kariškiams.

„Taip mes pradėjome kurti filmą apie tuos, kurie neišdavė tėvynės, liko ištikimi savo priesaikai ir tęsė kovą prieš okupantus, o po aneksijos sugebėjo sugrįžti tarnauti Ukrainai“, – apie savo filmo idėją kalbėjo K. Kliastskinas.

Kodėl ukrainiečiai nesipriešino aneksijai? 

Iš Krymo sugrįžę ukrainiečiai kariai ir kariškiai K. Kliatskinui atidavė savo filmuotą medžiagą, kurioje buvo užfiksuoti įvykiai Kryme 2014 m. vasarį–kovą. Jei kariškiai nebūtų mėgėjiškai fiksavę, kas darosi pusiasalyje, tai, pasak režisieriaus, kažin ar būtų pavykę sužinoti, kaip viskas klostėsi iš tikrųjų.

„Mes, gyvendami Ukrainoje, praktiškai neturėjome jokios informacijos, kas vyksta Kryme, neskaitant labai fragmentiškų žinių per televiziją. Kaip rusai sugebėjo užgrobti dalį Ukrainos teritorijos, mes nežinojome. Todėl filme stengėmės papasakoti, kas atsitiko, kad Ukraina, turėdama ir armiją, ir karinio jūrų laivyno padalinius Kryme, jį prarado“, – sakė K. Kliatskinas.

Pagrindinė priežastis, kodėl Rusijai pavyko greitai aneksuoti Krymą, pasak režisieriaus, ta, kad okupacijai Rusija ruošėsi labai seniai. Jis įsitikinęs, kad jos planai buvo pradėti kurpti dar 1993–1994 m.

Paklaustas, kodėl Ukrainos karinės jūrų pajėgos nesipriešino neteisėtiems Rusijos veiksmams Kryme, režisierius tvirtino turįs pagrįstų įrodymų, kad joms nebuvo duotas įsakymas veikti, o buvo paliepta tik išsilaikyti.

„Tas, kuris turėjo duoti įsakymą veikti, šiuo metu tarnauja Rusijos pusėje. Turiu omenyje admirolą Denisą Berezovskį. Kiti kariuomenės vadai kažkodėl buvo atsidūrę ligoninėje, o vienas pats nusišalino nuo pareigų. Kitaip tariant, tie, kas turėjo duoti įsakymus kautis ir ginti Ukrainą, pasirodė esantys išdavikai ir dezertyravo į Rusiją“, – pasakojo režisierius.

Buvęs Ukrainos prezidentas V. Janukovyčius, vykstant Krymo aneksijai, jau buvo pabėgęs į Rusiją.

Rusija išdavikus apgavo

Kaip gi gyvena Krymo ir Ukrainos išdavikai dabar? K. Kliatskinui pavyko apie juos susirinkti informaciją iš tų žmonių, kurie sugebėjo jam slapta perduoti filmuotą medžiagą apie tai, kaip pasikeitė gyvenimas pusiasalyje po okupacijos.

Pasirodo, Rusija, žadėjusi dezertyrams, kad jiems reikės tik pakeisti uniformą ir antpečius, kad algos bus kur kas didesnės, nei Ukrainos kariuomenėje, savo pažadų neištesėjo. Nemaža dalis Kryme kariuomenėje dirbusių technikų ir inžinierių iš viso liko be darbo.

Nors rusai taip pat žadėjo, kad Kryme tarnavusių kariškių niekur neišsiųs, viskas susiklostė priešingai – šiandien jie jau išsiųsti prie Kaspijos jūros arba net atsidūrė Rusijos šiaurėje ar prie Ramiojo vandenyno.

„Išdavikų nereikia ir Rusijai“, – pastebėjo K. Kliatskinas.

Karinės amunicijos Ukrainai negrąžino

Apgavo Rusija ir Ukrainą. Iš pradžių žadėjusi atiduoti karinius laivus juos pasiliko savo žinioje.

Jūrų pėstininkams nebuvo leista iš Krymo pasitraukti su savo technika. Lakūnai taip pat buvo priversti išeiti tuščiomis.

K. Kliatskino žiniomis, savo naudotą techniką pavyko išsigabenti į Ukrainą tik pasieniečiams: „Jie sugebėjo patys suorganizuoti specialią operaciją, kurios metu visą turtą ir išsivežė. Tiesa, karinių oro pajėgų kariškiai į Ukrainą parskrido su savo sraigtasparniais.“

Užaugo žinodamas, kad Krymas – Ukraina

K. Kliatskinas, gimęs 1991 m. Ukrainoje, nuo pat vaikystės žinojo, kad Krymas – Ukrainos dalis. Jis prisipažino, kad niekada nebūtų kūręs dokumentinio filmo apie Krymą, jeigu jam neskaudėtų širdies dėl jo okupacijos.

„Mano bendraamžiams taip pat nesąmonė, kad Krymas neva tai nebepriklauso Ukrainai, kad jis – nebe savas. Iki 2014 m. mes visi gyvenome, suvokdami, kad Ukrainos valstybinių sienų niekas niekada neperbraižys. Juk gyvename XXI a., kai baigėsi karų, kurių metu grobiamos svetimos teritorijos, era. Deja, ir aš, ir mano karos žmonės apsirikome“, – kalbėjo K. Kliatskinas.

Tačiau jis įsitikinęs, kad Ukrainai vis tiek pavyks ateityje susigrąžinti Krymą. Greičiausiai tam prireiks intensyvaus diplomatų ir politikų, bet ne kariškių darbo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.