Tavo LRT

2017.03.31 16:23

„Mes nugalėjom“: su vėliava prieš tankus. A. Remeikos istorija

LRT.lt2017.03.31 16:23

Kai 1991-ųjų sausį svarbiausius objektus bandė šturmuoti priešiškos jėgos, atsirado minios nepabūgusių agresijos ir taikiai stojusių prieš tankus. Tas akimirkas primena nuotrauka, kurioje beginklis žmogus su trispalve rankose drąsiai stovi tiesiai prieš tanką. Kokia šios nuotraukos istorija ir kas yra šis žmogus?

Šiandieną ir nuotraukoje užfiksuotą akimirką skiria net 26 metai. Sausio 13-osios naktį vyras pasakoja prie bokšto patraukęs iš karto, vos išgirdęs per radiją raginimą gyventojams telktis prie strateginių Vilniaus objektų. Šis žmogus – vilniečiams ir Sąjūdžio aktyvistams tuo metu puikiai pažįstamas Algimantas Remeika.

Patriotiškų jausmų neslepiantis vyras tą vakarą savo legendiniu automobiliu pasuko link Televizijos bokšto. Viskam pasiruošęs.

„Kada buvom pakviesti prie bokšto, atvažiavau su savo žiguliuku. Žiguliuką buvau pertvarkęs į miegamąjį ir daug naktų miegojau jame, vežiodavau malkas į tuos objektus. Ir tą naktį atsidūriau prie bokšto“, – lemtingas dienas prisimena A. Remeika.

Prie bokšto jau būriavosi žmonės, netrukus pasirodė ir agresorių tankai. A. Remeika kartu su kitais žmonėmis puolė prie tanko, kad padėtų gyva žmonių siena užtverti kelią. Būtent ši akimirka įamžinta ELTA agentūroje dirbusio fotografo Romo Jurgaičio nuotraukoje. Šį kadrą fotografas vadina visišku atsitiktinumu. Atmosfera tą akimirką buvo tokia, kad galvoti apie fotografijos kompoziciją nebuvo kada.

„Tankai stovėjo ne prie bokšto, o apačioje, prie mašinų žiedo, ir tada jie pradėjo šaudyti. Mašinų daug. Šūvis – mašinų langai susmenga. Ir tas žmogus atėjo su vėliava. Negaliu pasakyti, kad aš specialiai būčiau į jį taikęs“, – įvykius prisimena R. Jurgaitis.

Tačiau kultine tapusi fotografija nebuvo vienintelis A. Remeikos veiklos ir triūso įrodymas. Vėliau aktyvus sąjūdietis įsiliejo į Aukščiausiosios Tarybos gynėjų gretas.

Visą pasakojimą apie A. Remeiką žiūrėkite dokumentinėje apybraižoje „Mes nugalėjom“ šeštadienį 16 val. per LRT TELEVIZIJĄ. Autoriai – Virginijus Savukynas ir Viktorija Zavistanovič.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt