Tavo LRT

2017.03.28 17:42

„Lietuvos kolumbai“: lietuviai ir gruzinai diplomatinius ryšius užmezgė prieš 500 metų

Nuolat palaikomi draugiški santykiai tarp šių šalių gyvuoja daug ilgiau, negu galėjote įsivaizduoti – lietuviai ir gruzinai diplomatinius ryšius užmezgė prieš 500 metų. Apie Lietuvos ženklus Gruzijoje kviečiame žiūrėti LRT dokumentikos cikle „Lietuvos kolumbai“ šį vakarą 21.30 val.

Apie pirmuosius diplomatinius kontaktus tarp LDK ir Gruzijos liudija įrašas, kurio data – 1465-ųjų kovo 10 diena. Tai susirašinėjimo tarp Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kazimiero Jogailaičio (1440–1492), ir gruzinų karaliaus Bagrato VI-ojo (1439 – 1478) dokumentas, kuriame kalbama apie pasipriešinimą turkams.

Kitas ryškus Lietuvos kontaktas su Gruzija – Vilniaus universiteto auklėtinis geodezininkas Juozapas Chocka, XIX a. viduryje pirmasis išmatavęs Kaukazo viršukalnes ir sudaręs pirmajį mokslinį aprašą.

Pirmosios lietuviškos pjesės„Amerika pirtyje“ autorius Antanas Vilkutaitis-Keturakis, šiaip jau inžinierius pagal išsilavinimą, Gruzijoje nutiesė geležinkelį į Boržomį.

Gruzijos nacionaliniame archyve yra saugomi Pažaislio kamaldulių vienuolyno archyvai. Į Gruziją juos atgabeno Gruzijos patriarcho Kiriono II-asis praėjusio šimtmečio pradžioje. Išsilavinusį, energingą dvasininką konkurencijos išsigandusi Rusijos caro valdžia buvo ištrėmusi į tuometinės imperijos pakraštį – Lietuvą. 1917-aisiais Kirionas II-asis grįžo į tėvynę, išsiveždamas ir vertingus Pažaislio vienuolyno archyvus.

Rašytojas Antanas Žukaskas-Vienuolis Tbilisyje praleido keletą metų, ten parašė ir savo pirmuosius eilėraščius bei garsiąsias „Kaukazo legendas“.

Lietuva – viena iš labiausiai Gruziją Rusijos okupacijos akivaizdoje palaikiusių sąjungininkių. Atsidėkodami už paramą, gruzinai prospektą prie Juodosios jūros pavadino prezidento Valdo Adamkaus vardu. O skveras Tbilisyje gavo Vilniaus vardą.

Apie tai ir, be abejo, apie neblėstančią lietuvių ir gruzinų meilę – „Lietuvos kolumbuose“ jau šį antradienio vakarą, 21.30 val. per LRT TELEVIZIJĄ. Ciklo autorė Edita Mildažytė.