Tavo LRT

2017.03.28 16:51

D. Kutraitė-Giedraitienė: kiekvienas televizijos kampelis man – pats mieliausias

Daugeliui televizija tampa amžina priklausomybe. Taip sako pokalbių laidų apie gyvenimą pradininkė Lietuvoje Dalia Kutraitė-Giedraitienė ir prideda, kad net ir dabar viešnagės televizijoje jai reiškia be galo daug, o kiekvienas jos kampelis – gražus ir mielas. 

Ar jūs jaučiatės laimingas? Kas jums yra laimė? Tai – bene žinomiausi televizijos žurnalistės D. Kutraitės-Giedraitienės klausimai.

Žurnalistė buvo viena pirmųjų Lietuvoje pradėjusi rengti laidas, kuriose intelektualiai kalbama apie gyvenimiškus dalykus ir laimę.

Darbą televizijoje D. Kutraitė-Giedraitienė pradėjo 1975-aisiais. Moteris dirbo redaktore vaikams skirtoje laidoje „Labanakt, vaikučiai“. Ji ir sukūrė žymųjį nykštuką Tuką.

„Vėliau tekstus rašė Regina Rudenkienė, Vida Špokevičienė. Labai gerbiu tas savo koleges. Tai – mažai matomas, mažai pagerbtas darbas, bet jis tuo metu buvo labai reikalingas.

Dabar juokauju, kad anksčiau ar vėliau reikės įkurti tokią slaptą „Labanakt tetutės“ draugiją. Mes būtume toje draugijoje ir dar priimtume tetą Betą“, – šypsosi pašnekovė.

Vaikų redakcijoje žurnalistė dirbo 13 metų. Pirmieji jos pokalbiai televizijoje pasirodė prasidėjus Atgimimui.

„Mano pokalbių laidų epopėja prasidėjo tada, kai kažkas pasakė: nuvažiuok, yra tokia trobelė ir ant pluktinės aslos gyvena toks Kazimieras Kebėra, pamatysi, koks tai žmogus. Nuvažiavau.

Jis pradėjo pasakoti apie Lietuvą, savanorystę, Egipto piramides, apie savo keliones, Musolinio talkas. Jis žinojo viską. Atrodė, kad apkeliavo visą pasaulį. Kiek tos istorijos buvo tikros, nežinau, bet jos buvo nuostabios ir, kai dalelę šitos istorijos parodėme, įvyko kažkoks proveržis“, – prisimena D. Kutraitė-Giedraitienė. 

BNS nuotr. 

Laidose „Viltys ir likimai“, „Likimai“, kuriose pašnekovus siūlydavo žiūrovai, D. Kutraitė-Giedraitienė atskleisdavo paprastų žmonių gyvenimus.

Laidoje „Renome“ pasakotos žymių Lietuvos menininkų šeimų istorijos. Laidoje „Viltys ir likimai“ kalbintų žmonių mintys patekdavo ir į kunigų pamokslus.

Pasak žinomos žurnalistės, po ilgų darbo metų televizija tapo amžina priklausomybe.

„Ji yra kaip narkotikas, kaip kokia priklausomybė. Jūs neįsivaizduojate, ką man ir dabar tie atėjimai į televiziją reiškia. Man čia kiekvienas apkuistas kampelis – dekoracinis, man kvepia ir blizga. Montažinė – išvis kaip gražiausias paplūdimys. Ir kodėl taip yra? Gal dėl to, kad čia praėjo mano jaunystės metai. Daug kam televizija tampa amžina priklausomybe“, – įsitikinusi pašnekovė. 

Laida „Dalia Kutraitė kalbina“ – paskutinė ir žiūrovams viena įsimintiniausių žurnalistės laidų. Savo vardu pavadinusi laidą D. Kutraitė-Giedraitienė dešimto dešimtmečio pabaigoje televizijos vadovybėje sukėlė tikrą audrą – toks laidos pavadinimas priimtas kaip susireikšminimas. 

Laidoje „Dalia Kutraitė kalbina“ žiūrovai supažindinti su to meto garsiais kultūros, sporto, politikos atstovais.

„Žiūrėjau į kiekvieną žinodama, kad jame yra daug gero, net jei jis tuo metu būtų visų nekenčiamas ar stumdomas politikas. Iš tikrųjų žinau, kad tas žmogus turi daugybę gerų dalykų, kuriuos pats baigia pamiršti, nes gyvena kitokį gyvenimą“, – kalba moteris. 

Žurnalistei labiausiai įsiminęs susitikimas buvo pokalbis su kardinolu Vincentu Sladkevičiumi. 

„Kardinolas yra tokių gražių dalykų pasakęs. Sakau: čia tokie laikai, mes visi pikti, mums visko trūksta. Jis sako: laikai yra tokie, kokius mums duoda Dievas, ir visi laikai yra tokie, kokių nusipelnome. Ko tik paklaustum, jis į viską žiūrėjo nuo kažko aukšto, nuo meilės kalnelio, kaip pats sakė“, – prisimena D. Kutraitė-Giedraitienė. 

Per trejus laidos „Dalia Kutraitė kalbina“ metus žurnalistė pakalbino beveik 100 žinomų asmenybių. Per ketvirtį amžiaus ji sukūrė daugiau kaip 10 televizijos laidų. Darbą televizijoje D. Kutraitė-Giedraitienė prisimena kaip daugiausia žinių davusį universitetą.