Tavo LRT

2017.03.18 12:30

Apklausa: S. Skvernelio populiarumas – rekordinis

Ministro pirmininko Saulius Skvernelio populiarumas – labai didelis, net neigiamai jį vertina vos 9 proc.,  teigiamai – net 72–73 proc., LRT RADIJUI sako visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ direktorius Vladas Gaidys. Anot jo, kaip premjerui toks rezultatas – labai didelis.

– Pradėkime nuo partijų – kokia čia dinamika?

– Šiuo metu yra keturios partijos, kurios perlipa 5 proc. barjerą. Neatsimenu, kad taip būtų – tik keturios partijos, dvi pozicijos, dvi opozicijos partijos.

Pirmoje vietoje – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) – 22 proc. nuo visų gyventojų ir 35–36 proc. nuo balsuojančių.

Antroje vietoje Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) – 14 proc. nuo visų ir net 22 proc. nuo balsuojančių.

Trečioje vietoje Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) – 8 proc. nuo visų gyventojų ir 13 proc. nuo balsuojančių.

Ketvirta partija – Liberalų sąjūdis (LLS). Jie surenka daugiau kaip 5 proc. nuo visų ir 8 proc. nuo balsuojančių.

Pokyčiai tokie, kad LVŽS rezultatas sumažėjo. Šis mažėjimo procesas vyksta jau trečią mėnesį. TS-LKD dabar surinktų daugiau balsų. Per keletą metų tai aukščiausias apklausų rezultatas. Socialdemokratų populiarumas mažėja. Na, o LLS atsistatė, toks rezultatas buvo prieš porą mėnesių.

– LVŽS partijos populiarumo kritimas – apie 2 proc. Ar tai ženklu?

– Per mėnesį tai nėra daug, bet nuo gruodžio mėnesio populiarumas nukrito 10 procentinių punktų. Iš pradžių sumažėjo nuo gruodžio iki sausio, o dabar tai tęsiasi iki kovo. Tokia tendencija. Gal tai nėra pavojinga tendencija, jie tebeturi didelį populiarumą, bet tai vis tiek yra tendencija. Opozicinių partijų populiarumas kyla, o tų, kurios yra pozicijoje, populiarumas mažėja. Sudėjus rezultatus, pokyčiai būtų dar didesni.

– Sociologo pastebėjimu, ar nėra toks valdančiųjų partijų likimas?

– Taip, žinoma, tai valdančiųjų partijų likimas. Su tuo reikia susitaikyti.

– Kas populiariausių politikų viršūnėje?

– Populiariausi yra trijų valstybės šakų vadovai. Pirmoje vietoje – Saulius Skvernelis, kurį palankiai vertina net 72–73 proc. Labai nedaug vertina nepalankiai – tik 9 proc.

Antroje vietoje – prezidentė Dalia Grybauskaitė. 64 proc. ją vertina palankiai.

Trečioje vietoje – Viktoras Pranckietis. 52 proc. jį vertina palankiai. Dėl V. Pranckiečio reikia pasakyti, kad jo populiarumo augimas nuoseklumas. Pradžioje, gruodžio mėnesį, jį labai mažai kas žinojo. Ir teigiamų, ir neigiamų vertinimų buvo labai mažai, bet kiekvieną mėnesį jo populiarumas auga. Per mėnesi teigiamų vertinimų kiekis išaugo 10 proc. Sakyčiau, kad tai labai daug.

– Kiek išskirtiniu jūs laikytumėte tokį premjero populiarumą?

– Kaip premjero, toks populiarumas labai didelis. Būti premjeru nėra pats dėkingiausias postas reitingų požiūriu. Rolandas Paksas 1999 m. vasarą turėjo panašų reitingą, bet tai, kaip premjero, labai aukšti reitingai. Kaip prezidento, būna ir aukštesnių reitingų.

– Kaip vertinami ministrai?

– Geriausiai vertinimas ministras – Linas Linkevičius. Jis seniau buvo gerai vertinamas ir dabar tebeyra gerai vertinamas. 47–48 proc. vertina teigiamai. Toks vertinimas stabilus.

Kiti ministrai, „valstiečių“ ministrai, žinomi mažiau. Čia pirmoje vietoje būtų Aurelijus Veryga, sveikatos apsaugos ministras. Reikia pasakyti, jo reitingas auga. Jeigu gruodį labai mažai kas jį žinojo, buvo 20 proc. teigiamų vertinimų, tai dabar jau 36 proc. Jo žinomumas nuolat auga.

Kiti ministrai kol kas žinomi mažai, tačiau visi jie turi teigiamą balansą – daugiau teigiamų vertinimų nei neigiamų.

– Kaip apklausoje atrodo LVŽS vadovas Ramūnas Karbauskis?

– Praeitą mėnesį buvo kritimas, užpraeitą mėnesį – taip pat. Šiuo metu jo pozicija stabilizavosi, šiek tiek paaugo, šiek tiek sugrįžo – 49 proc. teigiamų vertinimų, 35 proc. neigiamų.

Tiesiog sumažėjo dėmesys, žiniasklaida susifokusavo į kitus įvykius ir politikus, jo padėtis stabilizavosi, bet jis nėra vienas iš populiariausių politikų, kaip buvo ne taip seniai.

– Kaip apklausų dalyviai vertina valstybės institucijų darbą?

– Čia pokyčių gal ir ne tiek daug. Ugniagesių gelbėtojų vertinimas – arti 100 proc. Po to rikiuojasi policija, kuri tvirtai užima savo vietą su daugiau kaip 60 proc. teigiamų vertinimų. Trečia institucija – kariuomenė.

Tai geriausiai vertinamos institucijos. Blogiausiai vertinamos partijos. Vyriausybė taip pat turi neigiamą balansą. Visos kitos institucijos vertinamos labiau teigiamai nei neigiamai.

Dėl pokyčių reikia atkreipti dėmesį, kad sumažėjo „Sodros“ populiarumas. Buvo 50 proc. teigiamų vertinimų, dabar – 42 proc. 8 proc. kritimas yra labai daug.

Reikia galvoti, kas čia nutiko. Manyčiau, kad įtaką padarė diskusijos dėl antros pakopos pensijos kaupimo, dėl to, kaip su pensijomis bus tiems, kurie dabar moka įmokas į „Sodrą“. Diskusijų šiomis temomis buvo nemažai. Sakyčiau, kad tos diskusijos buvo pesimistinės. Galbūt tai nulėmė mažėjimą.

Šiaip pasitikėjimas „Sodra“ gana jautriai reaguoja į ekonominius pokyčius, krizes. 1999 m., 2009 m., 2010 m., 2011 m. krito pasitikėjimas „Sodra“. Atrodo, šiuo metu nėra tokių neigiamų pokyčių, bet turbūt į pensijas žmonės reaguoja gana jautriai. Tai ne tik pensininkai, bet ypač ir tie, kurie tų pensijų dar tik laukia.

Apklausa rengiama dienraščio „Lietuvos rytas“ užsakymu.