Tavo LRT

2017.03.04 16:47

Klausiate – atsakome. Kaip užtikrinti metalinės tvoros, esančios šalia elektros tinklų, saugumą?

Nesilaikant saugumo reikalavimų, metalinė tvora, esanti šalia elektros oro linijų, gali tapti pavojinga tiek gyvūnų, tiek žmonių gyvybėms. Taip sako Valstybinės energetikos inspekcijos prie Energetikos ministerijos vadovas Jurgis Dumbrava ir paaiškina, kokių saugumo priemonių imtis. 

Onutė iš Trakų rajono susirūpino dėl metalinės tvoros, esančios šalia elektros oro linijų, saugumo reikalavimų.

„Gyvenu kaime ir jau dešimtis metų mano ir kaimyno sklypai aptverti metalinio tinklo tvoromis. Vidury žiemos ESO pranešė, kad metalinės tvoros negali būti po elektros laidų apsaugos zonomis, todėl nurodoma tvoras įrengti pagal naujus reikalavimus: t. y., įžeminti ir pateikti įžemintuvų varžų protokolus arba metalinę tvorą pakeisti į medinę“, – situaciją nupasakoja klausytoja. 

Jos teigimu, jei tai nebus padaryta per tris mėnesius, grasinama administracine atsakomybe. Moteris atkreipia dėmesį, kad kaime daugiausiai gyvena pensinio amžiaus moterys.

„Nesuprantama, kodėl po šitiek metų tos mūsų metalinės tvoros Lietuvos elektrikams užkliuvo. Ar tai – ne naujas pasipinigavimas iš senų žmonių? Įžeminimų pagal tuos taisyklių reikalavimus neįrengsi ir varžų neapskaičiuosi, o ir tvorą keisti nemažai kainuoja, jei jau metalinės tvoros su elektros laidais gali sukelti pavojų žmonių gyvybei ir sveikatai, kaip rašoma rašte. Tai gal patys ESO specialistai turėtų pasisiūlyti atlikti reikiamus darbus ir išspręsti šią problemą, o ne versti tai daryti kaimo močiutes? Manau, kad su šia problema susidurs ir daugiau žmonių“, – sako Onutė iš Trakų rajono.

Valstybinės energetikos inspekcijos prie Energetikos ministerijos vadovas J. Dumbrava teigia, kad bendrosios elektros įrenginių taisyklės yra patvirtintos energetikos ministro.

„Elektros tinklų apsaugos zonose vielinėms aptvaroms ir metalinėms tvoroms įsirengti taip pat turi būti gautas linijas eksploatuojančio operatoriaus raštiškas sutikimas. Vielinės aptvaros ir metalinės tvoros, kurios yra po elektros tiekimo linijomis, susikirtimuose turi būti atskirtos izoliaciniais intarpais nuo linijos į vieną ir į kitą pusę po maždaug 15 metrų, kad tvora, esanti po linija, neturėtų ryšio su kita tvoros dalimi, kuri yra toliau“, – aiškina specialistas. 

Pašnekovo teigimu, ta tvoros dalis, kuri yra už linijos, taip pat turi būti įžeminta. Tai reikalinga tam atvejui, jei, esant tam tikroms meteorologinėms sąlygoms, ant tvoros nukristų laidas ir jis būtų su įtampos srove, ši nepersiduotų į visą tvorą.

„Kitu atveju tokia tvora gali būti pavojinga tiek aplink esantiems žmonėms, tiek gyvūnams“, – pažymi J. Dumbrava. 

Jo žodžiais, reikalavimai dėl tvorų įžeminimo ir izoliacinių tarpų nėra nauji ir taisyklės nesikeitė.

ESO atstovas Martynas Burba aiškina, kad nuolatos atliekamos planinės elektros tinklo įrenginių apžiūros, kurių metu tikrinama elektros įrenginių būklė. Tokios planinės patikros vyksta kas trejus arba šešerius metus, priklausomai nuo to, ar teritorija yra apgyvendinta, ar ne. 

„Gyventojai, kuri paskambino į radiją, mes rekomenduojame kreiptis į kvalifikuotus specialistus, turinčius reikiamą atestatą tokiems darbams atlikti – tinkamai tvorai įrengti, kad ji nekeltų jokio pavojaus žmonių saugumui“, – siūlo M. Burba. 

ESO atstovas sako, kad bendrovės tikslas – priminti gyventojams jų pareigas ir atsakomybę. Jis taip pat pridūrė, kad žmonės stengiasi susitvarkyti netinkamas tvoras ir administracinės nuobaudos skiriamos retai.