Naujienų srautas

Tavo LRT2017.02.24 14:20

Legendinį lakūną S. Darių įkūnijusį D. Petkevičių nuo vaikystės lydi pranašingi ženklai

LRT.lt 2017.02.24 14:20

Teatro, kino ir televizijos aktoriui Dariui Petkevičiui ekrane neretai tenka „blogiukų“ vaidmenys, tačiau šį kartą jam buvo patikėtas itin teigiamas personažas. LRT dokumentinių vaidybinių filmų ciklo „Žmonės, kurie sukūrė Lietuvą“ vienoje iš aštuonių dalių D. Petkevičius suvaidino Lietuvos herojų – legendinį lakūną Steponą Darių. Aktorius sako, kad apie galimybę kada nors įsikūnyti į vieną iš lietuvybės simbolių jam sufleravo nuo vaikystės lydėję pranašingi ženklai – dovanų gautas lakūno paveikslėlis ir bendras Dariaus vardas.

Jau šį sekmadienį LRT televizijos žiūrovų laukia antroji atkuriamosios dokumentikos projekto dalis apie istorinį žygį atlikusį lakūną Steponą Darių. Dviejų vyrų skrydis – neįtikėtinas to laikmečio pasiekimas. Tragiškai pasibaigusiu žygdarbiu lakūnai pasiekė antrąjį to meto skrydžio be nusileidimo rezultatą – jie ore išbuvo 37 valandas 11 minučių ir nuskrido 6411 kilometrus.

„Labai džiaugiuosi, kad galų gale Lietuvos žiūrovui buvo pasiūlytas atkuriamosios dokumentikos žanras. Ir ne apie bet ką, o apie garsiausius Lietuvos žmones. Tokie filmai, atkurdami tas istorines asmenybes, pastato jiems savotišką paminklą. Ši dalis sukurta tam, kad pamatytume, koks Steponas Darius buvo iš tiesų, koks buvo jo gyvenimas ir sužinotume dalykų, kurie iki šiol buvo nežinomi“, – kalba lakūną suvaidinęs aktorius D. Petkevičius.

Tačiau į Lietuvos istoriją įėjusį lakūną ekrane įkūnijęs aktorius tikina, kad skrydis per Atlantą – ne vienintelis S. Dariaus žygdarbis. „Manau, kad daugumai bus staigmena, kad Darius buvo sporto entuziastas ir dėl jo buvo ypač daug nuveikęs. Jis prisidėjo prie begalės sporto šakų išpopuliarinimo Lietuvoje. Ir tai ne tik mūsų antroji religija krepšinis, bet ir futbolas, boksas. O kur dar tai, kad jis buvo motociklininkas, baikerių tėvas. Man pačiam tai buvo staigmena. Aš manau, kad jo nuopelnas yra daug didesnis, nei tik didvyriškas skrydis“, – sakė aktorius.

D. Petkevičius savęs anaiptol nelaiko panašiu į savo sukurtą herojų ir sako, kad juos sieja tik bendras vardas – Darius. Aktorius įsitikinęs, kad šį vardą tėvai jam suteikė neeilinį žygdarbį atlikusio lakūno garbei: „Kaip ir daugybė mano bendraamžių, kurie gimė 1973-1974 m., gavau Dariaus vardą. Manau, kad prie to tikrai prisidėjo Stepono pavardė. Kai gimiau, tuo metu kaip tik buvo minimas legendinio skrydžio per Atlantą 40-metis, tad Dariaus vardas tapo itin populiarus. Nors tėvų niekada neklausiau, bet esu įsitikinęs, kad vardą gavau jo garbei.“

Aktorius prisimena, kad vaikystėje turėjo Stepono Dariaus ir Stasio Girėno paveikslėlį, kurį saugojo lyg didžiausią brangenybę: „Kai buvau mažas nebuvo galima viešai sekti tokiais pavyzdžiais, bet kažkas man buvo padovanojęs paveikslėlį, kuriame buvo Darius ir Girėnas prie „Lituanikos“ lėktuvo, šalia plevėsavo trispalvė. Tai buvo slaptas paveikslas. Negalėjau jo niekam rodyti, viešinti.“

Ar aktorius privertus aplinkybėms ryžtųsi atlikti panašų žygdarbį kaip S. Darius? „Tokie televizijos filmai, tokių asmenų įkūnijimas, tai ir yra vienas iš būdų priminti apie tai, kad yra tokie žmonės, į kuriuos galima lygiuotis. Mūsų tauta turi didvyrius, kurie žinomi ne tik vietiniame lygmenyje, bet ir pasaulyje. Tokiu būdu mes kariaujame ir prisidedame prie tų žygdarbių. Dirbdami savo darbą, tikėdami savo valstybe, mes galime padėti jai klestėti“, – svarstė aktorius.

„Žmonės, kurie sukūrė Lietuvą“ – tai dokumentinis draminis pasakojimas apie iškilius mūsų šalies politikos, verslo, kultūros ir meno, sporto veikėjus, kurių dėka Lietuva tapo tokia, kokia ji yra šiandien. Tai pasakojimas, aprėpsiantis kone tris amžius ir paliesiantis reikšmingiausius Lietuvos įvykius bei atskleisiantis detalių, kurios kartais nepelnytai prapuolė tarp istorijos puslapių.

„Žmonės, kurie sukūrė Lietuvą“ – kiekvieną sekmadienį 16.25 per LRT TELEVIZIJĄ.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą