Tavo LRT

2017.02.21 10:56

S. Skvernelis apie alkoholio ribojimą: jei šios priemonės nepadės, imsimės griežtesnių

Jei įvedus numatytas priemones norimų rezultatų nebus pasiekta, reikės galvoti apie griežtesnes priemones, LRT RADIJUI sako ministras pirmininkas Saulius Skvernelis. Anot jo, būtina galvoti apie pokyčius, kurie būtų naudingi visuomenės narių sveikatai ir nepadarytų žalos ekonomikai.

Anot S. Skvernelio, kaip vieną iš tikslų naujoji valdžia toliau išlaiko alkoholio prieinamumo mažinimą, tačiau turi būti įgyvendintos tik tos priemonės, kurios duos rezultatų: „Vienareikšmiškai manau, kad negalime keisti savo pozicijų ir to nedarysime. Šalyje turime problemų su tikrai per dideliu alkoholio vartojimu ir jo pasekmėmis: socialinėmis, sveikatos ir kitomis. Dėl to mūsų vienas iš tikslų išlieka alkoholio prieinamumo mažinimas. Bus įgyvendintos priemonės, bet jos gali būti tik tos, kurios yra racionalios, pagrįstos, duodančios efektą.“

Premjero teigimu, ėmusis kardinalių priemonių, kurias galima įgyvendinti iš karto, būtų neaišku, kokių pasekmių laukti. „Kalbama apie norą staiga, nedelsiant įsteigti specializuotas parduotuves, neįvertinus, kaip tai atsilieptų mūsų ekonomikai, darbo vietoms, tai pačiai kaimo bendruomenei ir jų parduotuvėms (apie ką dabar labai madinga kalbėti)“, – atkreipia dėmesį S. Skvernelis.

Jo nuomone, derėtų imtis tų priemonių,  dėl kurių iš esmės neturėtų kilti diskusijų: „Tai prekybos vietų mažinimas (jų turime tikrai gerokai per daug Lietuvoje, daugiau nei 19 tūkst.), licencijų branginimas ir jų įsigijimas kitokiu būdu nei dabar, prekybos laiko trumpinimas, amžiaus didinimas.“

S. Skvernelis priduria, kad derėtų nustatyti atstumus, kur galėtų būti pardavimo vietos. Be to, turėtų būti kreipiamas didesnis dėmesys kai kuriems alkoholiniams gėrimams: „Kita priemonė – atskirų alkoholinių gėrimų, kurių turbūt negalima pavadinti niekaip kitaip, kaip surogatais, kurie ir verčia alkoholį vartojantį sluoksnį prasigerti, išėmimas iš apyvartos arba jų akcizų padidinimas, kad tiesiog neapsimokėtų jų įsigyti.“

Ministro pirmininko teigimu, šie reguliavimai turi būti įvesti dar šiais metais. „Kalbant apie tolesnę perspektyvą, reikia labai aiškiai pasakyti – įvedus šias priemones turime matyti pokytį, kaip tai atsiliepė alkoholio prieinamumo mažinimui ir kaip mūsų visuomenės sveikatai, kokios socialinės pasekmės. Jeigu kriterijų nepasieksime, turime galvoti apie kitas, griežtesnes priemones. Jeigu pasieksime, manau, to ir pakaks.“

Premjeras: TS-LKD sprendimas – atsakingos opozicijos požymis

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderio Gabrieliaus Landsbergio pažadai remti strategines reformas rodo, kad opozicija dirba konstruktyviai, tvirtina premjeras.

„TS-LKD vadovų toks sprendimas rodo pragmatiškos, atsakingos ir konstruktyvios opozicijos buvimą. Kalbame apie labai rimtas, esmines, subrendusias reformas, kurias reikia daryti. Didžiausia opozicijos politinė partija, su kuria, natūralu, yra nuomonių išsiskyrimas (ir privalo būti, nes tai – opozicinė partija), bet strateginiais, reikalingų reformų klausimais tas palaikymas, žadėjo, bus“, – sako S. Skvernelis.

Jis priduria besidžiaugiantis, kad toks apsisprendimas niekur nedingo. „Manau, tai tikrai konstruktyvios opozicijos požymis. [...] Palaikymą pajausime tada, kai pirmuosius sprendimus reikės priimti Seime. Tada matysime, ar palaikymas yra, ar jo nėra“, – teigia ministras pirmininkas.

G.Landsbergis pirmadienį pareiškė, kad konservatoriai yra pasirengę remti švietimo reformas ir valstybės įmonių, įskaitant urėdijų, pertvarką, jei jų nepalaikys socialdemokratai ir kai kurie „valstiečiai“.

Žada reikalauti socialinių garantijų Jungtinės Karalystės lietuviams užtikrinimo

Negali būti jokios diskriminacijos, lietuvių, gyvenančių Jungtinėje Karalystėje, atžvilgiu, LRT RADIJUI tvirtina premjeras. Anot jo, šią žinią bus stengiamasi perteikti ir antradienio susitikime su britų ministru Davidu Davisu. Tačiau S. Skvernelis taip pat pabrėžia, kad Jungtinėje Karalystė nėra Lietuvos priešė ir tokia nebus net ir po „Brexit“.

„Jungtinė Karalystė nėra priešininkas. Ji turi išlikti partnere ir po „Brexit“. Kalbame apie pagrindines Europą vienijančias laisves. T. y. laisvo kapitalo, žmonių darbo jėgos judėjimą, saugumą. Tai esminis dalykas. Taip pat kalbame apie savo piliečius, kurių Jungtinėje Karalystėje gyvena daug. Negali būti jokios diskriminacijos“, – tvirtina ministras pirmininkas.

Jo nuomone, žmonės negali būti skirstomi į atvykusius iš Vakarų ir Rytų Europos: „Socialinių garantijų paketas turi būti išsaugotas. Tai pagrindinė žinia, kurią mes ištransliuosime dėl mūsų piliečių interesų apsaugos Jungtinėje Karalystėje po „Brexito“, – sako S. Skvernelis.

Vėliau antradienį premjeras priims britų ministrą D. Davisą, kuris atsakingas už derybas dėl Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš Europos Sąjungos.

Premjeras apie Seimo šimtadienį: buvo iškelta aukšta kartelė

Per pirmąsias šimtą Seimo dienų buvo ir sėkmių, ir nesėkmių, bet Seimas, kaip institucija, savo funkciją tikrai atliko gerai, įsitikinęs ministras pirmininkas.

„Aš manau, kad pirmas šimtadienis nebuvo lengvas. [...] Naujam Seimui iš karto buvo pakelta gana aukšta kartelė. Laikotarpis buvo gana sudėtingas, reikėjo priiminėti, koreguoti įstatymus dėl metų pasikeitimo, biudžeto. Buvo sėkmių ir nesėkmių, bet aš manau, kad Seimas pats, kaip institucija, savo funkciją tikrai atliko gerai, ir aš darbą vertinčiau gerai“, – sako S. Skvernelis.

Tarp teigiamų Seimo pasiekimų jis nurodo vaiko teisių apsaugos klausimų sprendimą, biudžeto priėmimą, taip pat – sprendimą, kaip tvarkytis su parlamentinėmis išlaidomis. Tarp nesėkmių vyriausybės vadovas paminėjo pagalbinio apvaisinimo klausimą.

„Pradžioje buvo blaškymosi, nebuvo patirties dėl įstatymų, kurie buvo teikiami galbūt ne pirmo būtinumo, buvo galima geriau pasiruošti apsvarstyti“, – teigia S. Skvernelis.

Antradienį sukanka 100 dienų, kaip dirba naujasis Seimas.