Tavo LRT

2017.02.17 12:19

Prezidentė: Europos saugumas JAV išlieka prioritetu

Tai, kad JAV viceprezidentas Mike`as Pence`as dalyvaus Miuncheno saugumo konferencijoje, rodo, jog Europos ir pasaulio saugumas JAV išlieka prioritetu. Taip LRT RADIJUI sako taip pat šioje konferencijoje dalyvaujanti prezidentė Dalia Grybauskaitė. Anot jos, konferencija turėtų būti naudinga visoms šalims.

– Kuo ypatinga ši konferencija?

– Tai saugumo konferencija. Ji – 53-ioji, labai tradiciška, bet iš kitų išsiskiria tuo, kad saugumo situacija pasaulyje ir Europoje labai pasikeitė (ypač po rinkimų kai kuriose šalyse kilo tam tikrų nuogąstavimų) ir pačiai Europai reikia daugiau investuoti į savo saugumą. Miuncheno konferencijoje ir bus kalbama, kaip turėtų atrodyti Europa, kokių investicijų reikia į Europos saugumą ir kokią Europą norėtume matyti Lietuvoje.

Dalyvausiu diskusijoje su kitų valstybių, Europos Sąjungos ir Europos Parlamento vadovais apie Europos padėtį ir ateitį. Bet kartu noriu atkreipti dėmesį, kad šį kartą į Miuncheną atvyksta apie 30 valstybių ir vyriausybių vadovų, 80 užsienio ir gynybos  ministrų. Matysime ir įdomesnį dalyvį – JAV viceprezidentą M. Pence`ą. Tai tikrai gera žinia, nes tai pirmas jo vizitas apskritai. Tai reiškia, kad Jungtinėms Valstijoms Europos ir apskritai pasaulio saugumas išlieka prioritetu.

– Kadangi su JAV viceprezidentu susitinkate kartu su Latvijos ir Estijos vadovais, į ką atkreipsite dėmesį? Kokias temas ketinate aptarti?

– Mes, visi prezidentai, buvome susitikę Rygoje ir aptarėme, suderinome savo pozicijas, kas būtų svarbiausia, ką reikėtų akcentuoti per susitikimą su JAV viceprezidentu. Nusprendėme, kad aš pradėsiu pokalbį – kalbėsiu apie grėsmes mūsų regione, apie tai, ką darome, kad užtikrintume savo saugumą, ir ko tikimės iš JAV ne tik kaip iš NATO lyderės, bet ir iš dvišalių, tiesioginių santykių.

Taigi aptarsime ir JAV kariuomenės buvimą mūsų šalyse (mūsų Seimas ką tik ratifikavo susitarimą dėl JAV karių, kaip NATO partnerių, buvimo mūsų šalyje), ir galimybę užtikrinti mūsų šalių oro erdvės saugumą. Yra labai daug klausimų tiek dėl sprendimo priėmimo, tiek dėl ginkluotės, tiek dėl kariuomenės buvimo čia. Bus pristatyti visi šie klausimai, mūsų bendras požiūris į grėsmes ir sprendimo būdai, kurių tikimės tiek iš NATO, tiek iš JAV tiesiogiai.

– Sakėte, kad dalyvausite pagrindinėje diskusijoje. Ką akcentuosite?

– Diskutuosime apie Europos situaciją ir ateitį. Be jokios abejonės, kalbėsiu tiek apie vidinį, tiek apie išorinį saugumą, grėsmes Europoje. Jos ir subjektyvios, ir objektyvios. Objektyvios – ateinančios iš išorės. Tai globalinė migracijos problema bei kiti klausimai. Bet taip pat svarbios ir vidinės grėsmės – sprendimų priėmimo tempai ir kokybė, gebėjimas reaguoti į žmonių nuomonę, priimti sprendimus greitai. Europoje tai dažnai neįvyksta.

Yra labai daug klausimų. Turime aptarti kartu, kaip tai spręsti. Susiduriame su kibernetinėmis, informacinėmis grėsmėmis, terorizmu. Visi šie klausimai bus aptariami kartu. Tuo labiau kad diskusijoje dalyvaus ir vokiečių finansų ministras Wolfgangas Schauble, Lenkijos užsienio reikalų ministras Witoldas Waszczykowskis, Europos Komisijos pirmasis viceprezidentas ponas Fransas Timmermansas, naujasis Europos Parlamento pirmininkas ponas Antonio Tajani. Partneriai, dalyvausiantys kartu, yra tikrai žinomi, labai atsakingi žmonės. Diskusija turėtų būti įdomi ir naudinga.

– Ar dalyvavimą konferencijoje išnaudosite dar kokiems nors klausimams aptarti?

– Taip, yra numatytas dvišalis susitikimas su Kroatijos prezidente. Kalbėsime ne tik apie dvišalį ir europinį bendradarbiavimą. Žinoma, kad Kroatijos kariai prisijungs prie Vokietijos vadovaujamo daugiašalio bataliono. Planuojama, kad tai bus apie 150 besirotuojančių karių. Taigi yra bendrų interesų, bendradarbiavimo sąlyčio taškų. Tai aptarsime dvišalio susitikimo metu.

Taip pat numatomas susitikimas su „Google“ viceprezidente Caroline Atkinson. Kalbėsime apie projektus, kuriuos „Google“ vykdo Lietuvoje. Taip pat – apie „Google“ interesus Europoje. Manau, kad susitikimai bus naudingi abiem pusėms.