Naujienų srautas

Tavo LRT2017.01.24 12:09

„Istorijos detektyvuose“ – žydo ir prie žydų naikinimo prisidėjusio giminaičio pokalbis

LRT.lt 2017.01.24 12:09

Holokausto tema kelia sunkų kaltės klausimą: nors ir vokiečių valdžia skatino, organizavo žydų žudynes, tačiau tai darė lietuvių rankomis. Lietuviai šaudė bendrapiliečius žydus. Ką mes jaučiame galvodami apie šią tragediją? 

Arkadijaus Vinokuro šeimą, kaip ir daugumą Lietuvos žydų, skaudžiai palietė Holokausto tragedija. Tačiau apie baisius įvykius Arkadijaus šeimoje nebuvo kalbama: „Tėvas kartą buvo išgėręs ir žiūrėjo televiziją. Buvo toks dokumentinis filmas „Paprastasis fašizmas“. Tada mačiau, kad jis verkė ir daužė kumščiais savo veidą. Ir aš nesupratau, kodėl jis tai daro.“                              

Tik išvykęs į Izraelį A. Vinokuras sužinojo tai, ką nuo jo slėpė šeima. Apie žiaurias žudynes, kurios palietė ne tik žydų piliečius, apie tragedijos mastą ir aukas, kurios žuvo brutalios politikos akivaizdoje. Kodėl išlikę gyvi nesidalindavo savo išgyvenimais?                            

„Tėvai nieko nepasakojo. Nei tėvas, nei mama. Aš pykau. Po kiek laiko, kai jau subrendau, supratau, kad tėvas negalėjo dalintis savo kančia su vaikais, nes jos nesuprastų. Aš jos ir nesupratau“, – savo patyrimu dalinsis A. Vinokuras.

Kaltė ir kančia slegia ir šiandieninės Lietuvos piliečius. Tuos, kurių tėvai, seneliai prisidėjo prie siaubingų įvykių tapdami naujosios valdžios kolaborantais. Ar vaikai, anūkai kalti dėl savo pirmtakų klaidų? Šį klausimą laidoje kels pašnekovai. Prabilti ryžosi ne tik nukentėję, bet ir vykdžiusiųjų kruvinus darbus palikuonys.

Vienas laidos pašnekovų – Egidijus Puronas, kurio senelis prisidėjo prie naikinimo proceso. Tačiau ar jis, jo vaikai turėtų jaustis atsakingi už senelio kaltes? „Ar aš gailiuosi, kad jis mano giminė? Jokiu būdu. Ar to reikia? Ką tai pakeistų?“, – svarsto genocido vykdytojo palikuonis.

Palikuonys neturi būti teisiami, tačiau tam, kad tai nepasikartotų, turime suprasti ir įvertinti praėjusią situaciją. Kategoriški vertinimai taip pat kraštutinumas, kurio vengia knygos „Mes nežudėme“ autorius A. Vinokuras: „Vienas izraelietis parašė vienai pašnekovei laišką, kuriame rašoma „žydšaudžio tautos dukra“ – aš nesutinku su tokiu teiginiu.“   

„Istorijos detektyvai“ – antradienį 22:30 val. per LRT TELEVIZIJĄ. Vedėjas Virginijus Savukynas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi