Naujienų srautas

Tavo LRT2017.01.12 23:22

Pasakė, kiek truks artėjantis atšilimas

Kalendorinė žiema dar tik įpusėja, o tikroji tęsiasi vos antrą savaitę, tad tikrai reikėtų tikėtis, kad temperatūra vėl kris žemiau 20 °C šalčio. Taip LRT RADIJUI sako sinoptikė Vida Ralienė. Anot jos, kitą savaitę galima sulaukti pragiedrulių, pamatyti saulę ir žvaigždes.

– Ar dabar ateinantis atšilimas bus trumpalaikis?

– Jis išsilaikys porą dienų – naktimis temperatūra bus nuo nulio iki 5 °C šalčio, pajūryje teigiama, dienomis – artima nuliui. Nuo sekmadienio orai vėl turėtų pradėti pamažu šalti, vėjas rimti, liautis snigę. Sniego bus vis mažiau ir mažiau.

Sekmadienį ir pirmadienį pasnigs daugelyje rajonų, tačiau, palyginti su artimiausioms dienomis, tai bus toks lengvas ir malonus pasnyguriavimas. Temperatūra naktimis kris iki 3–8 °C arba 5–10 °C šalčio. Dienomis bus švelnus šaltukas – 1–6 °C šalčio.

Savaitei įsibėgėjus, jos viduryje, virš šalies turėtų susiformuoti aukšto atmosferos slėgio sritis, kuri išstumdys debesis tolyn nuo Lietuvos. Sulauksime ir pragiedrulių, temperatūra rytinėje šalies dalyje naktimis turėtų būti 10–15 °C šalčio, dienomis nepakils daugiau 5 °C šalčio. Vakariniuose rajonuose tas šaltis bus šiek tiek mažesnis, savaitės pabaigoje, arčiau jūros, vėl galima dienomis sulaukti atodrėkių.

– Beveik įpusėjo sausis. Koks jis pastaraisiais metais? Kokie orai įprasti?

– Įprasti lietuviški orai – nepastovūs ir permainingi. Retai pasitaiko, kad dveji metai iš eilės būtų vienodi – arba labai šilti, arba labai šalti. Orai kaitaliojasi. Kalbant apie pirmąją sausio pusę, prieš dešimt metų, 2007 m., ji buvo labai šilta. Pirmas tris sausio savaites vidutinė paros temperatūra buvo teigiama visoje Lietuvoje. Sausio 14–15 d. siautė audra, vėjas pūtė 28–32 m/s greičiu. Dar stipresnis vėjas sausio pradžioje buvo prieš 12 metų, kai praūžė uraganas Ervinas. Vėjas siekė 37 m/s, tai reiškia – apie 130 km/val.

– Kokia temperatūra sausio 12-ąją užfiksuota istoriniuose duomenyse?

– Sausio 12-osios šalčio rekordas – 35,8 °C šalčio. Jis užfiksuotas Lazdijuose 1950 m. Nuo tada šią dieną šalčiau Lietuvoje nėra buvę. Sausio 12–14 d. temperatūra yra kritusi iki 30–32 °C šalčio pietiniuose ir rytiniuose šalies rajonuose. Rekordai priklauso Varėnai ir Utenai.

– Kada buvo šilčiausia?

– Šilčiausia, kaip minėjau, buvo 2007 m., sausio pradžioje, kai temperatūra siekė 6–9 °C šilumos. Tomis dienomis šilčiausia buvo Nidoje.

– Ar šią žiemą dar bus tokių naktų, kai temperatūra kris žemiau 20 °C šalčio?

– Kalendorinė žiema dar tik įpusėja, o tikroji – tęsiasi vos antrą savaitę. Taigi tikrai reikėtų to tikėtis.

– Kaip dėl pragiedrulių?

– Nuo antradienio, kai pradės stiprėti anticiklonas ir liausis snigti, pragiedrulių turėtume sulaukti, pamatyti saulę ir žvaigždes. Nebus taip, kaip praėjusį šeštadienį, sausio 7 d., kai visą dieną švietė saulė, bet pragiedrulių bus.

– Praėjusį savaitgalį buvo šalčiausios šios žiemos dienos. Kur buvo šalčiausia?

– Šalčiausia buvo šeštadienio naktis, temperatūra nukrito iki 20–25 °C šalčio visoje Lietuvoje. Nebuvo taip, kad viename pakraštyje – labai šalta, o kitur šilčiau. Sausio 6–7 dienos buvo labai šaltos, temperatūra žema ne tik naktimis, bet ir dienomis. Vidutinė paros temperatūra beveik visur buvo žemesnė nei 15 °C šalčio. Kai kur, pavyzdžiui, Vilniuje, Biržuose, Varėnoje, Utenoje vidutinė paros temperatūra viršijo 20 °C šalčio.

– Jutiminė buvo dar žemesnė.

– Skirtumas tarp to, ką rodė termometrai ir ką jautėme, buvo didesnis prieš pat didįjį šaltį. Kai atšalo, nurimo vėjas, skirtumas didelis nebuvo. Žinoma, jautėme keliais laipsniais šaltesnę temperatūrą.

Informacija pateikta remiantis Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą