Tavo LRT

2017.01.10 11:18

Premjeras apie mokyklų vadovus: įtaką daro priklausymas politinėms partijoms

Svarbu ne tik įtvirtinti kaitą mokyklų vadovybėse, bet ir pasirūpinti depolitizacija, LRT RADIJUI sako ministras pirmininkas Saulius Skvernelis. Anot jo, dauguma problemų kyla dėl to, kad mokyklų vadovai, norėdami užimti ar išlikti pareigose, yra priversti tapti kurios nors partijos nariais.

„Manau, kad, jeigu mes galvojame apie tam tikrą kaitą ir progresą, kadencijos turi būti.  Ten, kur ši praktika jau įgyvendinta, įrodyta, kad tai teisingas sprendimas. Tai tikrai verčia vadovą visą laiką būti ir motyvuotu, ir ieškoti bendrų sprendimų tiek su bendruomene, tiek su pavaldžiais darbuotojais“, – įsitikinęs S. Skvernelis.

Jo teigimu, kadencijų įtvirtinimas neužkirstų kelio geram vadovui, norinčiam karjeros siekti ir po to, kai vienoje mokykloje vadovo pareigas jis užima dvi kadencijas. „Galima dalyvauti konkurse arba atrankoje į kitos švietimo įstaigos vadovus, tačiau judesys ir pasikeitimai tikrai turi būti. Labai dažnai tas ilgas buvimas suponuoja tam tikrą stagnaciją ir netinkamos subkultūros formavimą, ryšius ir t. t.“, – atkreipia dėmesį premjeras.

Pasak jo, labai daug problemų kyla ir dėl galimo politizavimo: „Be kadencijų, galimos rotacijos svarbus depolitizavimas. Daugumą problemų turime dėl to, kad mokyklų vadovai tiesiog priversti būti vienos ar kitos politinės partijos nariais. Tik tokiu būdu jie gali pretenduoti į pareigas arba išlikti pareigose. Tai taip pat daro įtaką įstaigos veiklos kokybei“, – akcentuoja S. Skvernelis.

D. Bradausko tyrimo išvados gali būti pateiktos kitą savaitę

Paklaustas apie Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) vadovo Dainoro Bradausko nušalinimą, premjeras tvirtina laukiantis Finansų ministerijos atliekamo tyrimo pabaigos. „Kiek mane informavo, tai neturėtų trukti ilgai. Galbūt net kitą savaitę bus išvados. Tada galbūt tos informacijos bus daugiau“, – teigia V. Skvernelis.

Jo nuomone, pateikti labai svarbūs aspektai: „Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), pagrindinė šalies institucija, kovojanti su korupcija, atlikdama ikiteisminį tyrimą nustatė galbūt galimus pažeidimus vienos iš svarbiausių institucijų vadovų veikloje ir ta informacija pasidalino ar ją persiuntė Finansų ministerijai. Turbūt suvokiame, kad STT informacija negali būti ignoruojama ir negali būti nevertinama. Tai nėra šiaip kažkokie pažeidimai, tai susiję su tarnybos veikla, dėl to sureaguota labai rimtai“, – teigia S. Skvernelis.

Sprendimai dėl socialinio modelio privalo būti priimti per mažiau nei pusmetį

Antradienį premjeras ketina susitikti su trišale taryba. Susitikimo metu turėtų būti aptartas socialinio modelio įgyvendinimas. Anot S. Skvernelio, artimiausiu metu privalo būti sutarta dėl tų Darbo kodekso straipsnių, dėl kurių kilo daugiausia ginčų.

„Pradėsime tą procesą, kuris turėjo įvykti. Seimas priėmė sprendimą dėl Darbo kodekso, socialinio modelio atidėjimo. Reikia per artimiausius mėnesius sutarti dėl tų straipsnių, dėl kurių kilo daugiausiai įtampų. Turime terminą – iki liepos 1 d. tie įstatymai turi įsigalioti. [...] Manau, kad atidėtus įstatymus dar galime pakoreguoti taip, kad būtų tenkinamos abi pusės – būtų užtikrintas ir darbo santykių lankstumas, ir darbuotojų socialinė apsauga bei derybinių galių stiprinimas“, – nurodo ministras pirmininkas.

Jis priduria – šiam aptarimui nebus skirtas visas pusmetis iki liepos mėnesio: „Manau, kad sutarsime per gerokai trumpesnį laikotarpį, nes jau liepos  1 d. privalome padaryti taip, kad šie įstatymai, kurie buvo atidėti, įsigaliotų jau patobulinti.“

Blokuoti sukčių iš įkalinimo įstaigų skambučių – neįmanoma

Kalbėdamas apie galimybę registruoti išankstinio mokėjimo SIM korteles, siekiant mažinti sukčiavimo atvejų, premjeras atkreipia dėmesį, kad reikia imtis ir kitų priemonių. Jo teigimu, naudos duotų ir ryšio blokavimo įranga, pritaikyta įkalinimo įstaigose, iš kur sukčiai dažnai ir skambina, tačiau kol kas šios įrangos efektyviai pritaikyti neįmanoma.

„Tol, kol bus tokios įkalinimo įstaigos, kokios pas mus yra dabar, iš esmės efektyviai blokuoti nėra galimybių. Tol, kol nebus pereita prie įkalinimo įstaigų, kuriose yra nustatytas vadinamasis kamerų režimas arba kamerinė tvarka, blokavimas tikrai nebus efektyvus“, – tvirtina S. Skvernelis.

Pasak jo, tokią situacija lemia tai, kad įkalinimo įstaigų teritorijos itin didelės, pastatai išdėstyti dideliame plote. „Tokiu atveju blokavimas kenkia ir šalia esantiems gyventojams. Kitu atveju tai tokia investicija, kuri sunkiai įgyvendinama, todėl ieškoma kompleksinių priemonių. Projektai kuriami, kalbame apie iškėlimą. Tada iš tiesų bus galima sutvarkyti. Dabar įranga yra kol kas neefektyvi“, – neslepia ministras pirmininkas.