Tavo LRT

2022.01.14 16:44

LRT atsako dėl 2022 m. Sausio 13-osios minėjimo ir kitų valstybinių renginių transliavimo

LRT.lt2022.01.14 16:44

VšĮ Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija (LRT) sulaukė Interneto žiniasklaidos asociacijos (IŽA) kreipimosi dėl 2022 m. Sausio 13-osios minėjimo ir kitų valstybinių renginių transliavimo. Pateikiame LRT atsakymą.

Nacionalinės reikšmės valstybinių renginių transliavimas nėra suteikiamas išimtinai vienai žiniasklaidos grupei. Šie renginiai/minėjimai/įvykiai dažniausiai yra vieši, todėl žiniasklaidos kanalai gali išreikšti norą, kreipdamiesi į šalies institucijas, kurios rengia nacionalinės reikšmės valstybinius renginius bei turi savininko teisę į renginių transliacijas, filmuoti ir transliuoti savo žiniasklaidos priemonėse.

Tokia nuostata įtvirtinta LR Visuomenės informavimo įstatyme, apie tai byloja ir konstitucinė doktrina, kuri numato, kad kaip visuomeninio, taip ir kitų radijo ir televizijos transliuotojų, visuomeninio taip pat, samprata yra glaudžiai susijusi su viešuoju interesu – visuomenės interesu būti informuotai bei informacijos laisve. Joms neprieštarauja ir LRT įstatyme numatyta visuomeninio transliuotojo teisė nemokamai įrašyti ir transliuoti Seimo ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės posėdžius, iškilmingus valstybės aktus.

Kai dėl renginio, minėjimo, įvykio vietos nėra galimybės profesionaliai dirbti visoms norą transliuoti išreiškusioms žiniasklaidos priemonėms, LRT suteikia prieigą prie tiesioginio signalo.

Kai 2019 m. vyko 1863-1864 m. sukilimo vadų ir dalyvių, kurių palaikai rasti Gedimino kalne, Valstybinių laidotuvių ceremonija, LRT transliacijos signalas iš Koplyčios buvo atviras visai šalies žiniasklaidai. Tais pačiais metais LRT filmavo ir transliavo LR prezidento Gitano Nausėdos inauguraciją. Dalis renginių buvo viešose, atvirose erdvėse, dalis – erdvėse, kuriose techniškai nebuvo galimybės tilpti visiems žiniasklaidos atstovams. Iš šių erdvių LRT taip pat pasidalino prieiga prie tiesioginio signalo.

Norime atkreipti dėmesį, kad dažniausiai nacionalinės reikšmės valstybinių renginių/minėjų/įvykių pasiruošimas transliacijai pradedamas likus keliems mėnesiams iki datos, todėl suprantama, kad šalies institucijoms, organizuojančioms šiuos renginius, sudėtinga naujai organizuoti erdves žiniasklaidai, kai į jas kreipiasi likus kelioms dienoms iki įvykio.

Šiais metais visuomeninis transliuotojas visoms besikreipusioms žiniasklaidos priemonėms leido transliuoti Sausio 13-osios renginį, dalinantis LRT grotuvu arba transliacijas LRT „YouTube“ paskyroje (taip vadinama išvestine nuoroda). Šis variantas, suprantame, jų netenkino, o mes nematome priežasčių, kodėl LRT transliacija, kuriai iš anksto ruošiasi LRT komanda, turėtų tapti po kitų žiniasklaidos kanalų logotipais ir reklama besislepiančiu turiniu, jei LRT būtų sutikusi paduoti tiesioginio signalo prieigą. Minėjimas vyko viešoje erdvėje, todėl jam nebuvo taikomi jokie filmavimo ar transliavimo teisių ribojimai norintiems dirbti ir transliuoti minėjimą mūsų šalies žmonėms.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt