Tavo LRT

2016.12.31 16:55

Lietuvių prodiuseris Deep Shoq – singapūriečių ir „Casio“ projekte

Mikrovalstybė Singapūras gerai žinomas kaip Azijos verslo rojus, bet šios apie pusšešto milijono gyventojų turinčios salos muzikos entuziastai taip pat aktyviai skinasi kelią pripažinimo link. Singapūriečiai „Darker Than Wax“ – pirmoji muzikos įrašų kompanija, su kuria garsi Japonijos elektronikos bendrovė „Casio“ nusprendė bendradarbiauti pristatydama savo produkciją. Viename šių kompanijų projekte dalyvavo ir lietuvių muzikos prodiuseris Donatas Rinkevičius-Deep Shoq.

– Neseniai socialiniuose tinkluose dalijaisi nuotraukomis iš miesto, apsupto dangoraižių ir ryškių spalvų. Kur buvai ir kodėl?

– Tai buvo kelionė į Singapūrą. Atrodo, tai vienintelis saloje esantis miestas-valstybė. Ten, be abejo, irgi yra muzikos entuziastų, nors elektroninė muzika ten dar tik populiarėja. Gruodį Singapūre dalyvavau įrašų kompanijos „Darker Than Wax“ ir japonų bendrovės „Casio“ projekto pristatyme. Projekto esmė – 15 kūrinių kompiliacija, išleista kartu su specialiu riboto tiražo „Casio“ laikrodžiu GD-100, priklausančiu pasaulyje gerai žinomai „G-Shock“ laikrodžių serijai. Rinkinys, kuriame yra prodiuserių iš Japonijos, Brazilijos, Naujosios Zelandijos, Prancūzijos, Olandijos ir kitų šalių kūriniai, prieinamas internete, bet kartu išleistas ir specialioje dėžutėje, kurioje – USB atmintinė su minėtu „Casio“ laikrodžiu. Kiek žinau, tai pirmas toks „Casio“ projektas su muzikos įrašų kompanija. Singapūre gavau puikią progą pamatyti šios kompanijos žmones iš arti, pabendrauti su jais gyvai. Kaip ir prodiuseris Maxx Mortimer iš Naujosios Zelandijos, buvau pakviestas pagroti šio projekto pristatymo renginyje.

Marc Tan Photography nuotr.

– Singapūre bendravai su leidybos kompanijos atstovais. Ką jie mano apie tavo kūrybą? Ar buvo patarimų, pageidavimų?

– Manau, ši leidykla – pavyzdys demokratiškos kompanijos, kuri dalijasi gera energija ir nespraudžia į rėmus. Žinoma, jie turi pasirinkę stilistiką, kuri apima elektroniką, hiphopą, soulą ir kitokią muziką, bet nėra konkrečių ribų ir nurodymų. Pavyzdžiui, šis leidinys vadinasi „New Times“ („Naujieji laikai“). Kadangi jis išėjo kartu su laikrodžiu, buvo tik pasiūlymas kaip nors interpretuoti laiko ir erdvės sąvoką, o kiekvienas iš 15 prodiuserių suvokė tai savaip.

Su šiuo leidėju bendraujame kelerius metus ir tikrai smagu būti jo dalimi. Pas mus tvyro laisva ir demokratiška atmosfera, bendraujame beveik kasdien ir vis pasidalijame idėjomis.

– Kompanija įsikūrusi Singapūre. Ko nors arčiau negalėjai paieškoti?

– Vis pagalvoju, kad savam krašte pranašu nebūsi. Be to, Lietuva nėra tokia didelė – užsienyje tokios elektronikos žanras populiaresnis, tad kartais net labai tolimuose kraštuose randu klausytojų.

– Minėjai, kad kompanija leidžia ne tik tavo elektroninę muziką, bet ir hiphopo atlikėjų. Ko gero, ir pačiam tai nėra svetimas muzikos stilius?

– Užsiminei, kad elektorinė muzika Singapūre dar tik skinasi kelią. Tad kokios muzikos klauso azijiečiai?

– Kiek teko bendrauti su vietiniais muzikantais, jie sakė, kad bene populiariausia šiuo metu indie roko muzika, hiphopas skinasi savo kelią, o neišvengiamai dominuoja popmuzika. Taigi elektroninė muzika – gal tas jaunesnis brolis. Beje, Singapūre nėra nepriklausomų radijo stočių, kaip kad universitetų radijai, kurie groja daugiau alternatyvios muzikos. Visos stotys priklauso valdžiai, jos groja tai, kas populiaru, kad pritrauktų reklamdavius. „Darker Than Wax“ atstovai ir kiti vietiniai muzikantai sakė, kad ne visada lengva klubus įtikinti, jog mūsų muzika verta auditorijos, ten ne tiek vietų, kur galima groti nišinę muziką. Taip pat trūksta paramos ir iš tradicinės žiniasklaidos, tokios kaip spauda ar radijas.

Bet ši muzika skinasi kelią ir manau, kad perspektyva gera, ypač turint galvoje tokius projektus, kaip šis. Manau, žmonėms tikrai įsimins, kad štai tokia muzika eina koja kojon su naujausiomis technologijomis, su tuo, kas madinga.

– Esate vienas perspektyviausių elektroninės muzikos kūrėjų Lietuvoje, pastebimas muzikos apdovanojimų, tokių kaip M.A.M.A. Šie metai – jau antrieji, kai esate nominuotas. Kaip dėl to jaučiatės?

– Sunku pasakyti, šių apdovanojimų nesureikšminu. Tačiau manau, kad kai nesi plačiai žinomas, esi nišinės muzikos atstovas, tam tikras dėmesys ir galimybė būti tarp tokių vardų, kaip „Keymono“, – geras dalykas. Apie šiuos apdovanojimus yra daug kalbų, bet mažesniems atlikėjams tai – šiokia tokia galimybė.

– Su kokiais netikėtumais teko susidurti Singapūre?

– Tai tikrai tolimas kraštas, apie tam tikrus, mums neįprastus dalykus buvau girdėjęs. Pavyzdžiui, apie tai, kad ten yra apribota kramtomosios gumos prekyba, jos importas. Už šiukšlinimą, spjaudymą ar šūkavimą gatvėje gresia didžiulės baudos. Tualetuose primenama, kokius veiksmus reikia atlikti prieš išeinant iš kabinos. Viešajame transporte, lėktuvuose draudžiami kai kurie vaisiai, tokie kaip kvapusis durijus. Buvę ten žino, kad jo kvapas stiprus ir durijaus negalima visur turėti.

Singapūre nemažai vietų, kur draudžiama rūkyti, pavyzdžiui, lauko kavinėse ar parkuose. Visur gali matyti įspėjamuosius ženklus. Į tai reikia atkreipti dėmesį. Kontrolės ten yra, nors šalis tarsi laisva. Singapūras – parlamentinė respublika, bet, kiek žinau, ta pati partija perrenkama jau daugelį metų. Laisvės kartais ir pritrūksta, bet, kaip sakė vietiniai, prisitaikai, pripranti, pamiršti tai.

– Kokie tau buvo 2016-ieji?

– Tikrai buvo gerų dalykų, metai baigėsi labai šauniai. Pasirodymų ir koncertų visada gali būti daugiau, bet, kai jų nėra, visada yra galimybė dirbti prie kūrinių. Manau, kad kiekvieni metai tampa vis geresni. Kitais metais turėtų būti daugiau pasirodymų su ta pačia kompanija „Darker Than Wax“– planuojami koncertai Europoje. Manau, kad metai buvo pakankamai vaisingi, bet viskas bus dar geriau.