Tavo LRT

2022.01.11 11:34

Lenkų režisieriaus filme apie Tadą Kosciušką – išsami modernaus žmogaus studija

LRT.lt2022.01.11 11:34

Sausio 20 d. 19 val. per LRT PLIUS bus rodoma lenkų režisieriaus Piotro Kornobio filmo „Tadas Kosciuška. Šiuolaikiškas gidas“ (TVP, Lenkija) premjera. Sausio 15 d. 15 val. filmo bendrakūrėjai – VšĮ „Ketvirta versija“, LRT – drauge su Lenkijos institutu Vilniuje ir Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai kviečia į specialų filmo seansą Valdovų rūmų muziejuje. Prieš filmą populiarios LRT laidos „Istorijos detektyvai“ vedėjas ir istorikas Virginijus Savukynas pakalbins filmo režisierių ir istorikę dr. Ramunę Šmigelskytę-Stukienę.

Pagrindinė filmo figūra, Abiejų Tautų Respublikos atstovas, karo inžinierius, generolas, JAV karo už nepriklausomybę (1775–1783) dalyvis, 1794 m. sukilimo vadas, Apšvietos idėjų žmogus ir aktyvus kovotojas už žmogaus teises Tadas Kosciuška (1746–1817) vaizduojamas dinamiškoje XVIII ir XIX amžių sandūroje, kurios politinės ir kultūrinės įtampos tampa fonu, atskleidžiančiu šios istorinės asmenybės išskirtinumą ir visapusiškumą.

„T. Kosciuška – tipiškas 18 a. bajorijos atstovas, nugyvenęs netipišką ir jo laikmetį peržengiantį gyvenimą. Jo patirtys ir idėjos tampa kelrodžiu, padedančiu suvokti reikšmingas istorines, politines ir kultūrines sankirtas, vedančias modernybės link. T. Kosčiuška – pirmasis šiuolaikinės Lenkijos herojus, kurio vidinė sąranga aprėpia plačią individualių asmeninių savybių ir humanistinių idėjų geografiją“, – teigia P. Kornobis.

Režisierius retrospektyviai stebi T. Kosciuškos vaikystę vidutiniojo sluoksnio bajorijos aplinkoje Lietuvos Brastos vaivadijoje, lemtingus būsimo talentingo karo stratego ir inžinieriaus studijų metus elitinėje Riterių mokykloje ir Paryžiaus karališkosios gvardijos karo akademijoje, artėjančios Prancūzijos revoliucijos nuotaikų įtaką jauno karininko socialiniam ir politiniam kursui.

Patirtis JAV kare už nepriklausomybę ir karo inžinieriaus gebėjimai, kova už vergų ir juodaodžių teises, grįžimas į Lietuvą, Abiejų Tautų Respublikos kariuomenės pertvarkymas, carinės Rusijos priespauda, legendinis T. Kosciuškos vardo sukilimas, patekimas į rusų nelaisvę, paskutinieji gyvenimo metai Šveicarijoje, mirtinas krytis nuo žirgo – vidinių ir išorinių virsmų kaleidoskopas kuria gyvą ir įsimintiną modernaus žmogaus portretą, atpažįstamai suskambantį šių dienų kontekste.

Filmas „Tadas Kosciuška. Šiuolaikiškas gidas“ Valdovų rūmų muziejuje bus rodomas sausio 15 d. 15 val. ir sausio 16 d. 10:30, 12:10, 13:30 ir 15:00 val. Filmo premjera užvers parodą „KAD TĖVYNĖ GYVUOTŲ. Lietuva ir Lenkija 1791 m. konstitucijos epochoje“, skirtą Abiejų Tautų Respublikos 1791 m. gegužės 3 d. konstitucijos ir Tarpusavio įžado 230-osioms metinėms paminėti.

Renginys nemokamas, bet būtina išankstinė registracija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt