Tavo LRT

2022.01.07 16:19

Lietuvės istorija Turkijoje: nuvažiavo atostogų ir liko visam laikui – dabar turi 3 verslus

LRT.lt2022.01.07 16:19

Alanija – vienas mylimiausių lietuvių kurortų Turkijoje, kiekvieną vasarą čia apsilanko tūkstančiai tautiečių. Dažnas atvykęs į Alaniją trumpų atostogų, vienomis ar kitomis aplinkybėmis čia sutinka Rūtą Tutar, aktyvią verslininkę ir vieną ryškiausių vietinės lietuvių bendruomenės narių. „Prieš išvažiuodama į Turkiją dirbau breiko instruktore, mokiau vaikus šokti breiką, suktis ant galvos, po to dirbau kirpėja-stiliste“, – prisimena Rūta.

Kaip jos kelias pasisuko į Turkiją, dabar Rūra prisimena su šypsena. „Atvykau čia eilinių atostogų“, – sako laidos herojė, tačiau šalį moteris tiesiog įsimylėjo ir nusprendė likti. Praleisti Alanijoje savaitę ar dešimt dienų mėgsta dažnas lietuvis, o štai sugalvojančių čia pasilikti gyventi – vienetai. Daug ką gąsdina per daug dideli kultūriniai ir religiniai skirtumai, be to, Turkija nėra ta šalis, kuri garsėja dideliais atlyginimais.

Tačiau Rūta įsitikinusi, Alanija labai skiriasi nuo kitų Turkijos miestų. Vietinių gyvenimui didelę įtaką daro turizmas, todėl dauguma žmonių labai kosmopolitiški ir atviri įvairioms kultūroms ir pažiūroms. Rūta kartu su vyru Mustafa Alanijoje vadovauja net trims skirtingiems verslams. Porai priklauso pirmasis ir vienintelis šiame kurorte lietuviškas baras, taip pat jie turi erdvę renginiams, o pagrindinė jų veikla – pačiame kurorto centre esantis tatuiruočių salonas. „Studija dirba visus metus, o kiti verslai – tik sezono metu”, – sako kaip vijurkas tarp visų jų besisukanti lietuvė.

Turkija gal ir negarsėja lietuvių praturtėjimo istorijomis, tačiau Rūta sako, kad šioje šalyje daug dirbant tikrai įmanoma sukaupti turto ir gerai gyventi. Sekasi čia tik tiems, kas netingi – sako lietuvė, pati dirbanti be išeiginių, pagal įtemptą grafiką tarp skirtingų šeimos verslų. Beje, aktyvi, versle besisukanti moteris – Alanijoje retenybė, vietiniai turkai dažnai nustemba sužinoję kiek daug visko daro Rūta. Dar labiau juos stebina, kad lietuvė beveik nebūna namuose. „Vietinė moterys čia dažniausiai namų šeimininkės, visur dirba vyrai, kurie ir aprūpina šeimą“, – pasakoja Turkijoje įsikūrusi lietuvė.

Taip pat laidoje:

Savojo identiteto Ispanijoje kone dešimtmetį ieškojusi Aistė, kas yra iš tiesų suprato tik radusi ryšį su čia gyvenančiais lietuviais. Rinkodaros agentūrai vadovaujanti moteris stojo ir už šalyje suburto profesionalų klubo vairo. Sako, dalindamasi tuo, ką turi, jaučiasi geriausiai.

Taivano vardas Lietuvoje skamba vis dažniau. Tačiau tai vis dar tolima šalis, su kuria bendradarbiauti svajoja ne vienas verslininkas. Penkerius metus šioje saloje praleidęs Ričardas vis dar nenustoja žavėtis nei pačia šalimi, nei jos kultūra. O kitus lietuvius čia atrado visai atsitiktinai.

Tarpukario lietuvišką kiną galės pamatyti kiekvienas. Kone šimtą metų skaičiuojančias kino juostas išsaugojo Amerikos lietuviai, o Centrinis valstybės archyvas Lietuvoje jas skaitmenizuos ir saugos ateinančioms kartoms.

Aktualios publicistikos laida apie pasaulio lietuvių gyvenimą „Širdyje lietuvis“ – sekmadieniais, 9.00 val. per LRT PLIUS.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt