Tavo LRT

2016.12.12 15:40

Naujas LRT radijo pirkinys klausytojams leis mėgautis erdviniu garsu

Simonas Bendžius, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2016.12.12 15:40

LRT radijas garso galimybes perkelia į naują lygį: vienintelė Baltijos šalyse kilnojamoji radijo stotis leis įrašų klausytis taip, lyg būtumėte ten, kur jie įrašomi. „Klausytojai turės galimybę pajusti, kurioje pusėje yra vedėjai, orkestras, o iš kurios pusės ploja žiūrovai“, – žada LRT radijo vyresnysis inžinierius Marius Dundulis.

Viename iš LRT garažų darbuotojai apžiūri naująjį pirkinį. Iš išorės tai – didžiulis, gal trijų metrų aukščio IVECO firmos mikroautobusas. Tačiau viduje galima rasti daugybę vaizdo ekranų, svirtelių, mygtukų bei kitokios matytos ir nematytos technikos.

Ji skirta tam, kad LRT radijo klausytojai galėtų mėgautis erdviniu garsu, t. y., tokiu, kuris leidžia pasijusti tartum būtumėte koncertų salėje ar futbolo stadione.

Tiesa, kad tokį garsą girdėtumėte, namuose reikės geresnės garso aparatūros, pavyzdžiui, su penkiomis ar daugiau kolonėlių. Tačiau LRT radijo technikai sako, kad investuoti į tai verta, nes tokių garso galimybių iki šiol dar neturėjo nė viena radijo stotis Baltijos šalyse.

LRT radijo vyresnysis inžinierius M. Dundulis pasakoja, kad kilnojamoji radijo stotis bus naudojama tiesioginėms transliacijoms bei koncertams ir renginiams įrašinėti. „Su šia stotimi galime transliuoti garsą „Surround“ formatu. Tai – didžiulis laimėjimas Lietuvos garso ir vaizdo pasaulyje. Ši mašina reikalauja daug meilės ir dėmesio“, – sako M. Dundulis.

Šeštadienį kilnojamosios radijo stoties komanda įrašė koncertą Nacionalinėje filharmonijoje – fortepijono meistras Lukas Geniušas grojo kartu su Nacionaliniu simfoniniu orkestru. Jį radijo klausytojai galės išgirsti ketvirtadienį 19 val. per LRT KLASIKĄ.

LRT radijo technikos skyriaus inžinieriaus teigimu, ši radijo stotis leidžia įrašu dalintis ir su kitomis šalimis: „Jei įrašinėsime krepšinio ar futbolo varžybas, tai galėsime „Surround“ formatu perduoti ir Latvijai, ir Lenkijai. Tai yra kilnojamoji garso stotis, kuri gali priimti ir atiduoti garso signalą turbūt visais įmanomais būdais, kokie pasaulyje sukurti.“

Kilnojamojoje radijo stotyje galima ir komentuoti renginį. „Tam yra speciali studija, komentatoriui galėsime suteikti galimybę sėdėti atskirai – yra puiki garo izoliacija. Mes galėsime stebėti, kaip komentuojama, ir bendradarbiauti“, – aiškina M. Dundulis.

Turint papildomą generatorių įrašinėti galima ir miške. Pasiruošti įrašui, pašnekovo teigimu, galima greitai, tačiau galima ir nemažai užtrukti. Tai, anot jo, priklauso nuo to, kokios įrašo kokybės norima. „Norime būti garantuoti, kad atliksime viską ypatingai gerai, tad pasiruošimui skiriame nemažai laiko“, – sako LRT radijo vyresnysis inžinierius. Be vairuotojo, tinkamam kilnojamosios radijo stoties darbui reikia dviejų inžinierių bei garso režisieriaus.

Klausytis pirmo kilnojamosios radijo stoties įrašyto koncerto – L. Geniušo ir Nacionalinio simfoninio orkestro „Rapsodijos fortepijonui ir orkestrui“ – kviečiame ketvirtadienį 19 val. per LRT KLASIKĄ.