Tavo LRT

2021.12.07 15:26

Tiesiogiai per LRT KLASIKĄ: Milano „La Scala“ sezoną pradeda kruvinuoju Verdi „Makbetu“

LRT.lt2021.12.07 15:26

Antradienį, gruodžio 7-ąją, 19 val. LRT KLASIKA tiesiogiai transliuos Milano „La Scala“ sezono atidarymą. Praėjusiais metais dėl pandeminių ribojimų sezono pradžios iškilmės neįvyko ir tai buvo beprecedentis atvejis, kadangi teatras šios tradicijos nebuvo nutraukęs net Antrojo pasaulinio karo metais. Tad šiemet šventės laukiama dar labiau.

Kasmet gruodžio 7-ąją – Šv. Ambraziejaus, Milano globėjo dieną – prasideda „La Scala“ sezonas. Kokia bebūtų savaitės diena, iškilmės niekada neatidedamos. Tai didžiulė šventė Milane: vyksta mugės, gatvės koncertai, o priešais „La Scala“ teatrą susirenka minios smalsuolių pasižvalgyti į pasaulio įžymybes, besirenkančias į sezono atidarymą. Paprastai į „La Scala“ ta proga susirenka ne tik Italijos, bet ir Europos bei Amerikos kultūrinis, politinis, verslo ir pramogų elitas, o jau kitą rytą didžiausi pasaulio dienraščiai pateikia spektaklio recenzijas. Italai nenusileidžia Niujorkui, Londonui ar Vienai ir visomis išgalėmis saugo išskirtinį „La Scala“ statusą, kadaise pelnytą pasaulinės operos sostinės ar net šventovės titulą.

Šiemet sezono atidarymui teatro muzikos vadovas Riccardo Chailly pasirinko „Makbetą“ – šiaurės ir pietų genijų – Shakespeare’o ir Verdi šedevrą. Reikia pripažinti, kad senasis Milano operos elitas niurzga, kai sezono atidarymui parenkama ne specialiai „La Scala“ teatrui kurta opera. Tokių per kelis šimtmečius susidarė didžiulis sąrašas! Tačiau pirmasis į skandalus įsivėlė Riccardo Muti, ankstesnis „La Scala“ muzikos vadovas, kai 2002 m. sezono pradžiai pasirinko net ne italo, o vokiečio Christopho Willibaldo Glucko mažai žinomą operą „Ifigenija Aulidėje“. Priešingai nei italams, lietuviams tai buvo maloni staigmena, nes maestro Muti pagrindiniam vaidmeniui tąsyk pakvietė Violetą Urmaną!

Nors ne vieną operą Verdi parašė specialiai „La Scala“ teatrui, „Makbeto“ premjera 1847 metais įvyko irgi ne šioje, o Florencijos „La Pergola“ scenoje. Tai pirmoji kompozitoriaus opera pagal šekspyrišką siužetą. „Makbetas“ laikomas ekspresyviausia ir įtaigiausia Verdi opera. Shakespeare’o dramaturgija jaudino kompozitoriaus vaizduotę dar vaikystėje, tad šią operą jis kūrė itin kruopščiai: pats sudarė libreto planą, suskirstė į veiksmus bei scenas ir tik tada patikėjo libretistui Francesco Mariai Piavei sueiliuoti tekstą, liepdamas griežtai laikytis nurodymų.

Kitaip nei Shakespeare’o tragedijoje, Verdi „Makbete“ pagrindine veikėja, piktuoju genijumi tampa Ledi Makbet – moteris, gundanti savo vyrą daryti kraupius nusikaltimus. Demoniškas herojės paveikslas, geležinė valia ir begalinis valdžios troškimas, suterštos sąžinės kančios – neįprasti moters bruožai to laikų italų operose. Verdi norėjo matyti Ledi Makbet piktą ir bjaurią. Jos balsas turėjo būti kimus, niūrus, šiurkštus. Jos vokalinė partija aiškiai išsiskiria iš kitų itališkojo repertuaro moterų partijų.

Šiame spektaklyje Ledi Makbet vaidmenį atliks rusų megažvaigždė, „La Scala“ publikos numylėtinė Anna Netrebko, Makbeto – Luca Salsi, kaip ir Verdi kilęs iš Parmos, Banko – Ildaras Abdrazakovas, Makdufo – Francesco Meli, diriguos Riccaro Chailly.

Tiesioginio Milano „La Scala“ sezono atidarymo klausykitės šiandien 19 valandą per LRT KLASIKĄ ir portale LRT.lt

Tekstą parengė muzikologė Jūratė Katinaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt