Tavo LRT

2016.11.29 10:48

„Istorijos detektyvai“: kaip vokiečiai rengė perversmą Klaipėdoje

LRT.lt2016.11.29 10:48

Kaip Klaipėdos krašto prijungimą prie Lietuvos vertino vokiečiai? Kokius veiksmus jie buvo numatę 1924 metais? Kas toks buvo ir kuo pasižymėjo jauniausias 1918 metų Vasario 16-osios akto signataras? Siužetai iš tarpukario Lietuvos – jau šiandien LRT TELEVIZIJOS laidoje „Istorijos detektyvai“.

Lietuviai puikiai žino, kokiu būdu 1923 m. pradžioje buvo prisijungtas Klaipėdos kraštas. Tačiau istoriniai šaltiniai teigia, kad po metų vietos vokiečiai istoriją bandė pakreipti kita linkme. Klaipėdos vokiečiai buvo itin nepatenkinti lietuvių valdžia, todėl ėmė planuoti krašto perėmimą.

1924 m. liepos 31 dieną Klaipėdos policijos viršininkas sužinojo pritrenkiančią naujieną – po kelių dienų vyks sukilimas, kurio metu Klaipėdos kraštas vėl atiteks Vokietijai. Plano iniciatoriai buvo pasiryžę panaudoti jėgą prieš Lietuvos valdininkus.

Tačiau Lietuvos saugumo struktūros jau turėjo galimą veiksmų scenarijų, kuris leido užkirsti kelią šiam įvykiui. Viena pikantiška detalė: galimo perversmo likvidavimas susijęs su moterimis. Šį faktą paaiškins specialus laidos siužetas.

Taip pat bus tęsiama pažintis su Lietuvos nepriklausomybės akto signatarais. Šį kartą su istorikais bus kalbama apie kontraversiškai vertinamą Kazio Bizausko asmenybę, jo darbus. 

Šio signataro istorija išskirtinė dar ir tuo, kad teisiškai jis negalėjo tapti Lietuvos Tarybos nariu. Priežastis paprasta – neleido taisyklė, nurodanti, kad į šį institutą renkami asmenys turi būti sulaukę 25 metų amžiaus. Tuo metu jis buvo metais jaunesnis.

Tačiau iniciatyvios asmenybės nuopelnus pritemdė jo pozicija lemtingą 1940 m. birželio mėnesį. Nepasitenkinimas Antano Smetonos valdymu lėmė ir K. Bizausko nuostatas pasiduoti sovietų režimui. Likimo ironija, tačiau būtent sovietų režimas jį apkaltins priešiška veikla ir nuteis ilgiems kalėjimo metams.

„Istorijos detektyvai“ kartu su Virginijumi Savukynu – šį antradienį 22:30 val. per LRT TELEVIZIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt