Tavo LRT

2021.12.03 09:18

„Operos vakare“ – tiesioginė „Euridikės“ transliacija iš Niujorko „Metropolitan Opera“

LRT.lt2021.12.03 09:18

Po pusantrų metų trukusios tylos rugsėjį į didžiausią pasaulyje operos teatrą – Niujorko „Metropolitan Opera“ – sugrįžo atlikėjai ir publika, o gruodžio 4-ąją „Met“ pradės ir naująjį transliacijų sezoną. Klausytojų laukia ypatinga premjera – amerikiečių naujosios muzikos žvaigždės Matthew Aucoino opera „Euridikė“. Lietuvoje šią premjerą gruodžio 4 d., šeštadienį, 20 val. tiesiogiai išgirs ir LRT KLASIKOS klausytojai.

Operos premjera įvyko lapkričio 23 d., diriguojant „Met“ muzikos vadovui Yannickui Nézet-Séguinui, kuris diriguos ir pirmąjį transliacijų sezono spektaklį. Vėl kaip įprasta šeštadienio dieninių spektaklių klausysis ne tik 3800 žiūrovų teatre, bet ir – radijo bangomis – milijonai melomanų visame pasaulyje.

Pirmasis spektaklis – 31 metų amerikiečių naujosios muzikos žvaigždės Matthew Aucoino opera „Euridikė“. Šmaikštus ir jaudinantis libretas, kurį sukūrė Sarah Ruhl, pritaikiusi savo 2003 m. sukurtą pjesę, paremtas žinomu graikų mitu apie Orfėją, kuris pasitelkia muzikos galią, kad išgelbėtų savo mylimąją Euridikę iš požemio karalystės. Tačiau šioje modernioje traktuotėje istorija perteikiama Euridikės požiūriu.

Autoriai žaidžia operos konvencijomis. Kaip žinia, viena pirmųjų istorijoje minimų operų – Jakopo Peri „Euridikė“ (1600), o pirmoji išlikusi, lig šiol populiari opera, vos keleriais metais vėliau sukurta Claudio Monteverdi „Orfėjas“ (1607). Abi operos paremtos tuo pačiu mitu, bet skirtingi pavadinimai sustiprina skirtingas istorijos konotacijas. Tai ir tapo išeities tašku amerikiečių kūrėjams XXI amžiuje – paieškoti mito sąsajų su naujausiais stereotipais šiuolaikinėje visuomenėje.

Konfliktiškos herojės Euridikės vaidmenį atliks amerikiečių koloratūrinis sopranas Erin Morley, jos mylimojo Orfėjo – kanadiečių baritonas Joshua Hopkinsas. Orfėjo alter-ego – „Met“ scenoje debiutuojanti jaunoji lenkų žvaigždė – kontratenoras Jakubas Józefas Orlińskis. Euridikės tėvas, gyvenantis požemių karalystėje – kanadiečių baritonas Nathanas Bergas, o karalystės valdovas Hadas – britų tenoras Barry Banksas.

Tiesioginės transliacijos klausykite per LRT KLASIKĄ gruodžio 4 d. 20 val. LRT KLASIKOS klausytis galima ir portale LRT.lt.

Tekstą parengė muzikologė Jūratė Katinaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt