Tavo LRT

2021.11.30 15:12

Žmogaus galimybių ribas nagrinėjantis projektas „Endurance“ – per LRT PLIUS

LRT.lt2021.11.30 15:12

Jau gruodžio 5 d. LRT PLIUS eteryje – išskirtinis tarpdisciplininis oro teatro pasirodymas „Endurance“. Išskirtinį kūno plastiškumą demonstruojantį ir žmogaus galimybių ribas tyrinėjantį pasirodymą atlieka Maksimilianas Opriška-FUME kartu su komanda: šviesų dailininku Arvydu Buinausku ir choreografu Konstantinu Kosovecu.

Kalbamės su šio projekto atlikėju Maksimilianu Opriška.

– Kaip ištvermės faktorius jus skatina atrasti naujas kūrybos ribas?

– Ištvermė neatsiejama nuo tam tikro komforto zonos peržengimo. Manau, pati įdomiausia kūryba įvyksta, kai peržengi savo komforto ribas. Kaip tu gali sukurti tai, kas, tarkim, negirdėta, neatrasta, jei vis kartoji tą patį procesą. Jei lieki savo komforto zonoje – maža tikimybė, jog sukursi ką nors, kas būtų įdomu tau asmeniškai.

– Kai kalbame apie ištvermę – apsibrėžiame emociniu lygmeniu, bet „Endurance“ yra ir šokėjas, choreografas Konstantinas Kosovecas ir čia geriausiai matome fizinės ištvermės ribas bei jų laužymą. Kaip svarbu tai pastebėti?

– Šie du dalykai – psichologinis ir fizinis ribų laužymas – nėra atskiri, jie susiję. Viena plaukia iš kito. Viena yra, kiek gali turėti fizinės ištvermės – išlaikydamas koncentraciją, kita – kiek daug minčių ir proto pastangomis gali pagerinti fizines savo galimybes.

– Atkreipiant dėmesį į žiūrovą, kurio ištvermė šio projekto kontekste taip pat gana svarbi. Kiek daug kūrybiniame etape atsižvelgiama į tai, kad pasirodymo stebėjimas koreliuotų su žiūrovo ištverme?

– Šis projektas, iš mano pusės, ir buvo bandymas žaisti su monotonijos ir ne monotonijos riba. Stengiuosi pasižiūrėti, kur yra ta riba, kuomet yra monotoniška, neįdomu, o tuomet sukuri pokytį. Klausytoją, žiūrovą šiek tiek „tampai už ūsų“ ir bandai jo ištvermę, kantrybę.

– Kaip svarbu atrasti aukso viduriuką, kad „neužtampytum ūsų“ ir žiūrovas nenuspręstų išjungti?

– Tai tam tikra loterija. Atsispiri nuo savo patyrimų, kiek gali leisti „tampyti žiūrovą už ausų ir už ūsų“, bet man atrodo, kad visą laiką, bent jau man, šio spektaklio kontekste norėjosi žaisti su įaudrinimu ir nuraminimu – vynioji, akumuliuoji ir išriši žiūrovui į ką nors „vau“, kad tai būtų netikėta ir atpirktų laukimą.

Visą pokalbį su projekto autoriumi Maksimilianu Opriška-FUME galite išvysti čia.

Oro teatro pasirodymą „Endurance“ stebėkite gruodžio 5 d., sekmadienį, 19.30 val. per LRT PLIUS.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt