Tavo LRT

2021.11.30 11:26

LRT Metų apdovanojimai: susipažinkite su „Metų atradimo“ nominantais

LRT.lt2021.11.30 11:26

Pastarieji metai medicinos srities mokslininkams nepašykštėjo iššūkių – viso pasaulio dėmesį prikaustęs koronavirusas mūsų akis nukreipė į medicinos mokslo pažangą. Praktikoje pritaikyti mokslininkų atradimai gali pakeisti kiekvieno iš mūsų kasdienybę.

Šių metų Lietuvos mokslininkų darbai atveria kelią į sudėtingų ligų gydymą, o tai reiškia daugybę išgelbėtų gyvybių. Susipažinkite su nominantais.

Renata Butkutė, mokslininkė, FTMC vyresnioji mokslo darbuotoja

Už unikalių medžiagų kūrimą ir mokslinę lyderystę pasaulyje.

Mokslininkė Renata Butkutė – aukščiausio lygio medžiagų inžinerijos specialistė, su savo komanda laboratorijoje kurianti unikalias medžiagas – bismidus. Tai junginiai, pasižymintys įspūdingomis savybėmis, kurių panaudojimas yra toks platus, kad, juos pasitelkę, galėtume išspręsti daugybę problemų ir sukelti revoliuciją medicinoje. Tai mokslo sritis, kurioje Lietuva patenka į pasaulio lyderių trejetuką.

Rytis Maskeliūnas ir Modupe Odusami, KTU informatikos fakulteto, multimedijos inžinerijos katedros tyrėjas bei jo vadovaujama doktorantė.

Už sukurtą naują metodą, padedantį nustatyti Alzheimerio ligos pradžią.

Kauno technologijos universiteto profesorius Rytis Maskeliūnas su komanda sukūrė giliuoju mokymusi pagrįstą metodą. Juo remiantis iš smegenų vaizdų galima prognozuoti Alzheimerio ligos pradžią. Algoritmas daugiau nei 99 proc. tikslumu atskiria ligos paveiktų smegenų nuotraukas, analizuojant magnetinio rezonanso tomografijos vaizdus. Naujasis metodas yra tikslesnis už sukurtus anksčiau.

„Northway Biotech“, biotechnologijų įmonė.

Už lyderystę sudėtingu laikotarpiu – už mokslo proveržį ir kovą su pandemija.

Profesorius Vladas Bumelis kartu su tarptautiniais partneriais siekia sukurti vaistą, skirtą COVID-19 virusą neutralizuojančių antikūnų gamybai. Tai aukščiausio lygio moksliniai tyrimai ir pažangiausi biotechnologiniai procesai, galintys padėti suvaldyti pasaulinę pandemiją. Tai lyderystė, atkreipianti visos Europos dėmesį į Lietuvą ir jos mokslininkų gebėjimus.

Balsuokime už tuos, kurių vardas turėtų nuskambėti garsiausiai šiais metais, LRT.lt portale iki gruodžio 3 d. Kas taps LRT Metų apdovanojimų laimėtojais, lems komisijos ir portalo lankytojų balsai (50 ir 50 proc.). Laimėtojai bus paskelbti sausio 1 d. iškilmingoje apdovanojimų ceremonijoje, kurią transliuos LRT TELEVIZIJA.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt