Tavo LRT

2021.11.29 16:53

Martynenko: kartais man atrodo, kad artimiems žmonėms būtų buvę geriau, jeigu aš neegzistuočiau

LRT.lt2021.11.29 16:53

Aktorius, slam poezijos kūrėjas, laikomas geriausiu performatyviosios literatūros atlikėju Lietuvoje, trijų knygų autorius, aktorius Marius Povilas Elijas Martynenko LRT mediatekos laidos „Kur važiuojam?“ vedėjos pakviestas mielai sutinka pasivažinėti ne tik gimtojo miesto gatvėmis, bet ir savo gyvenimo skersgatviais ir atminties labirintais.

Jo gyvenimo aprašymas tiesiog įspūdingas – jame telpa vertėjo, redaktoriaus, tekstų įgarsintojo patirtis, laiškanešio, naktinio portjė viešbutyje ir barmeno darbai. Kiekvienas gyvenimo tarpsnis paliko įspaudą sudėtingoje biografijoje ir atsispindėjo nuoširdžiame pokalbyje su Nomeda Marčėnaite. Bekalbant skausmą, nusivylimą ir destrukciją atsveria humoras ir pozityvumas. Tačiau labiausiai gyvenimą pakeitė didelė meilė ir atsakingos tėvystės pareigos.

„Kai pirmą sykį sutikau Marių Povilą Eliją Martynenko sužinojau kas yra slemas, – sako laidos „Kur važiuojam?“ vedėja Nomeda Marčėnaitė. – Antrą – kad jis ne tik aktorius, bet ir poetas bei rašytojas, leidžiantis savo knygas. Trečią kartą susitikus, jis patikino, kad vardą Elijas, kurį labiausiai mėgsta, reikia kirčiuoti kaip galvijas, o tuo pačiu dar pasišnekėjom apie daugybę jį ištikusių nuotykių ir patirčių, kurios niekaip neatsispindi beveik vaikiškame Elijaus žvilgsnyje. Ir jeigu tą patirtį nuosekliai aprašyti, autorių beveik būtų galima įtarti pernelyg audringa fantazija.“

Paprašytas prisiminti pirmuosius vaikystės atsiminimus, Elijas teigia, kad jo atėjimo niekas nelaukė. Tėvas iškėlęs ultimatumą, tačiau mamos užsispyrimo ir beatodairiškos meilės dėka pasaulį išvydo žmogus, pavadintas trim vardais, kurie kiekvienas, pasak Elijo, turį savąją istoriją. Per 28-erius savo gyvenimo metus jis 13 kartų susidūrė su mirtimi – dėl cukrinio diabeto niro į komą, bandė nusižudyti, metus praleido vienuolyne. Kartą sugalvojęs pasigaminti fejerverkų, sudegino šeimos namus, vėliau dėl šito incidento kurį laiką teisėsaugos pareigūnų buvo įtariamas bandęs pasigaminti sprogmenis. Savo išgyvenimais viešai dalinasi knygose, spektakliuose, performatyviosios literatūros skaitymuose , o laidoje „Kur važiuojam?“ atvirai pasipasakojo Nomedai, tikėdamas, kad jo patirtis padės žmonėms įveikti jų nesėkmes ir sunkumus. „Sunkiomis gyvenimo valandomis man atrodydavo, kad artimiems žmonėms galbūt būtų buvę geriau, jeigu nebūčiau gimęs“, – liūdnai šypsosi Elijas.

Nors dėl savo ligos, veiklos neapibrėžtumo ir dvasinio nerimo Elijas nuolat balansuoja ant ribos, tačiau laidos vedėjos paklaustas apie šeimą, nušvinta teigdamas kaip stipriai gyvenimas pasikeitė, kai prieš porą metų jis vedė didžiausią savo gyvenimo meilę, aktorę Aušrą Giedraitytę ir susilaukė vaikų. „Šiuo metu esu laimingas tėvas ir mylintis vyras“, – teigia tėvystės atostogas pasirinkęs Marius Povilas Elijas Martynenko.

Ką reiškia būti „meilės ekskursantu“ Vilniuje? Kodėl Mariui Povilui Elijui Martynenko toks svarbus nuogumas scenoje ir kūryboje ir kokio darbo rimtai ieškojo Nomedos pašnekovas, nusivylęs aktoriaus ir rašytojo uždarbiu, sužinosite pažiūrėję Nomedos Marčėnaitės vedamą LRT mediatekos laidą „Kur važiuojam?“.

Pokalbių laida transliuojama kiekvieną antradienį portale LRT.lt.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt