Tavo LRT

2021.11.29 09:17

Vaiva Rykštaitė: galiu sukurti pasaulį tokį, kokio noriu

LRT.lt2021.11.29 09:17

Vaiva Rykštaitė – tai slapyvardis, reiškiantis vaivorykštę. Tikrasis šios kūrėjos vardas – Justė Winder. Mes ją pažįstame slapyvardžiu Vaiva Rykštaitė, kuriuo ji pasirašo visas savo knygas. Aštuonių knygų autorė gimė Kaune, studijavo Londone, viena keliavo po Indiją, o dabar su amerikiečiu vyru ir vaikais gyvena Havajuose ir kasmet grįžta į Lietuvą.

Tinklaraštininkė, nuomonės formuotoja, aktyvi socialiniuose tinkluose moteris, ko gero, daugiau uždirba iš reklamos nei iš knygų, tačiau pinigai – juk ne priežastis rašyti. Kokias savo asmenines patirtis moteris atskleidžia knygose – Vaiva atvirai pasakojo LRT mediatekos laidoje „Svečiuose pas Editą“.

„Kitaip negaliu. Man nesigauna nerašyti, – laidoje prisipažino rašytoja, paklausta, kodėl ji rašo. – Aš vagiu sutiktų žmonių charakterius, išvaizdą, istorijas ir paskui tai naudoju savo rašymui. Svarbiausia, kai skaitote knygą apie save, neišsiduoti. Jeigu tylėsite, visi priims tai kaip kažkokią fikciją. Be to, kai rašau, jaučiuosi kaip Dievas, nes aš galiu sukurti pasaulį tokį, kokį noriu.“

Ir pačios rašytojos gyvenimas – pilnas nuotykių, spalvų, lemtingų pasirinkimų ir nėrimų į situacijas stačia galva. Editai Vaiva laidoje pasakojo, kad galėjo ištekėti jau būdama 18-kos, bet mamos labai gerai apgalvotas ir išmintingas pasiūlymas sustabdė nuo ankstyvos santuokos, kuo dabar garsi moteris labai džiaugiasi.

„Visada buvau pirmūnė, moksliukė. Melavau tėvams daug, bet labai gerai mokiausi ir laiku grįždavau namo“, – į Editos spėjimą, kad Vaiva – pasiutusi, velnio nešta ir pamesta, atsakė rašytoja. Sulaukusi pilnametystės, Vaiva studijavo dvejuose universitetuose vienu metu ir būdama trečio kurso studentė, jau turėjo savo verslą – dėvėtų rūbų parduotuvę „Skudurinė Onutė“.

Editai rašytoja laidoje pasakojo apie iššūkius, kurių nuolat prisikurdavo arba į juos patekdavo: apie nelengvą vasarą senelių namuose, kur slaugė senolius, nors planavo vykti į Afriką, apie darbus Londone, apie tai, kaip jai šovė mintis vykti vienai į Indiją ir koks įvykis nunešė ją į Havajus, kurie dabar yra jos namai.

„Slauga iš manęs atėmė ambicijas, kurias bandau susigrąžinti. Pagalvojau, koks skirtumas, ką tu dabar darai, jei paskui po savimi darysi ir net neatsiminsi, kuo buvai, – kalbėjo Vaiva apie sudėtingus potyrius ir neįkvepiančias mintis po senelių slaugymo Lietuvoje ir svetur. – Nebenorėjau jokių karjerų. Nusprendžiau geriau džiaugtis, būti, patirti.“

Ieškodama ypatingų potyrių, Vaiva buvo net šešis kartus Indijoje. Viena viešnagė ten truko pusmetį. Įspūdžiai sugulė į knygą, o Rytuose pakitusi mąstysena – neprisirišti prie ateities – išliko. Ir Havajus lietuvaitė prisišaukė prašydama Visatos, kad duotų jai ženklą. O gražiajame salyne jos laukė netikėtas susitikimas su būsimuoju vyru. Rašytoja laidoje „Svečiuose pas Editą“ nupasakojo pirmąjį susitikimą, pasimatymą ir kuo amerikietis sugebėjo ją pavergti vos per vieną vakarą. „Tai buvo visiška meilė. Pati aistringiausia ir gražiausia, kokia tik gali būti”, – pasakojo Vaiva.

Didžiulis suvokimų perversmas įvyko susilaukus dukrų. Nors beprotiškai myli savo vaikus, rašytoja prisipažino, kad labai dažnai buvimas mama ir žmona nuveda ją iki egzistencinių apmąstymų. „Tapatybės netektis. Ji man buvo labai reali ir labai baisi“, – apie baimę prarasti save laidoje „Svečiuose pas Editą“ pasakojo rašytoja, kuriai populiarumą socialiniuose tinkluose ir padėjo susikurti atviras dalijimasis jausmais ir mintimis, kurie užplūsta auginant mažus vaikus ir būnant tarp keturių sienų. Rašymas šiai moteriai tapo išsigelbėjimu ir būdu išgyventi: „Man norėjosi nors vieną sąvasties dalį turėti atskirą nuo vaikų, kad aš prisiminčiau, kad aš dar ne visai nukvakau. Aš į tą rašymą nėriau, kad neišprotėčiau.“

Kokia atsargi buvo populiariosios Vaivos Rykštaitės pradžia socialiniuose tinkluose ir kaip viskas sėkmingai išsiplėtė, net iki minčių grįžti su šeima gyventi į Lietuvą – LRT mediatekos laidoje „Svečiuose pas Editą“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt