Tavo LRT

2016.11.22 09:18

Pasaulio įdomybės: kanadiečiai susipyko dėl pilkojo kėkšto ir kanadinės žąsies

Kanada išsirinko nacionalinį paukštį. Internetu balsavę kanadiečiai daugiausia balsų atidavė už pilkąjį kėkštą. Tai sukėlė kai kurių ornitologų pasipiktinimą – jie mano, kad tokiu paukščiu tapti turėjo kanadinė žąsis, mat ji ilgą laiką buvo ir yra neoficialus šalies simbolis, pavaizduotas net dolerio cento monetos herbo vietoje.

Vis dėlto oficialaus patvirtinimo dėl šalies simbolio statuso pilkasis kėkštas dar turės palaukti. Kiti du gyvūnai, kurie šiuo metu yra Kanados simboliai, – bebras ir  kanadinis arklys. Pilkasis kėkštas sulaukė didesnio šalies gyventojų prielankumo, nes, priešingai nei kanadinė žąsis, visus metų laikus praleidžia Kanadoje, jį galima aptikti visose šalies provincijose.

O kanadinė žąsis žiemą migruoja į Kaliforniją. Pilkasis kėkštas puikiai prisitaiko prie 30 °C šalčio temperatūros, o dėl intelekto sulyginamas su delfinu.

***              

Rusija deportavo amerikietį, kuris geresnio gyvenimo ieškojo Sibire. 29 metų JAV pilietis buvo deportuotas dėl to, kad nelegaliai kirto sieną. Kolorado valstijos gyventojas, draudimo įmonės atstovas, iš pradžių sieną bandė pereiti per Kazachstano, tačiau neturėjo vizos ir įvažiuoti į Rusiją jam nepavyko. Tada jis bandė kirsti sieną slapta prie Karasuko miesto ir  buvo iš karto suimtas.

Vyras teigė norėjęs gyventi kaime ir dirbti žemę, be to, sakė, kad Kolorado valstijoje, kur jis gyvena, nesaugu. Rusijos institucijos apmokėjo žmogaus kelionę namo, tačiau jis turės susimokėti baudas už nelegalų sienos kirtimą. Šaltiniai teigia, kad po beveik du mėnesius trukusio įkalinimo 29-metis nusivylė Rusijos svetingumu ir į šią šalį tikriausiai daugiau nebemėgins patekti.

***

Maroko mečetės prisijungė prie kovos prieš klimato kaitą.  Jau dabar 600 maldos namų modernizuojami –  elektra bus gaunama iš saulės energijos, ja taip pat bus šildomas ir vanduo, elektros lemputėmis keičiamos taupiomis. Iki 2019 m. planuojama modernizuoti 15 tūkst. mečečių. 

Maroko vyriausybė šiuo projektu siekia atkreipti šalies gyventojų dėmesį ir stiprinti suvokimą apie švarios energijos svarbą. Nors mečetės paprastai nesunaudoja daug elektros energijos, tikimasi, kad islamo šventikai tikintiesiems perduos žinią apie sumažėjusią sąskaitą už elektrą. Vis dėlto tik turtingieji Maroko gyventojai gali sau leisti namuose elektros energijos šaltinius pasikeisti į atsinaujinančius.

***

30 plaukikų grupė tapo pirmaisiais žmonėmis, savo rankomis perplaukusiais Negyvąją jūrą iš Jordanijos į Izraelį. 15 kilometrų per 7 valandas  nuplaukę žmonės jautėsi išsekę – peršėjo akis, jie atrado daugybę žaizdelių ar įtrūkimų odoje, apie kuriuos niekados iki šiol nežinojo.

Būrys plaukikų iš viso pasaulio šiuo plaukimu norėjo atkreipti dėmesį nykstančią Negyvąją jūrą, kurios lygis kasmet dramatiškai krinta. Sūriausiam pasaulyje vandens telkiniui gresia išnykti. Ir tai ne klimato kaitos padarinys, o vyriausybių politikos pasekmės. Jordano upės vanduo, kuris maitina jūrą, labai intensyviai naudojamas kitoms reikmėms.

***

Prancūzijos oro pajėgos treniruoja paukščius gaudyti ir sudoroti priešiškas skraidykles. Tai naujas Prancūzijos kariuomenės ginklas prieš bepiločius orlaivius, kuriuos naudoja teroristai. Pasak oro pajėgų atstovo, įtartiną skraidyklę pašovus, nukritusios nuolaužos gali sužeisti žmones, o ereliai išmokomi greitai ir efektyviai ją sugadinti taip, kad nekiltų papildomų pavojų.

Planuojama, kad ištreniruoti ereliai galės padėti užtikrinti saugumą per tokius renginius, kaip Bastilijos paėmimo dieną – liepos 14-ąją, Didžiojo dvidešimtuko susitikimą ir kitas svarbias  tarptautines konferencijas ar vizitus, didelius renginius.

Parengta pagal užsienio spaudą.