Tavo LRT

2021.11.23 09:35

Petras Geniušas: žinau, kad reikia nuolat mokytis, ir darau tai visą gyvenimą

LRT.lt2021.11.23 09:35

Jo diskografijoje – keletas puikiai kritikų ir publikos įvertintų įrašų, išleistų įvairių Vokietijos, Japonijos ir Lietuvos leidėjų. Jis yra Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorius. Tapo žinomas visame pasaulyje vesdamas meistriškumo kursus Vilniuje, Tokijuje ir Osakoje, Londono Karališkojoje muzikos akademijoje (1996–1998 m.), Švedijos ir Lietuvos meistriškumo kursuose „Academia Baltica“, 1992–1998 m. dėstydamas „Yamaha“ meistriškumo kursuose Tokijuje.

Nuo 2015 metų Petras Geniušas dėsto Škotijos karališkoje akademijoje, tačiau tikraisiais savo namais vadina Vilnių – miestą, kurio gatvėse galite išvysti maestro nerūpestingai skriejantį elektriniu paspirtuku.

„Laidą su Petru filmavome M. K. Čiurlionio menų mokykloje, kitaip – „čiurlionkėje“, nes taip ją meiliai vadinome visi, kurie toje mokykloje mokėmės muzikos, dailės ar baleto skyriuose, – sako laidos „Kur važiuojam?“ vedėja Nomeda Marčėnaitė. – Visi ją baigę likome artimi: sekame ir džiaugiamės vieni kitų pasiekimais, stebime likimo vingius. Tai va taip šeimyniškai ir prasibėgome su Petru Geniušu jo fantastiškai susiklosčiusiu gyvenimu ir karjera.“

Gimęs ir užaugęs Vilniuje, garsaus dirigento ir dailininkės šeimoje, vaikystę tėvų namuose Petras prisimena kaip gražiausią gyvenimo laiką, o gerai žinomas M. K. Čiurlionio gatvės vietas vadina rojumi. Įstrigę senojo miesto fragmentai tik neseniai susidėliojo į vientisą paveikslą, nors, kaip sako pats Petras Geniušas, Fabijoniškėse ar Pašilaičiuose, greičiausiai, pasiklystų.

Vaikystėje vaizduotę audrinę tolimų kraštų aprašymai, milijoniniai megapoliai, į kuriuos tada patekti atrodę nerealu, dabar garsiajam pianistui viso labo tos vietos, kuriose tekę koncertuoti ar ilgiau padirbėti. Kur benuvyktų, juokiasi Nomedos pašnekovas, aplinkui save greitai susikuriąs jaukią aplinką, o viešbučiuose besijaučiąs lyg namuose. Vis dėlto tik sugrįžęs į Vilnių žymus muzikas jaučiasi geriausiai.

Svarbiausias gyvenimo pasirinkimas buvęs tarp dailės ir muzikos. Petro piešinius matę profesionalai gyrė jo darbus už originalią kompoziciją, linijos tvirtumą, ekspresiją. Jis labai norėjęs būti dailininku ir nors Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje studijavo muzikos skyriuje, prisipažįsta rimtai svarstęs pasirinkti dailę.

Prisipažįsta menų mokykloje labiausiai bijodavęs viešų perklausų egzaminų metu. Ir šiandien, kaip sako maestro, labai pergyvenąs dėl savo studentų. Perklausų metu jaudinasi, lyg pats stovėtų scenoje priešais reiklią publiką.

Kaip valgyti ledus, kad nusipelnytum antros porcijos? Kur Petro Geniušo namuose galima buvo surasti urvą ir kokios maestro pareigos virtuvėje, sužinosite pažiūrėję Nomedos Marčėnaitės vedamą laidą „Kur važiuojam?“.

Pokalbių laida transliuojama kiekvieną antradienį LRT mediatekoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt