Tavo LRT

2021.11.19 11:59

96-erių Amerikos lietuvis: išgyvenus tiek, kiek aš, už Lietuvą nieko nėra svarbiau

LRT.lt2021.11.19 11:59

Tarpukario Lietuvoje gimusio Balio Brazausko gyvenimo istorija kaip iš kino filmo. Nors gyvenimą pradėjo dar laisvoje Lietuvoje, jau 14-os jam teko imti ginklą į rankas ir prisidėti prie partizanų. „Iššoviau tada dvi kulkas“, – prisimena Balys, bet tai buvo tik pradžia.

Vėliau vyras tarnavo ir vokiečių, ir amerikiečių pajėgose. O iš darbo stovyklos jį išgelbėjo ir už Atlanto pasikvietė ne kas kitas, o ten jau įsikūrę tautiečiai. Be to, su Lietuva Balį sieja ir ypatingi giminystės ryšiai. Jis – pirmojo atkurtos nepriklausomos Lietuvos prezidento Algirdo Mykolo Brazausko dėdė.

„Dažnai pagalvoju, kodėl aš?“ – svarsto 96-erių Balys ir kuklinasi, kad jo gyvenimo istorija ne tokia jau ir įdomi. 31-erius metus jis – pensininkas, kai nebeturi dirbti, gali tiesiog džiaugtis gyvenimu.

„Amerikoje nesu praleidęs nė vienos darbo dienos, o štai Lietuvoje buvo visko, kol galiausiai mane tiesiog suėmė“, – pasakoja Amerikos lietuvis, puikiai prisimenantis visas detales lyg tai būtų buvę vakar.

Iš 162 vyrų, su kuriais Balys buvo pasiųstas į karą, jam pasibaigus atsirado vos 35. Pats vyras pateko į dipukų stovyklą Vokietijoje. Sako, kad ten tikrai ne blogiausia vieta, kur jam teko atsidurti. Drauge su kitais lietuviais stovykloje ne tik atkūrė tautinių šokių kolektyvą, bet ir dalyvavo sporto varžybose.

Tačiau jau netrukus jis atsidūrė už Atlanto. Čia jį pasikvietė ne kas kitas, o lietuviai. „Mano anglų kalba tada buvo 25 keiksmai ir gal 25 geri žodžiai“, – juokiasi Balys, visą gyvenimą puoselėjęs lietuvybę kaip išmanydamas.

Jis vadovavo Baltimorėje įkurtiems lietuvių namams, tautinių šokių kolektyvui, įkūrė vietinių atletų sporto klubą. O televizorius taisančioje įmonėje dirbo taip gerai, kad buvo pastebėtas paties Amerikos prezidento.

Taip pat laidoje:

Nedideliame Airijos Kavano mieste gyvenanti Gabija Žemgulytė čia tapo vietinės bendruomenės įžymybe. Sunkiai sergančią lietuvę miestelio gyventojai vadina pavyzdžiu, kaip reikia mylėti gyvenimą ir vertinti tai, ką turime aplink save.

10 metų Italijos madų ir finansų sostinėje praleidusi Vitalija Galkutė nusprendė dalelę Italijos atvežti į Lietuvą ir tarytum nutiesti tiltą tarp dviejų sau brangių šalių.

Nuo startuolių iki stulbinančių pasaulinių sėkmės istorijų. Tarp milijonus uždirbusių kompanijų įkūrėjų – ir lietuviškos pavardės. Daugiau nei 100 pasaulio lietuvių iš kone dviejų dešimčių skirtingų pasaulio šalių dalijosi patirtimi „Global Lithuanian Leaders“ renginyje.

Aktualios publicistikos laida apie pasaulio lietuvių gyvenimą „Širdyje lietuvis“ – sekmadieniais, 9 val., per LRT PLIUS.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt