Tavo LRT

2021.11.17 17:14

„Svečiuose pas Editą“ – provokuojantys klausimai ir šmaikštūs profesoriaus Alfredas Bumblauskas atsakymai

LRT.lt2021.11.17 17:14

Itin gerbiamas ir mylimas profesorius Alfredas Bumblauskas švenčia 65-ąjį gimtadienį. Drąsiai galima sakyti, kad šis žmogus yra žinomiausias Lietuvoje istorikas. Nė vienas kitas nebuvo tiek kartų kalbintas televizijoje, portaluose ir cituotas visuose žiniasklaidos šaltiniuose. Nedaug kas žino, kad seniau jis vaidino scenoje. Jo viešnagė laidoje „Svečiuose pas Editą“ – tikras įrodymas, kad meniška gyslelė bėgant metams niekur nedingo, o humoro jausmas – neturi lygių.

Apie pomėgius, meilę istorijai bei moterims, apie šeimą ir atradimus viengungiškoje buityje – tuo su žiūrovais šį kartą dalijosi profesorius A. Bumblauskas, svečiuodamasis pas savo bičiulę Editą Mildažytę, kurios sodyboje jis parašė net tris savo knygas.

„Jis yra naivus kaip antrokas“, – taip apie garsųjį brolį Editai yra sakiusi Alfredo sesuo, su kuria jiedu puikiai sutaria. „Man tai atrodo, kad aš tikrai nesu naivus. Aš toks racionalus, taip viską sumanau teisingai… Ir paaiškėja, kad š…” – juokėsi iš savęs garsusis vyras.

Mėgstamas net ir tų, kurie istorija stipriai nesidomi, profesorius Alfredas Bumblauskas atvėrė savo nematytą, itin linksmą pusę. Su Edita Mildažyte jiedu bičiuliai jau daug metų, tad ir pokalbis buvo neoficialus, su gera humoro doze ir niekada negirdėtomis garsiojo vyro gyvenimo detalėmis. Susipažino jiedu tada, kai Alfredas buvo istorijos dėstytojas, o Edita – žurnalistikos studentė. Abu atskleidė istoriją, po kurios abu galėjo išlėkti iš universiteto. O linksmiausia tai, kad tuomet jaunasis istorijos dėstytojas mestelėjo viešai tokią frazę, kurios pavojingumą suvokė galutinai tik dabar, kalbėdamasis su bičiule laidoje „Svečiuose pas Editą“.

„O aš tada nesupratau, už ką… Saugumas tada… Dieve Dieve…” – sudejavo profesorius, tik dabar suvokęs savo žodžių galimą interpretaciją tuomet, sovietmečiu. „Tai reikėjo nugyventi iki 2021-ųjų, kad tai suprastumėte?“ – nusistebėjo Edita, kuri dar guodėsi, kad profesorius per kiekvieną paskaitą jos klausinėdavo tokių klausimų, kurių atsakymus ji iki šiol pamena ir pasakytų net pažadinta vidury nakties. „Tai, matyt, patikai man?“ – šypsojosi istorikas, kuris iki šiol studentų nuolat išrenkamas mylimiausiu dėstytoju.

Pasukus kalbą apie moteris, Alfredas Bumblauskas neslėpė, kad jo gyvenimui jos teikė ne tik džiaugsmo, bet ir skausmingų patirčių. Ypač griežtas jis buvo kalbėdamas apie žemaites moteris, kurios, jo nuomone, yra tikras patriarchato atspindys: „Patriarchato, nes užsiima vyrų valdžia. Visi vyrai po padu, visi garažuose ar batų taisyklose. Mano mama taip aiškindavo tėvui apie gyvenimą, kad jam nusibosdavo ir jis išeidavo į savo taisyklą.“

Garsusis istorikas pasakojo, kad jam su moterimis sekasi gal geriau nei tėvui. Ir nors Edita tikino, kad jis dailiosios lyties atstovių vengia ir neprisileidžia, profesorius tikino, kad taip nėra: „Apie moteris reikia tik gerai. Be to, joms metai eina į naudą. Man labai patinka tos, kurios yra gražiai senstančios.“ Kai pradėjo vyras vardinti, kokios brandaus amžiaus žinomos damos jam patinka, Edita bandė paerzinti, kad jis jas mato tik per televizorių. „Na, ir kas. Bet vis tiek seilė varva“, – linksmų komentarų pokalbio metu negailėjo profesorius.

Ar tiesa, kad profesorius yra vedęs istoriją? Kodėl parduotuvėse ieško lesyklėlės su laipteliais? Nuo kokios vergystės jį išgelbėjo džiovyklė? Ar tiesa, kad nebijantis paneigti seniai nusistovėjusių istorinių tiesų garsusis istorikas bijo savo mamos? Provokuojantys klausimai ir šmaikštūs profesoriaus atsakymai LRT mediatekos laidoje „Svečiuose pas Editą“ jau ketvirtadienį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt