Tavo LRT

2016.11.12 17:13

E. Gentvilas: esu pakankamai patyręs, kad galėčiau sakyti, jog „valstiečiai“ skils

Didžiausia šios kadencijos grėsmė – galimas Valstiečių ir žaliųjų partijos skilimas. Taip po Liberalų sąjūdžio tarybos posėdžio kalbėjo vienas partijos lyderių Eugenijus Gentvilas. Jis sakė nelinkintis „valstiečiams“ suskilti, bet matantis daug skirtumų tiek tarp partijos lyderių, tiek tarp kitų į parlamentą išrinktų partijos atstovų. 

Šeštadienį Liberalų sąjūdis posėdyje aptarė rinkimų rezultatus ir partijos ateitį. Liberalai sako Seime greičiausiai dirbsiantys opozicijoje, bet į bloką su Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščioniais demokratais nesijungsiantys. Kitą savaitę darbą pradedančiame Seime Liberalų frakciją iš viso sudarys 14 parlamentarų. 

 „Galutinį sprendimą pirmadienį priims frakcija, bet partija yra nusistačiusi, kad mes dirbsime opozicijoje. Juo labiau, kad niekas mūsų ir nekviečia į valdančiąją daugumą. Dar daugiau – šiandien buvome pasikvietę ekspertus „iš išorės“ – Mykolą Katkų, Edmundą Jakilaitį, Rytį Zemkauską, Rūtą Vainienę, Živilę Diawarą, – kurie taip pat pritaria, kad buvimas opozicijoje šiandien leistų įtvirtinti mūsų deklaruojamas ir per rinkimus išsakytas nuostatas ir vertybes“, – po posėdžio LRT RADIJUI kalbėjo vienas iš partijos lyderių E. Gentvilas.

Negalėtų prisiimti atsakomybės už valdančiųjų darbus

Pasak politiko, liberalų dalyvavimas valdančiojoje daugumoje reikštų atsakomybės prisiėmimą už tai, ką darys valdančioji dauguma. O tikrai ne visus suplanuotus valdančiųjų darbus liberalai gali remti, sako E. Gentvilas. 

„Esame įvardiję, ko mes tikrai negalėsime remti. Tai – valstybinių monopolijų kūrimo, išlaikymo ar stiprinimo. Negalėsime remti šeimos apibrėžimo, kai valdžia nusprendžia, kas yra šeima. [...] Negalime remti apribojimų medicinos pasiekimų taikyme, kai valdžia nusprendžia, ką galima taikyti (pavyzdžiui, pagalbinio apvaisinimo atvejis)“, – vardijo Liberalų sąjūdžio narys, pabrėždamas, kad tai – dar ne pilnas sąrašas. 

Tačiau, pasak E. Gentvilo, racionalius valdančiųjų sprendimus jie tikrai palaikys ir nebus tie, kurie nebalsuos „už“ vien tik dėl to, kad tai – ne liberalų pasiūlymas. 

Didžiausia grėsmė – galimas „valstiečių“ skilimas

Kaip didžiausią šios kadencijos grėsmę Liberalų sąjūdžio sąrašo lyderis įvardijo galimą Valstiečių ir žaliųjų partijos skilimą: „Nelinkiu valstiečiams suskilti, bet esu pakankamai patyręs, kad galėčiau drįsti teigti, kad dažnai politinės partijos susigriebia įvairių žmonių, o paskui pamato, kad tie žmonės yra skirtingi. Tą mes šiandien matome ir tarp Sauliaus Skvernelio ir Ramūno Karbauskio retorikos; pažįstu kokių 15 žmonių iš Valstiečių ir žaliųjų sąjungos ir jie visi yra labai skirtingi. Nelinkėdamas jiems skilimo įsivaizduoju, kad kažkoks „išsisluoksniavimas“ įvyks.“

Jei „valstiečių“ skilimas įvyktų, E. Gentvilas sako neįsivaizduojantis, kaip Seime kistų liberalų rolė. „Jei įvyktų koks skilimas, [daliai „valstiečių“] galėtų tapti patrauklūs socialdemokratai. Liberalai čia nežada medžioti, [...] tad apie kokias nors mūsų pozicijas ateityje sudėtinga būtų kalbėti“, – sakė politikas.