Naujienų srautas

Tavo LRT2016.11.16 20:59

Ar žinote, kad priekinio automobilio stiklo valytuvą išrado moteris

Pirmieji gatvėse pasirodę automobiliai dar neturėjo priekinio stiklo valytuvo. Lyjant ar sningant, vairuotojai buvo priversti vis sustoti ir valyti stiklą skuduru. Per gausius kritulius eismas iš viso nebuvo įmanomas.

Šią problemą 1903 m. pirmoji ėmėsi spręsti Merė Anderson – ji sukūrė rankinio valytuvo modelį. Vairuotojui sukiojant automobilio salone esantį svertą, lango stiklą valydavo guminė grandyklė. M. Anderson savo išradimą patentavo, bet toks valytuvas nesudomino Kanados automobilių gamintojų.

Jie abejojo valytuvo komercine verte. Taip pat buvo manyta, kad rankinis valytuvo valdymas blaškys vairuotojų dėmesį ir didins avarijų skaičių keliuose. Tik po 20 metų, suklestėjus automobilių pramonei, priekinio stiklo valytuvas tapo neatskiriama įrangos dalimi. Deja, tuo metu M. Anderson patentas jau buvo netekęs galios.

***

Kaitas, kaituoti, kaitavimas, kaitingas – ar gerai? Turbūt nujaučiate, kad ne. Kaitą vadinkite jėgos aitvaru. O ką su juo veikiame? Aitvaruojame. Kaitingą ar kaitavimą galite keisti aitvaravimu.

***

Vieno ryškiausių lenkų muzikos klasikų Stanislovo Moniuškos gyvenimas buvo glaudžiai susijęs su Vilniumi. Čia jis praleido net 18 kūrybingų ir produktyvių gyvenimo metų, vargonuodamas Šv. Jono bažnyčioje, diriguodamas miesto teatro orkestrui ir privačiai mokydamas vilniečių vaikus muzikos.

Laisvalaikiu kompozitorius stengdavosi kuo daugiau pažinti Lietuvą ir jos žmones. Jis neatsisakydavo groti vargonėliais kaimo vestuvėse ar krikštynose, o kartais su giesmėmis padėdavo išlydėti anapilin mirusiuosius. S. Moniuška mėgdavo klausytis lietuvių liaudies dainų, kurias savo vaikams dainuodavo tėvai.

Jis mėgdavo klaidžioti Vilniaus apylinkėmis. Kartu su sielininkais dažnai keliaudavo Nerimi ir Nemunu, net keletą savaičių yra plaukęs Žemaitijos upėmis. Grįžęs iš vienos tokios kelionės, S. Moniuška pradėjo rašyti kantatą „Milda“, kurios turinys susietas su lietuvių mitologija. Tačiau svarbiausia, kad šis vienas ryškiausių lenkų romantinės muzikos kūrėjų, kurio vardas rašomas greta Frederico Chopino, Vilniuje sukūrė garsiausią savo operą „Halka“.

***

Skiepai ir vaistai – ne prieš ką, o nuo ko. Kaip tabletė nuo galvos skausmo, sirupas nuo kosulio, taip ir skiepai – ne prieš ką, o nuo ko: nuo erkinio encefalito ar nuo gripo.

Parengta pagal LRT RADIJO eteryje skambėjusią medžiagą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą