Tavo LRT

2016.11.21 11:40

Ar žinote, kad daina „Balandėlė“ išgarsėjo dėl tragiško atsitikimo

LRT RADIJO laida „Ar žinai“, kad?..“, LRT.lt2016.11.21 11:40

Ispanų kompozitoriaus Sebastiano Yradiero daina „Balandėlė“ („La Paloma“) išgarsėjo dėl vieno atsitikimo. Beje, labai tragiško. Meksikos imperatorius Maksimiljanas buvo nuteistas mirti, bet, kaip paprastai prieš įvykdant mirties bausmę, pasmerktajam buvo suteikta teisė pareikšti paskutinį norą.

Ir Maksimiljanas tuo pasinaudojo. Jis pasakė, kad norėtų dar kartą išgirsti jo širdį pavergusią dainą „Balandėlė“. Jo noras buvo patenkintas, ir 1867 m. birželio 15 d. rytą šautuvų salvė pasigirdo tik po to, kai nuskambėjo paskutinė dainos „Balandėlė“ gaida. Ir nors šiandien „Balandėlei“ 154 metai, ji vis dar viena populiariausių melodijų visame pasaulyje.

***

1944–1956 m. iš Lietuvos bibliotekų buvo išimta ir sunaikinta, sudegtina ar sumalta popieriaus fabrikuose daugiau kaip 7 mln. egzempliorių spaudinių: knygų, žurnalų, laikraščių. Ne kad vietos naujiems leidiniams būtų stigę – dėl to, kad sovietinė valdžia manė jas esant kenksmingas, esą pagadins vadinamuosius tarybinius žmones, išves iš vienintelio teisingo kelio į šviesią ateitį.

Vienas Kauno cenzorius į tų politiškai žalingų knygų sąrašą buvo įtraukęs net Walterio Scotto romanus ir Dante „Dieviškąją komediją“. 7 mln. spaudinių – tai didžiulė biblioteka. Didžiausioje Lietuvoje Nacionalinėje Martyno Mažvydo dabar saugoma daugiau kaip 9 mln.

***

Nacionalinės premijos laureatas Romualdas Granauskas ne tik rašė, rašė ir rašė. Turėjo ir pomėgių – žvejodavo. Net jo žuvienių receptų knygelė yra išleista. O kai ėmė šlubuoti sveikata, galvą vėdindavo žaisdamas šachmatais arba su kuo iš draugų, arba su virtualiu Kasparovu.

Šiek tiek pasišaipydamas iš savęs, prozininkas yra rašęs: „Nesu aš čia koks didelis šachmatininkas – ūgis 178 cm. Tačiau kai ką esu apie juos girdėjęs iš akademiko Alekso Girdenio, iš kurio esu gavęs matą 23 ėjimu. O iš jo sūnaus Juzio – piemens šmotas, ir daugiau nieko. Sugebėjau įsitaisyti vieną kartą net 19-uoju. Nors žinoma ir tėvas, ir jo ne ką geresnis sūnelis vienu balsu tvirtino, kad 18-uoju. Teko pasitelkti į pagalbą tarptautines šachmatų žaidimo taisykles, kol įrodžiau, kad savo karaliaus nuėmimas nuo lentos taip pat yra ėjimas.“

***

Apvalaus ar apskritojo stalo derybos? O kas pirmiausia šauna į galvą išgirdus žodį „apvalus“? Žemė – apvali kaip kamuolys. Apvalus pirmiausia reiškia „tas, kuris ritinio ar rutulio pavidalo“. Tai pabandykite įsivaizduoti stalą, apvalų kaip kamuolys, ir iškart prisiminsite, kad turi būti apskritojo stalo derybos.

Parengta pagal LRT RADIJO eteryje skambėjusią medžiagą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt