Tavo LRT

2016.11.01 15:00

Helovino naktį atgaivino istorinio filmo „Laisvės kaina. Savanoriai“ personažus

Jau pirmadienį 21.30 val. LRT TELEVIZIJA pradeda rodyti istorinį daugiaserijinį filmą „Laisvės kaina. Savanoriai“, pasakosiantį apie Nepriklausomybės akto pasirašymą ir jo aplinkybes. Premjeros dieną įvyko filmo pristatymo vakaras: Visų šventųjų dienos išvakarėse, Helovino naktį, garsūs Lietuvos aktoriai atgaivino istorinio filmo pagrindinius personažus – prezidentą Antaną Smetoną, patriarchą Joną Basanavičių, garsiąją žvalgę Marcelę Kubiliūtę ir kitus.

„Esame dėkingi „Videometrai“ ir LRT, kad turėjome galimybę rašyti labai įdomų ir išskirtinį serialą. Paprastai istoriniai filmai kalba apie asmenybes, kurias žinome iš vadovėlių, tačiau nežinau, ar prieškario nepriklausoma Lietuva būtų, jei tūkstančiai nebūtų paėmę šautuvų ir apgynę to, kas buvo pasirašyta vasario 16-ąją“, – sakė scenarijaus autorius Aidas Žiliukas.

Jis kalbėjo, kad formaliai serialo „Laivės kaina. Savanoriai“ herojai yra išgalvotos asmenybės, tačiau kūrėjui atrodo kitaip. „Man jie ne mažiau tikri už Smetoną ir kitus, nes tai – šimtai tikrų istorijų, sudėtų į mūsų personažus. Manau, mums pavyko sukurti įdomią istoriją ir ne tik – iš jos dar galima pasimokyti“, – tikino A. Žiliukas. 

Su serialo kūrybinė komanda išvien dirbo ir istorikas Algirdas Kasparavičius, kuris, konsultuodamas kūrėjus, užtikrino, kad „Laisvės kaina. Savanoriai“ atitiktų atvaizduojamą metą. Istoriko manymu, dauguma žmonių žino tik „gražiuosius“ istorinius faktus ir malonius pasakojimus. 

„Jie žino savo grietinėlę, savo saldžią kavą, bet jie nežino baisios realybės. Lietuva kilo iš svajonės, iš fantazijos, iš tikėjimo. Bijau, kad jos dabar trūksta. Viliuosi, kad šis filmas sustiprins mūsų tikėjimą“, – kalbėjo istorikas. 

Teminis vakarėlis buvo apgalvotas itin nuodugniai – svečiai vaišinti specialiai pagal tarpukario meto receptus pagamintomis vaišėmis. Virtuvės šefė atskleidė, kad vienas serialo herojų – prezidentas A. Smetona – itin mėgo paprastą maistą, o to meto virtuvė itin skyrėsi pagal socialines klases. 

Kostiuminėje dramoje vienas pagrindinių vaidmenų patikėtas talentingai jaunosios kartos aktorei Tomai Vaškevičiūtei. Aktorė yra prisipažinusi, kad jai teko didelis iššūkis atlikti vienos labiausiai Lietuvos istorijai nusipelniusios moters – žvalgės M. Kubiliūtės – vaidmenį. Lietuvai šnipinėjusi M. Kubiliūtė yra vienintelė moteris, apdovanota visais aukščiausiais Lietuvos ordinais.

„Fotogenijai“ nuotr.

„Šis projektas artimas absoliučiai kiekvienai šeimai Lietuvoje, todėl norėtųsi, kad kiekviena šeima jį stebėtų“, – anksčiau sakė seriale vaidinęs Kristijonas Vildžiūnas. Tiesa, šio aktoriaus personažas – ne istorinis. „Man nieko nereikėjo atkurti, tik sukurti. Kaip sakė Saulius [S. Balandis – LRT.lt], šis filmas – tuo metu gyvenusių žmonių istorija. Nerastum šeimos Lietuvoje, kurios ji nepalietė“, – tikino K. Vildžiūnas.

Pagrindinius vaidmenis istoriniame daugiaserijiniame filme kuria žymiausi šalies aktoriai: Toma Vaškevičiūtė, Eglė Špokaitė, Darius Meškauskas, Mykolas Vildžiūnas, Jokūbas Bareikis, Algirdas Gradauskas, Marius Repšys. Seriale taip pat vaidina Nerijus Gadliauskas, Andrius Bialobžeskis, Vytautas Tomkus, Liubomiras Laucevičius, Šarūnas Puidokas ir kiti žinomi aktoriai. 

Sauliaus Balandžio režisuojamas istorinis kostiuminis filmas „Laisvės kaina. Savanoriai“ – jau nuo spalio 31 d. per LRT.