Tavo LRT

2021.10.18 17:06

Vytautas Landsbergis: kur man pasidėti su šia kalte?

LRT.lt2021.10.18 17:06

Laidos vedėjos Nomedos Marčėnaitės pakviestas į trumpą kelionę, Nepriklausomybės Akto signataras, visuomenės veikėjas, meno, muzikos ir kultūros istorikas, profesorius Vytautas Landsbergis pirmiausia pasiteirauja, kiek laiko užtruks interviu. Sužinojęs, kad laidos filmavimas užtruks porą valandų, atsiprašo ir trumpam grįžta į vidų sutvarkyti kasdienių reikalų. Teigia šiuo metu neturįs daug laiko pasivažinėjimams, apsikrovęs darbais ir įsipareigojimais, čia pat nusišypsojęs prisipažįsta, kad kartais jau leidžiąs sau patinginiauti ir nebesiteisinti.

„Žmogus legenda, – sako laidos vedėja Nomeda Marčėnaitė. – Visi žino jo vardą, turi apie jį savo nuomonę, kurią dažniausiai nenoriai keičia. Jį gerbia, myli arba nekenčia. Panašiai kaip su mano gimtuoju Vilniumi – kol nenuėjau į ekskursiją su profesionalia gide, net neįtariau, kaip nedaug žinau apie jį. Po tokių žygių pėsčiomis miestą atpažįstu ne tik kaip savo biografijos faktą, bet ir kaip ilgus šimtmečius kurtą istoriją, dėl to jis dar savesnis. Su žmonėmis panašiai. Šį sykį leidausi į pažintį su Vytautu Landsbergiu, kurio vardą žino visi, bet ar pažįsta?“

Pirmadienį, spalio 18 dieną, atšventęs 89-ąjį gimtadienį, Vytautas Landsbergis pasakoja nuo 1988 metų gyvenąs tame pačiame daugiabutyje sostinės Žvėryno rajone. Laidos vedėjos Nomedos Marčėnaitės vairuojamam automobiliui riedant Vilniaus gatvėmis, profesorius prisimena tas vietas buvusiame Raudonosios Armijos prospekte, P. Eidukevičiaus gatvėje, kur jam tekę gyventi. Su nostalgija prisimena mažą kambarėlį prie Lukiškių (buv. Lenino) aikštės, kurio pelijantį kampą dengę fortepijonu.

Svarbiausiu išbandymu gyvenime V. Landsbergiui, kaip ir visai Lietuvai, tapo kruvinieji Sausio įvykiai. Dabar tą istorinį laikotarpį linkstama romantizuoti. O tada, pasirodžius pirmosioms žinioms apie besiginančių žmonių aukas prie televizijos bokšto, suspausdavę širdį.

Didžiausia savo kalte profesorius teigia laikąs dėmesio trūkumą šeimai, artimiesiems ir draugams. Su liūdesiu prisimena išėjusius artimus žmones, su kuriais vis atidėliodavęs pasimatyti, pasikalbėti, pabūti. Žmoną Gražiną, kuriai nesuspėjęs išsakyti gražiausių žodžių, tėvą, nuolat laukiantį, kol tarp daugybės darbų rasiąs laiko aplankyti. Bičiulį kompozitorių Bronių Kutavičių, kurio nebespėjęs pradžiuginti parengta knyga. Kitus, mylinčius, belaukiančius...

Kas buvo anksčiau – šachmatai ar fortepijonas? Ką profesorius „skolintųsi“ iš Kurto Vonneguto? Ką po stalu užrakintame portfelyje laiko Vytautas Landsbergis, sužinosite pažiūrėję Nomedos Marčėnaitės vedamą laidą „Kur važiuojam?“ LRT mediatekoje.

Visus laidų „Kur važiuojam?“ su Nomeda Marčėnaite įrašus galima rasti LRT mediatekoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt