Tavo LRT

2016.10.24 17:01

Prezidentė: dirbtinė koalicija ilgai neišgyvens

Bandyti pasakyti, kokia koalicija naudingesnė Lietuvai, būtų tik spėlionės, sako šalies vadovė Dalia Grybauskaitė. „Daugiausia balsų gavo būtent Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), taigi, be jokios abejonės, jie ir spręs, pradės konsultacijas dėl daugumos sudarymo“, – pabrėžia prezidentė.

Anot D. Grybauskaitės, jokia dirbtinė koalicija, kaip rodo laikas ir mūsų istorinė patirtis, ilgai neišgyvena. „Partijos laimėtojos turi pačios susitarti ir prisiimti atsakomybę už valstybės valdymą – tik tokia koalicija gali išlaikyti visą kadenciją“, – teigia šalies vadovė.

Galimybę sudaryti koaliciją, sako D. Grybauskaitė, turi daugelis politinių jėgų, ypač tos, kurios gavo daugiau palaikymo naujai išrinktame Seime: „Tačiau, deja, maksimali ir net, sakyčiau, absoliuti dauguma – „valstiečių“ rankose. Kol kas jie turi prerogatyvą pradėti konsultacijas ir burti valdančiąją daugumą.“

Anot prezidentės, kas užims ministro pirmininko postą, priklausys nuo to, kokios partijos sudarys koaliciją. „Kol kas matau atvirumą ir norą kalbėtis. Netgi norą kalbėtis apie būsimas kandidatūras, bet tai bus ateityje. Pozityvus nusiteikimas yra. Labai tikiuosi, kad, priklausomai nuo koalicijos, kartu tarsimės, koks premjeras būtų geriausias. Dabar spėlioti būtų per anksti“, – įsitikinusi šalies vadovė.

D. Grybauskaitė nesiryžo komentuoti anksčiau LVŽS pirmininko Ramūno Karbauskio išsakytos pozicijos, kad ministrų postus turi užimti tos srities profesionalai, o ne politikai.

„Nenorėčiau komentuoti atskirų pasisakymų, nes manau, kad viešojoje erdvėje šiek tiek viskas suabsoliutinta. Kai kurie pasisakymai pagal turinį ne visada atitinka esmę. Išties matau atvirumą ir norą kalbėtis. Kol kas per anksti kalbėti apie konkrečias pavardes [žmonių, kurie galėtų užimti ministrų postus – LRT.lt], nes dar neturime valdančiosios daugumos“, – sako prezidentė.

Ji tikisi, kad naujai susibūrusi koalicija tinkamai įvertins situaciją. „Tikiuosi, kad naujai susibūrusi koalicija supranta konstitucinį balansą valstybėje. Skiriant ministrus prezidento galimybės daryti įtaką didesnės. Reikalavimai ministrams tokie, kaip ir anksčiau, – skaidrumas, atsakomybė ir profesionalumas. To konstituciškai galiu reikalauti“, – pabrėžia D. Grybauskaitė.

Paklausta, ar galima matyti valdančiąją koaliciją be LVŽS, prezidentė teigia nenorinti ir neturinti teisės spėlioti. „Didžiausią pasitikėjimą gavo būtent „valstiečiai“ ir formuoti daugumą – jų atsakomybė. Kitaip nuviltume daugelį mūsų piliečių“, – teigia šalies vadovė.

Taip, anot prezidentės, yra demokratinėje valstybėje: „Išsisukinėti nuo atsakomybės negalima niekam. Žmonės pasitikėjo, o tai reiškia, kad ši politinė jėga ir turėtų prisiimti atsakomybę bei formuoti daugumą.“