Tavo LRT

2021.10.15 15:31

Profesionali aktorė tolimąją Afriką lietuviams po gabalėlį parveža savo knygose

LRT.lt2021.10.15 15:31

Eglė Aukštakalnytė-Hansen – profesionali dramos teatro aktorė. Baigusi mokslus, dešimt metų praleido dirbdama skirtinguose teatruose ir televizijos projektuose, kol galiausiai meilė ją nubloškė į tolimąją Keniją. Nors savo ateitį moteris siejo tik su scena, gyvenimą teko keisti kardinaliai ir stengtis rasti atsakymą į klausimą: kaip išlikti lietuviu šalyje, kur vienintelis lietuvis esi tu pats?

„Buvo sunku viską palikti, nes tai ir svajonės, ir tikslai, ir darbas, ir draugų būrys“, – prisipažįsta Eglė. Toli nuo gimtinės, ji ieškojo kuo pakeisti prarastą galimybę vaidinti. Ir atrado rašymą. „Rašymas atėjo natūraliai, o tada pradėjau ieškoti savęs fotografijoje ir televizijoje. Kūriau reportažus tiek iš laukinės gamtos, tiek iš sutiktų autentiškų genčių“, – sekmadienį LRT PLIUS laidoje „Širdyje lietuvis“ pasakos Eglė Aukštakalnytė-Hansen.

Apsilankyti Kenijoje – daugelio gamtos mylėtojų svajonė. Būtent Kenijos teritorijoje galima stebėti liūtus, raganosius, afrikinius dramblius ir dar daugybę kitų gyvūnų, kuriuos dauguma matėme tik zoologijos soduose arba dokumentiniuose filmuose apie gamtą. Visa tai Eglė matė savo akimis ir nori pasidalinti savo atradimais su skaitytojais, ypač – su lietuviais, kurių ne kiekvienas lankėsi ar lankysis Afrikoje. Moteris savo pasakojimus jau sudėjo į tris knygas.

Keliaudama su šeima, Eglė suprato, kad reikia ne gailėtis aktorės praeities, o gerti į save tai, ką duoda gyvenimas šalyje, kurioje ji tuo metu yra. „Kuo miestas didesnis, tuo žmonės vienišesni“, – sako moteris. Išbandžiusi gyvenimą visur – nuo Vilniaus iki Maskvos, nuo Nairobio iki Šanchajaus, ji suprato, kaip svarbu yra ieškoti bendraminčių ir saugoti sukurtus saitus, nes gali net nepastebėti, kaip be šeimos tau daugiau nieko neliks.

„Šanchajuje buvo didžiulė bendruomenė ir mes tikrai rengdavom mūsų namuose Vasario 16-osios minėjimus, kai visi su vaikais susirinkdavo. Cepelinus darėm. Visi lietuviai buvo išsiilgę bendros kalbos, mintimis pasidalinti, žiniomis pasidalinti. Šanchajuje gyvena 24 mln. Žmonių, tai įsivaizduokite, kad yra viena gatvė, kur per vieną dieną visa Lietuva praeina“, – sako Eglė.

Taip pat laidoje:

Didžiausiame lietuvybės centre už Atlanto prezidentas Gitanas Nausėda pasijuto lyg namuose. Amerikos lietuviai ne tik parodė unikalų muziejų, seniausiai leidžiamą lietuvišką laikraštį, bet ir pakvietė į krepšinio aikštelę.

Asta pietryčių Anglijoje ėmėsi vienyti lietuvius. Bijojo, kad nepavyks, o atsitiko priešingai. Į pirmą susitikimą atėjo tiek tautiečių, kiek Asta nežinojo miestelyje esant. Todėl įkūrė ne tik bendruomenę, bet ir mokyklėlę vaikams.

Antano tėtis vidury nakties ištrauktas iš lovos ir ištremtas iš gimtinės, kai jam tebuvo 7-eri. Tačiau Sibire gimęs Antanas sulaukęs 16-os pasiryžo vienas keliauti tūkstančius kilometrų ir gyvenimą kurti Lietuvoje. Praėjo 30 metų, tačiau sako nė dienos nesigailėjęs.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt