Tavo LRT

2021.10.14 14:59

LRT PLIUS tęsia geriausių pasaulio scenos kūrinių transliacijas ir pristato programą „Rudens šokiai“ jaukiems sekmadienio vakarams

LRT.lt2021.10.14 14:59

Jau nuo šio sekmadienio LRT PLIUS eteryje įsisuks „Rudens šokiai“ – nauja programa, skirta pristatyti žymiausių pasaulio choreografų užsienio scenose sukurtus skirtingiems šokio žanrams atstovaujančius šokio spektaklius. Prieš kiekvieną spektaklį žiūrovų laukia speciali rubrika „3 minutės iki spektaklio“, kurioje Lietuvos šokio profesionalai bei kritikai trumpai pristatys spektaklių kūrėjus, su jais susijusį kontekstą, atkreips dėmesį į svarbiausias išraiškos priemones ar istorinius niuansus.

„Šokio spektakliai, priešingai negu dramos spektakliai, puikiausiai tinka televizijos ekranui. Tuo įsitikinome pernai per karantiną drauge su festivaliu Naujasis Baltijos šokis LRT eteryje pristatę Akram Khano šiuolaikinį baletą „Žizel“ ir Yoanno Bourgeois šokio-cirko spektaklį „Didieji vaiduokliai“. Tai padrąsino surinkti atskirą ryškiausių šokio spektaklių programą ir pristatyti ją LRT žiūrovams kaip „Rudens šokius“.

LRT tikslas – sudaryti Lietuvos žiūrovams galimybę patiems išvysti tai, kas geriausio sukurta ir šiuo metu kuriama pasaulyje. Tikiuosi, kad šie septyni įspūdingi ir labai skirtingi spektakliai netruks atrasti gausų gerbėjų ratą.“, – dalinasi LRT kultūros turinio redaktorė Agnė Biliūnaitė.

Tam tikras LRT PLIUS turinys keičiasi kartu su metų laikais. Praėjusią žiemą vyko bene pats elegantiškiausias žiemos projektas – transliacijų ciklas „Žiemojimas su opera“. Žiūrovams buvo dovanojamos septynios garsiausiose pasaulio scenose pastatytos operos. Naujas „Žiemojimo su opera“ sezonas į LRT PLIUS eterį atkeliaus pirmosiomis žiemos dienomis, o tuo tarpu tamsėjančius sekmadienio vakarus leisti jaukiai namuose kviečia energijos, istorijų ir spalvų pilna programa „Rudens šokiai“.

„Rudens šokių“ ciklą pradės britų choreografo Matthew Bourne šokio spektaklis „Romeo ir Džuljeta“, kuriame jauni žmonės priešinasi represinei sistemai. Aleksanderio Ekmano „Eskapistas“ išeis ne tik iš scenos ribų, bet ir už teatro sienų – Eskapisto gyvenama realybė bus kuriama realiose erdvėse video pagalba. Ohado Naharino „Naharino virusas“ sužavės savo estetika bei intelektualumu.

Lapkričio mėnesį – Alano Platelio spektaklio „C(h)oeurs: chorai ir širdys“ scenoje atsiskleis demokratijos ir revoliucijos, individo ir minios, izoliacijos ir bendrystės, meilės ir karo sąvokos.

Crystal Pite spektaklis „Betroffenheit“, kuriame bus analizuojama postrauminio sindromo kamuojamo žmogaus būsenos. Aleksanderio Ekmano spektaklis „Vasarvidžio nakties sapnas“, kuriame Karališkojo Švedijos baleto scenoje įspūdingai susijungia šokis, teatras, dizainas ir muzika. O Matthew Bourne spektaklis „Karmenas“ padovanos puokštę visko: smurto, žudančios aistros, romantikos ir džiaugsmo.

„Už keleto dienų startuos unikalus projektas „Rudens šokiai“, kurio dėka LRT žiūrovai neišeidami iš namų turės unikalią progą susipažinti su keletu pasaulinio garso šiuolaikinio šokio choreografų ir jų ikoninių spektaklių. Kai kurie iš pristatomų darbų jau įrašyti į šokio istoriją, dalies kūrėjų įtaka tokia stipri, kad jų choreografiniai sprendimai ir idėjos įtakoja naujus kūrinius ir augina naujų šokio profesionalų kartas“, – sako Naujojo Baltijos šokio festivalio vadovė Gintarė Masteikaitė.

„Rudens šokius“ pradės speciali rubrika „3 minutės iki spektaklio“, kurioje Lietuvos šokio profesionalai trumpai įves žiūrovus į kontekstą, ko spektakliuose ieškoti ir ką atrasti aktualaus. Šios rubrikos tikslas atkreipti dėmesį į aktyviai veikiantį Lietuvos šokio profesionalų lauką, suteikti balsą skirtingų šokio profesijų atstovams – šokio choreografams, pedagogams, kritikams, dramaturgams, prodiuseriams, istorikams ir kt.

Spektaklius komentuos: Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos baleto skyriaus mokytoja Lina Puodžiukaitė; choreografė, Klaipėdos „Šeiko šokio teatro“ vadovė Agnija Šeiko; choreografė, Kauno „Auros“ šokio teatro vadovė Birutė Letukaitė; teatro kritikas Vaidas Jauniškis; Lietuvos šokio informacijos centro vadovė ir Naujojo Baltijos šokio festivalio vadovė Gintarė Masteikaitė; šokio dramaturgė, teatrologė Sigita Ivaškaitė; menotyrininkas, šokio kritikas Helmutas Šabasevičius.

„Kai mokiausi Roterdame ir per TV matydavau, kaip transliuojami šiuolaikinio šokio ir šiuolaikinio baleto spektakliai, slapta pasvajodavau, gal kada nors taip bus ir pas mus. Įvairių žanrų, estetikos spektaklių pristatymas per nacionalinę televiziją formuoja daug laisvesnį ir platesnį požiūrį ne tik į meną ir kultūrą, bet ir į visuomenės procesus, žmonių santykius. Gal labai sureikšminu, tačiau man atrodo, jog šiuolaikinis šokis yra visuomenės laisvės ir pagarbos indikatorius. Jis provokuoja, stebina, kviečia į nuotykį ir vidinę kelionę“, – pasakoja choreografė, Klaipėdos „Šeiko šokio teatro“ vadovė Agnija Šeiko.

Pirmasis šokio spektaklis šį sekmadienį, spalio 17 d. 21.00 val. per LRT PLIUS ir 30 d. LRT.lt mediatekoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt