Tavo LRT

2016.10.22 11:00

Specialistas apie techninius nesklandumus LRT: galimai tai buvo kibernetinė ataka

LRT.lt, BNS 2016.10.22 11:00

LRT TELEVIZIJOS žiūrovai penktadienį nuo 16 val. galėjo pastebėti programos pasikeitimą, o naujienų portalo LRT.lt skaitytojai negalėjo pasiekti naujausių žinių. Tai įvyko dėl techninių nesklandumų, kurie, anot LRT technikos centro vadovo Arno Zuikio, galimai buvo kibernetinė ataka.

„Negalime teigti (kad tai buvo kibernetinė ataka – red.) šimtu procentų, tačiau buvo pastebėti itin dideli srautai tinkle. Jie galiausiai „pargriovė“ mūsų sistemą. (...) Incidentas truko beveik valandą, dabar sistemos yra atstatytos ir žmonės dirba toliau. (...) Visiškai atjungėme internetą ir tuomet pradėjo atsigauti mūsų įranga, padarėme tam tikrus pakeitimus. (...) Daug specialistų dirba LRT ir ieško priežasčių, kodėl tai galėjo atsitikti“, – teigia A. Zuikis.

„Paprastai paaiškinti galima taip: atskiri įrenginiai negalėjo „bendrauti“ tarpusavyje. Jeigu turime grotuvą, iš kurio leidžiame į eterį, o visi reportažai yra nutolusiame duomenų centre, tai jie tuo metu tapo nepasiekiami. Esame pasirengę ir tokiam atvejui – buvo paleista rezervinė eterio sistemą per visus mūsų kanalus,“ – teigia LRT technikos centro vadovas.

Sistema buvo atstatyta atjungus išorinį interneto tiekimą. „Kas mūsų nesužlugdo, daro mus stipresniais, – laidoje „Šiandien“ sakė A. Zuikis. –  radome būdų, kaip transliuoti programą net esant tokioms ekstremalioms sąlygoms.“

Apie incidentą buvo informuoti Kibernetinio saugumo centro darbuotojai.

Lygiai tuo pat metu pranešta apie kibernetines atakas JAV – „Amazon“, „Twitter“ ir kiti pasauliniai tinklalapiai tapo neprieinami. Interneto ryšys nutrūko daugiausia rytinėje JAV pakrantėje. Taip pat kai kuriose Lietuvoje veikiančiose tarptautinėse kompanijose sutriko IT veikla. Naujienų portalas DELFI.lt pranešė, kad dėl šių kibernetinių atakų buvo sutrikusi ir jų veikla.

A. Zuikio teigimu, įrodymų, kad tai susijusios atakos nėra, tačiau sutampa išpuolių laikas.

„Dėl to jau kalbėjome ir su Nacionaliniu kibernetinio saugumo centru. Jie sako, kad nepatvirtintais duomenimis, sąsajų kaip ir nėra, bet kas galėtų paneigti, nes labai laikas sutampa, beveik vienu metu“, – teigė jis.

LRT atsiprašo už patirtus nepatogumus.

Kibernetinio saugumo centro vadovas: kibernetinės atakos nebuvo

Nacionalinis kibernetinio saugumo centras nefiksuoja, kad prieš nacionalinį transliuotoją – LRT TELEVIZIJĄ būtų vykdyta kibernetinė ataka.

Centro vadovas Rimtautas Černiauskas BNS teigė, jog prieš LRT TELEVIZIJĄ penktadienį nebuvo vykdyta kibernetinė „DDoS“ ataka, o jos sutrikimus, tikėtina, lėmė paprasčiausi gedimai.

„Manau, mes pakankamai tvirtai galime sakyti, kad atakos „DDoS“ prieš LRT TELEVIZIJĄ nebuvo, kol kas pagrindinė versija – techninis gedimas ir, matyt, reikės  vienos kitos dienos, kol žmonės peržiūrės ir nustatys, kur gedimas“, – BNS sakė R. Černiauskas.

Anot jo, „nedidelis procentas gedimų būna atakos, žymiai dažniau nutinka žmogiškos klaidos, maitinimo šaltinių ir konfigūracijos klaidos“.

Penktadienį dėl kibernetinių atakų neveikia didieji JAV tinklalapiai: „Netflix“, „Spotify“, „Twitter“. R. Černiauskas teigė, kad kol kas trūksta duomenų apie galimas šių atakų sąsajas su LRT TELEVIZIJOS gedimais, tačiau neatmetė, kad jeigu LRT TELEVIZIJA gavo tam tikras paslaugas iš JAV ir po atakos nebegalėjo tinkamai veikti.

„Grandininė reakcija, kad tiesiog tam tikros paslaugos Amerikoje nebuvimas turėjo įtakos. Bet čia labai spekuliatyvus spėjimas“, – sakė jis.

R. Černiausko teigimu, daugiau sutrikimų Lietuvoje nepastebima – neveikia tik Valstybės tarnautojų registro puslapis, tačiau tai nesiejama su atakomis.