Tavo LRT

2016.10.08 16:42

L. Linkevičius apie „Iskander“ dislokavimą: nemanau, kad tokie metodai suveiks

Panašius metodus Rusija taikė ir seniau, bet raketų „Iskander“ dislokavimas Kaliningrade šį kartą neturėtų suveikti, LRT RADIJUI sako užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. Jo įsitikinimu, neigiamam šių veiksmų vertinimui įtakos turės ne tik Rusijos veiksmai Ukrainoje, bet ir Sirijoje.

– Kas šiuo metu žinoma apie situaciją Kaliningrade?

– Mes tikrai žinome, kad Rusija vykdo pratybas. Tiesą sakant, visos Rusijos teritorijoje vyksta štabų mokymai, bet Kaliningrade taip pat. Tų pratybų scenarijus matomas – „Iskander“ raketinių kompleksų dislokavimas, galimas panaudojimas.

Žinoma, derėtų priminti, kad modernizuotų raketinių kompleksų veikimo atstumas gali siekti iki 700 km. Jie gali pasiekti tikrai visas Baltijos valstybes, Lenkiją ir netgi Berlyną. Reikia gabenti ir branduolinius užtaisus. Šis faktas patvirtintas mūsų įvairių šaltinių. Manyčiau, kad tai dar vienas žingsnis, eskaluojant situaciją, didinant įtampą.

– Ar Rusija oficialiai apie tokios ginkluotės gabenimą, dislokavimą privalo informuoti šalia esančias NATO, Europos valstybes?

– Drįsčiau teigti, kad paprastai tai daroma neviešai, neigiama. Turbūt ir dabar bus neigiama. Dar pridurčiau, kad čia galioja kitos sutartys. Pavyzdžiui, Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutartis (INF), kuri iš draudžia dislokuoti vidutinio nuotolio raketas.

Raketa „Iskander“ laikoma (ir Rusija ją laiko) trumpo nuotolio, bet bent per pora iš trijų modifikuotų versijų viršija šį kriterijų, nepatenka į trumpojo nuotolio kategoriją. Tai jau vidutinio nuotolio raketa. Jos dislokavimas apskritai turėtų būti draudžiamas.

Tokie metodai buvo taikomi ir anksčiau, siekiant eskaluoti situaciją, kelti įtampą, tikintis kažkokių derybinių nuolaidų kitose srityse iš Vakarų. Paprastai tai suveikdavo, nemanau, kad dabar turėtų suveikti.

– Gal jau žinote, kokia yra mūsų, Lietuvos, partnerių, NATO, Europos Sąjungos valstybių, politikų reakcija?

– Kol kas tik komentuojama, patvirtinimas šis faktas, visa tai iškeliama į viešumą. Be jokios abejonės, tai vertinama kaip įtampos eskalavimas. Šiame etape yra taip. Mes turbūt tarsimės, kaip toliau reaguoti į visa tai, kas vyksta.

Dar kartą kartoju – manau, kad toks metodas – suskaldyti Vakarus ir įžiebti kažkokį nusivylimą mūsų aktyviais veiksmais, neva provokuojančiais Rusiją – vargu ar suveiks. Ne tik Ukrainoje vykdoma agresija. Rusijos veiksmai Sirijoje kai kurių šalių jau vertinami kaip karo nusikaltimai.

Manau, kad čia visiškai kitokios išvados turėtų būti daromos. Mūsų pozicija turėtų būti konsoliduota, labai aiški, smerkianti tokius žingsnius. Žinoma, būtina atitinkamai reaguoti.