Tavo LRT

2016.10.08 15:22

Klausiate – atsakome. Kodėl partijų sąrašuose kandidatai surašyti ne abėcėlės tvarka?

Kandidatų vietą partijos sąrašo eilėje nulemia pati partija. Taip parodoma, kuriuos kandidatus partija labiausiai norėtų matyti Seime. Vis dėlto egzistuoja ir abėcėlinis kandidatų sąrašas, teigia Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas. Tiesa, jame – visų partijų kandidatai.

LRT RADIJO klausytoja Laima iš Panevėžio domisi partijų sąrašų sudarymo tvarka. „Kodėl partijų sąrašai surašyti ne abėcėlės tvarka? Pradžioje surašyti žymiausi, daugiausiai matomi žmonės, kurie jau seniai sėdi Seime. Jei kandidatai būtų surašyti abėcėlės tvarka, rinkėjai perskaitytų visus sąrašus, ieškodami tam tikrų pavardžių. O dabar, manau, dauguma paskaito tik sąrašo pradžią“, – savo įžvalgomis dalijasi moteris.   

„Kandidatų sąrašus sudaro pačios partijos. Sąrašo pradžioje yra tie kandidatai, kuriuos pati partija labiausiai norėtų matyti Seime. Vis dėlto, kad ir kaip partija besurašytų kandidatų sąrašą, kokia bus porinkiminė sąrašo eilė, sprendžia rinkėjai. Tam kiekvieno biuletenio apačioje yra penki reitingavimo langeliai“, – tikina Z. Vaigauskas.

Jo teigimu, kandidatai, kurie gauna reitingo balsus, pakyla į sąrašo viršų. O tie, kurie reitingavimo balsų negauna (paprastai tie kandidatai būna žemesnėse partijos sąrašo vietose), surašomi pačiame sąrašo gale pagal eilę.

„Tiesa, Vyriausioji rinkimų komisija savo internetinėje svetainėje skelbia ir abėcėlinį kandidatų sąrašą, tik ten visų partijų kandidatų pavardės – viename sąraše“, – teigia Z. Vaigauskas.