Naujienų srautas

Tavo LRT2016.10.07 13:38

Didysis išbandymas T. Vaškevičiūtei – suvaidinti Lietuvos žvalgybos legendą

LRT.lt 2016.10.07 13:38

Jau netrukus televizijos ekranus pasieks ilgai laukta premjera – istorinis serialas „Laisvės kaina. Savanoriai“. Kostiuminėje dramoje vienas pagrindinių vaidmenų patikėtas talentingai jaunosios kartos aktorei Tomai Vaškevičiūtei. Aktorė prisipažįsta, kad jai teko didelis iššūkis atlikti vienos labiausiai Lietuvos istorijai nusipelniusios moters – žvalgės Marcelės Kubiliūtės – vaidmenį. Lietuvai šnipinėjusi M. Kubiliūtė yra vienintelė moteris, apdovanota visais aukščiausiais Lietuvos ordinais.

Pasibaigus daugiau nei šešis mėnesius trukusiems filmavimams T. Vaškevičiūtė tikina, kad kurdama šį personažą perskaitė ne vieną knygą, o svarbiausia – sukurtas vaidmuo įkvėpė tolimesniems darbams.

„Nors scenaristai tik iš dalies rėmėsi jos istorija, man buvo labai didelis džiaugsmas supažindinti žmones su tokia idėja. Ji yra puikus pavyzdys to, kad Lietuva ir tais laikais turėjo aktyvių moterų, kurios nuveikė daugybę prasmingų dalykų“, – kalbėjo Marcelės vaidmenį seriale „Laisvės kaina. Savanoriai“ sukūrusi T. Vaškevičiūtė.

Prieš šimtmetį už Lietuvos laisvę kovojusi Marcelė Kubiliūtė – viena iškiliausių asmenybių Lietuvos žvalgybos istorijoje. Ši legendinė moteris sužlugdė ne vieną prieš Lietuvos valstybę nukreiptą perversmą ir tapo legendine didvyre. Jos asmenybės įkvėpti, serialo kūrėjai nusprendė Marcelę atgaivinti ir filmavimo aikštelėje.

Lietuvos žvalgybos vadovas Jonas Budrys savo prisiminimuose rašė, jog 1919 metais M. Kubiliūtės rankose buvo Lietuvos likimas. Su šia nuomone sutinka ir prie serialo kūrimo prisidėjęs istorikas Algimantas Kasparavičius. Anot jo, M. Kubiliūtei pasisekė užmegzti itin svarbius ryšius ir gauti Lietuvai svarbios informacijos.

„Susiklosčiusių aplinkybių dėka jai pavyko per meilės ryšius užmegzti kontaktą su lenkų sukilėliais, maištininkais, kurie vykdydami Varšuvos politinę liniją turėjo pakeisti Lietuvos vyriausybę laikinojoje sostinėje. Po truputėlį pradėjo lįsti ta informacija, kad Kaune kažkas turi vykti, kad mes jau turime žmonių, kurie mums nėra priešiški“, – apie svarbų M. Kubiliūtės indelį kalbėjo istorikas.

A. Kasparavičiaus įsitikinimu, M. Kubiliūtė buvo patyrusi žvalgė: „Jos pagrindinis uždavinys buvo sekti, kas vyksta Lietuvoje – ką daro lenkų karininkai, kokios yra jų nuotaikos – rinkti bendro pobūdžio informaciją. Ji buvo bendro pobūdžio žvalgė, kuri rinko tas žinias.“

Pasak A. Kasparavičiaus, žvalgybininkė M. Kubiliūtė – unikali nusipelniusių žmonių sąraše: „Ji yra vienintelė moteris, apdovanota visais aukščiausiais Lietuvos ordinais. Šis faktas greičiau liudija ne tiek pačios M. Kubiliūtės vaidmenį Lietuvai ir jos nuveiktą darbą, greičiau liudija tą faktą, kad lietuvių ir lenkų santykiai buvo labai įtempti. Kiekvienas jos apdovanojimas reiškė mūsų kovą su lenkais, kad jie mums yra grėsmė – reikėjo palaikyti visuomenės antilenkišką nusiteikimą.“

Savo kuriamą legendinės didvyrės M. Kubiliutės inspiruotą personažą T. Vaškevičiūtė apibūdino kaip itin ryžtingą, moterišką ir išmintingą. „Ji bet kokiomis aplinkybėmis turėjo tą pačią svajonę – matyti laisvą ir nepriklausomą Lietuvą, ir tam atidavė daug jėgų. Ji yra žmogiška – ir bijo, bet vis tiek daro, nes turi aukštesnį tikslą. Bet ji ir švelni, diplomatiška, moteriška ir išmintinga“, – tikino aktorė.

Kaip T. Vaškevičiūtė rengėsi šiam vaidmeniui? „Aš domėjausi, tačiau šaltinių nėra daug – ką pavyko gauti, tą ir skaičiau. Manau, kad Marcelės istorija yra unikali ir labai jaudinanti, išskirtinė“, – reziumuoja aktorė.

„Tuo metu žmonės turėjo stiprų vertybių pamatą, turėdami tam tikras ribas, skaudžias patirtis, aiškiau žinojo savo tikslus. Manau, kad jėgų, stiprybės galima pasisemti iš tokių žmonių. Į juos galima remtis kaip į pavyzdį, kad žmonės ir sudėtingomis aplinkybėmis sugebėjo išsaugoti šviesią sąmonę, mintis ir tikėjimą. Linkiu mums to iš jų pasisemti, kai apninka abejonės ir trūksta atramos“, – pasibaigus istorinio kostiuminio serialo filmavimams mintimis dalijosi T. Vaškevičiūtė.

Naujas prodiuserių kompanijos „Videometra“ darbas „Laisvės kaina. Savanoriai“ pasakos apie 1918 metais pasirašytą Lietuvos Nepriklausomybės aktą, kariuomenės steigimąsi ir kitus svarbius Lietuvai įvykius.

Įspūdingas Sauliaus Balandžio režisuojamas istorinis kostiuminis serialas „Laisvės kaina. Savanoriai“ – jau nuo spalio 31 d. per LRT TELEVIZIJĄ.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą