Tavo LRT

2021.09.23 18:11

A. Latėnas: mano gyvenime – čia pat džiaugsmas, čia pat ašaros

LRT.lt2021.09.23 18:11

Žinomo Lietuvos aktoriaus ir režisieriaus Algirdo Latėno gyvenime netrūko iššūkių, išbandymų ir likimo vingių. Legendiniame filme „Riešutų duona“ kartu vaidinę Elvyra ir Algirdas Latėnai – kartu jau daugiau nei 40 metų, drauge braukę tiek džiaugsmo, tiek liūdesio ašaras.

LRT TELEVIZIJOS laidoje „Gimę tą pačią dieną“ – trys skirtingi žmonės, trys skirtingos istorijos ir viena juos vienijanti data – 1953-ųjų sausio 2-oji. Būtent tuomet Sartų ežero pakrantėje įsikūrusiose Dusetose gimė vienas žymiausių Lietuvos teatro bei kino aktorių, režisierius Algirdas Latėnas. Žinomas vyras prisimena, jog tėvai iš pradžių skeptiškai žiūrėjo į jaunuolio pasirinkimą tapti aktoriumi, o įstojus teko ir raudonuoti prieš draugus fizikus.

„Kai pasakiau tėvukams, mama puolė į ašaras, paprašė vienintelio dalyko: jeigu įstosiu ir būsiu aktorius, tai niekada nesityčioti iš bažnyčios ir Dievo, o tėvas sakė, jog geriau stočiau į aviacijos mokyklą. Kai susitikdavau draugus, studijuojančius fiziką, klausydavau jų su pavydu. Lygtys, integralai, o mes tuo metu mokinomės vaidinti žvėris ir gyvulius. Negi sakysi, kad lakstau ir bandau pavaizduoti kuo teisingiau šuniuką, meškiuką ar kaip katytė kažkur koją pakelia“, – laidoje prisiminimais dalinsis teatralas.

Visgi aktorystė Algirdui atnešė ne tik didžius vaidmenis teatre bei kine, bet ir gyvenimo meilę. Lietuvos kino studijoje kurtas filmas „Riešutų duona“, pagal Sauliaus Šaltenio apsakymą – lietuviškoji Romeo ir Džuljetos versija, kurioje ir užgimė Algirdo bei kartu vaidinusios aktorės Elvyros Piškinaitės jausmai.

„Kai važiuoji po naktinio filmavimo ir imi knapsėti, staiga pajunti kažkokią to žmogaus galvą, su kuriuo dirbai, kuris dar artimesnis, šiltesnis pasidarė. Tuomet tik tokia mintis nuodėminga atėjo. Paskui baigėme filmą, kiekvienas pasukome į savo gyvenimus ir visiškai nejučia, prie konservatorijos kažkur skubėdami, iš už kampo, beveik kaktom susidūrėm. Persimetėme keletą klausimų, pakviečiau Elvyrą į tuo metu repetuoto spektaklio premjerą, po jos dar susitikome. Taip ir užsimezgė“, – pasakos aktorius.

Užsimezgusi meilė tebesitęsia jau daugiau nei keturiasdešimt metų. Vis tik Algirdas atviras, jog nors abiem pavyko suderinti ir šeimą, ir aktorystę, gyvenime būta be galo skaudžių išgyvenimų. Vienas jų – kuomet pora dar gimdymo metu neteko vieno iš pirmagimių dvynių.

„Mes nuvažiavome į kapines, o sargas sako, kad kur norit, ten ir kaskit. Palaidojom arčiau kelio. Jis Paulius, vardą turi, pats šventu vandeniu pakrikštijau. Atvažiuojame su vaikais visada pas Pauliuką. Kažkaip man tęsiasi per visą gyvenimą taip – čia pat džiaugsmas, čia pat ašaros“, – atviraus Algirdas.

Kaip atlaikyti siunčiamus gyvenimo išbandymus? Dokumentinėje apybraižoje „Gimę tą pačią dieną“ – aktoriaus Algirdo Latėno, prekių žinovės Mildos Kniburienės ir gydytojo - gastroenterologo Valdimaro Svalbono istorijos.

„Gimę tą pačią dieną“ – ketvirtadieniais 21.30 val. per LRT TELEVIZIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt