Naujienų srautas

Tavo LRT2016.10.04 18:37

Sukritikavo ir liberalų, ir žaliųjų energetikos pasiūlymus

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) programos teiginiai prieštarauja vieni kitiems bandant suderinti skirtingų žmonių nuostatas, LRT RADIJUI sako politologas Ramūnas Vilpišauskas. Jo teigimu, vienu metu žalieji ketina  kreipti dėmesį ir į kaštų naudą, ir į atsinaujinančią energetiką, nors ji nėra pati pigiausia. Panašių neatitikimų apžvalgininkas Ramūnas Bogdanas pastebi ir Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio (LRLS) programoje, kuriai, jo tvirtinimu, trūksta moralės.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorius Ramūnas Vilpišauskas tvirtina, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) programa parašyta taip, kad joje derėtų skirtingų žmonių nuostatos.

„Tai iš tiesų gali padėti derėtis su skirtingomis partijomis koalicijoje. Pirmiausia, su Tėvynes sąjunga-Lietuvos krikščionimis demokratais (TS-LKD), nes daugiausia nuostatų dėl šeimos ar krikščioniškų vertybių yra panašios į TS-LKD“, – sako R. Vilpišauskas.

Jis priduria, kad šios pagrindinės idėjos daro įtaką ir kitoms programoje pateikiamoms nuostatoms, susijusioms su sveikatos apsauga, alkoholio politikos priemonėmis. Vis dėlto, pasak R. Vilpišausko, bandant įtikti skirtingiems žmonėms, programos teiginiai nesiderina tarpusavyje.

„Biurokratizmo mažinimas, kaštų naudos analizės metodai, poveikio vertinimas – visa tai reiškia, kad bet koks reguliavimas, jų nuomone, turi būti proporcingas. Būtina nesukurti neigiamų šalutinių pasekmių, kurios būtų didesnės už gaunamą naudą. [...] Kaip tai dera su tokiomis drastiškomis idėjomis dėl ribojimų specifinėse srityse?“ – svarsto R. Vilpišauskas.

Jo teigimu, tokių nesuderinamumų programoje daug. Jis taip pat klausia, kaip partija ketina suderinti valstybinio banko įsteigimą ir korupcijos mažinimą. „Turime daugybę istorijų iš įvairių regionų, kai politikai, merai paveikia įmones – jose įdarbinami žmonės, dažnai susiję su naryste partijoje, leidžiami laikraščiai, susiję su ten dirbančiais merais. Įsivaizduokime – jeigu dar daugiau galių būtų suteikta tokius sprendimus priimantiems žmonėms“, – atkreipia dėmesį R. Vilpišauskas.

Anot jo, LVŽS trūksta realaus įvertinimo, koks korupcijos lygis vyrauja Lietuvoje. Politologas akcentuoja, kad programoje gausu gerų nuostatų atskirose srityse, bet jos smarkiai atitrūkusios nuo tų, kurios svarbiausios pačiai partijai.

„Kalbama apie lanksčių darbo formų poreikį. Kaip tai suderinama su partijos narių nepritarimu Darbo kodekso reformai? [...] Mažus vaikus auginantys tėvai jaučia didelį poreikį, kurį teisingai identifikuoja LVŽS programa, ieškoti būdų, kaip vaikų auginimą suderinti su darbu [...]. Norint to pasiekti, lankstumas svarbus, bet žinome, kad LVŽS prieštaravo Darbo kodekso reformai“, – sako R. Vilpišausas.

Jis nurodo, kad panašių neatitikimų galima rasti daugelyje partijos dalių. R. Vilpišauskas pateikia dar vieną pavyzdį, kad LVŽS siūlo taikyti atsinaujinančios energetikos metodus, tačiau tuo pačiu metu siūlo atkreipti dėmesį į kaštų naudą.

„Aplinkosauga, atsinaujinanti energetika, kaip ji atitiks kaštų naudos principus? Dažnai tai vis dar yra brangesnė energetika. Turi būti pagrindinis galios šaltinis, bazinis rezervas, kai nėra saulės ar vėjo. Technologinė pažanga atpigino daug atsinaujinančios energetikos rūšių, tačiau tai nėra pati pigiausia energetikos rūšis“, – tvirtina R. Vilpišauskas.

Jam antrina apžvalgininkas R. Bogdanas, kuris panašių neatitikimų tarp programoje pateikiamų siūlymų įžvelgia ir Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio (LRLS) programoje. „Liberalai savo programoje įrašė (pažodžiui negaliu pacituoti) – jeigu Astravas parduos elektrą pigiau, mes pirksime iš jų, nes ekonominė logika taip sako. Jie visiškai netvirtina, kad imsis kokių nors pastangų šią prekybą riboti ir taip trikdyti statybas. Savo programoje jie rašo – jeigu Europos Sąjunga (ES) nuspręs, mes vykdysime [energetikos prekybą su Baltarusija – LRT.lt] – sako R. Bogdanas.

LRLS programoje nurodomas siekis, kad „liberalai pasiskys prieš bet kokius vienašališkus administracinius ar techninius energijos išteklių ar elektros energijos importo į Lietuvą ribojimus iš trečiųjų šalių, jei sprendimai dėl tokių ribojimų nebus priimti ES lygmeniu. Tikslo, kad Baltarusija nestatytų branduolinės elektrinės prie Lietuvos sienos, sieksime ES mastu, o ne užkraudami sprendimo kaštus vien Lietuvos verslui ir gyventojams“, anot R. Bogdano,  stokoja moralės. Tai, apžvalgininko teigimu, būdinga ir kitoms LRLS programos dalims.

„Liberalai moka kurti šūkius ir juos pateikti. [...] Kai LRLS atsirado tokiu pavadinimu ir tokiu branduoliu, koks yra dabar, jie labai aiškiai pasakė – Artūro Zuoko veiklos metodai absoliučiai nepriimtini, norime būti skaidrūs ir visiškai kitokie. Jie labai gražiais šūkiais visa tai rodė, Remigijus Šimašius korupcijai langus daužė. Pažiūrėkite, „prisidaužė“ iki tos „Stumbro“ dėžutės. [...] Taip išeina, kai politiką darai be moralės“, – sako R. Bogdanas.

Jis kritikos negailėjo ir LVŽS siūlymams, susijusiems su energetika. Apžvalgininko pastebėjimu, partija neapsvarsto visų žaliosios energetikos aspektų: „Tas „žalias“ yra labai keistas pavadinimas, nes į saulės baterijas dedama gana daug katino – žmogui labai nuodingo metalo. Vėjo jėgainės tikrai nepuošia Lietuvos kraštovaizdžio. Hidroelektrinės užlieja didžiules teritorijas. Pažiūrėkite, kokio dydžio Kauno marios“, – akcentuoja R. Bogdanas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą